SağlıkSağlık

184 SABİM Nedir? Ne İşe Yarar? Avantajları Nelerdir?

Bu yazımızda sosyal devlet uygulamalarından olan 184 SABİM nedir, ne işe yarar ve avantajları nedir şeklinde soruları cevaplama yoluna gideceğiz. Her geçen gün büyüyen bir ülke olarak dünyanın da gündeminde olduğumuzu söylemek doğru olur sanırım. Şehir Hastaneleri projeleri ile beraber tüm dünyanın gündemine oturan ülkemize hala insanları sağlık çalışanları ile ilgili sıkıntıları var. Bu aşamada devlet, çalışanları ile ilgili memnuniyetsizlikleri hızlı bir biçimde giderebilme amacı içine girdi de diyebiliriz. Hal bu şekilde olunca SABİM adında yeni bir hizmet alanı kuruldu. Şimdi sizleri bu anlamda bilgilendirmek ve fikir edinmenize destek olmak amacındayız.

184 SABİM Nedir?

184 SABİM (Sağlık Bakanlığı İletişim Merkezi), devlet hastaneleri çalışanları veya doktorları ile ilgili her türlü hizmet aksaklığını bildirmen merciidir.

Türkiye çapında bilhassa bazı hastanelerde ve özellikle devlet hastanelerinde çalışanların çalışma saatleri aksatması, insanlara karşı davranışları sorun olmaktadır. Hal bu şekilde olunca da insanlar, bununla ilgili bir muhattap bulamadıkları için önemli anlamda isyan noktasına gelmişler de diyebiliriz sanırım. SABİM, tamamıyla bu probleminin önüne geçebilmek için kurulmuş olan bir Bakanlık projesi olarak da dikkat çekiyor. Elbette ki ne işe yaradığını da önemli anlamda merak ediyorsunuz. Hemen bir sonraki maddemizde bu mevzu üzerine de değinerek sosyal devlet projesine yakından bakalım.

 

184 SABİM Ne İşe Yarar?

Bundan sonra ülkemiz genelinde sosyal devlet uygulamaları kendisini kesin bir biçimde gösteriyor. CİMER, bu projelerden birisi olarak adından söz ettiriyor. Nitekim insanlarımız, CİMER sistemini son derece aktif bir biçimde kullanarak bu anlamda seçenekleri değerlendiriyor. ALO 184 SABİM de Sağlık Bakanlığı tarafınca yine yasal düzenlemeler ile resmileştirilen bir sosyal devlet projesi olarak dikkat çekiyor.

Bu projenin hayata geçirilmesinde ki asıl amaç, hastanelerde vatandaşlara tam teşeküllü hizmet verildiğini yine vatandaşlarca denetim etmektir. Eğer ki hastanelerde işin yürürlüğü ve işlevselliği ile ilgili bir aksalık vaziyeti söz bahsi ise bunu yine vatandaşlardan öğrenmek amaçtır. İnsanların şikayetleri, talepleri veya önerileri yine ALO 184 SABİM hattı tarafınca değerlendirilmek zorundadır. Bu proje, tamamıyla Cumhurbaşkanlığı onaylı olarak ve yasalara uygun bir biçimde devam etmektedir. Nitekim meydana getirilen yaptırımlar ile beraber kimi hastanede SABİM’i boykot projeleri bile başlamıştır.

 

184 SABİM, hem telefon hem de online ortamda tüm yurttaşlarımıza herhangi bir aksaklık olmaksızın hizmet sunma yoluna gitmektedir. SABİM projesi, insanoğlu tarafınca önemli anlamda da dikkate değer hale gelmiştir. Bununla beraber ekstra olarak hastane personellerine saldırı olayları da önemli anlamda azalmıştır. İnsanların problemli olduğu noktalar mevzusunda direkt devlete ulaşarak yaptırım uygulandığını görmesi güven veriyor. SABİM, insanlar ile hastane işletmeleri içinde ki en büyük proje olarak adından önemli anlamda söz ettiriyor diyebiliriz. 184 SABİM, dolayısı ile her anlamda insanoğlu için ideal bir uygulama olarak sizlere en iyi hizmeti sunuyor.

184 SABİM Avantajları Nedir?

Yine proje sistemi ile ilgili olarak web üstünde çok sorulan sorulardan birisi olarak dikkatleri çekiyor. 184 SABİM için Sağlık Bakanlığı kapsamında oldukça büyük bir çağrı merkezi kuruldu. Bu çağrı merkezi içinde ise tamamıyla eğitimli ve devletin her türlü insana yaklaşımını benimsemiş kimseler çalışmakta. Bu sebep dolayısı ile siz değerli ziyaretçilerimizin her türlü çağrısına en kısa zaman içinde yanıt vermek durumundalar.

184 SABİM projesinin avantajları içinde çoğu şey sayılabilir. Sağlık Bakanlığı Sigarayı Bıraktırma Hattı olarak da insanların geneli bu sistemi arıyor. Nitekim sigarayı da bırakan insanların rakamsal anlamda da artışı kendini kesin bir biçimde gösteriyor da diyebiliriz sanırım. Genel anlamda avantajlarını bilmeyenler için avantajları sayacak olursak;

  • Hastanelerdeki fiziki eksikleri en kısa süre içinde tespit edebilir,
  • Hastane ve hastane çalışanları ile ilgili sorunları direkt öğrenmek ve müdahale etmek,
  • Hasta çalışanının vatandaşa karşı olumsuzluklarını da çabucak tatbik etmek ve müdahale etmek,
  • Halkın sağlık kurumları ile ilgili suç duyurusu ve taleplerini en hızlı biçimde almak ve müdahale etmek,
  • Bakanlık tarafından her anlamda vatandaşa yakın bir sosyal devlet olabilmek,

 

 

Daha Fazla Göster

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Kapalı