Banka ve FinansÇiftçi DestekleriKredi ve Destekler

2020 Arılı Kovan Destekleri

Günümüzde tarım desteğinin önemli bir bölümü arıcılık sektörüne yapılır hale gelmiştir. Arıcılık sektörüne yeni adım atanlar ve sürdürdükleri faaliyetleri için destek arayışında olanlar Tarım Bakanlığı’ndan arılı kovan desteği alabilirler. Bu konuda bilinmesi gereken püf noktaları sizin için kaleme aldık.

2020’da Arılı Kovan Desteği Nasıl Alınır?

Hibe ve destek almak için Tarım Bakanlığına müracaat edeceklerin belirli şartları yerine getirmesi son derece önemlidir. 2020 yılı arıcılık desteği alma şartları için uygunluğu aranacak girişimcilerin öncelikle arıcılık kayıt sistemine kayıtlı olması gerekir. Bu sisteme kayıtlı olacakların resmi bir sıfata sahip olması şarttır. Kayıtlı olduğunuz sistemdeki adresinizin geçerli ve güncel olması gereklidir. Sisteme kayıtlı olan üreticilerin sahip olması gereken kovan sayısı minimum 30 olarak belirlenmiştir. Kovan plakalarına sahip olan girişimcileri için 1000 adede kadar Tarım Bakanlığı arıcılık desteği verilmektedir.

2020 Arılı Kovan Desteği Ne Kadar?

Ülkemizde arıcılık sahasında faaliyet gösteren girişimciler için uygulanan arıcılık kovan desteği bedeli, Bakanlık tarafından her sene yeniden hesaplanıp duyurulmaktadır. 2020 dönemi için belirlenen arılı kovanlara ödenecek tutar kovan başına 10 TL olmakla birlikte, ödeme kapsamındaki arılı kovan sayısı en fazla 1000 adet olarak tespit edilmiştir. Önümüzdeki dönemde duyurulacak yeni fiyatları ve uygulama şartlarını öğrenmek için internet sitemizi ve Tarım Bakanlığı internet adresini takip edebilirsiniz.

Tarım Bakanlığı Arılı Kovan Desteği Başvurusu

Arıcılık desteği için üretiminizin bulunduğu yerin il ve ilçe müdürlüklerine başvuruda bulunabilirsiniz. Başvurular şahsi olarak yapılabildiği gibi, Arıcılık Birliği aracılığı ile de gerçekleştirilebilmektedir. Yaptığınız başvurudan sonra yetkililer sizin arıcılık yapıp yapmadığınızı tespit etmek için ön inceleme yapacaktır. Görevlendirilen yetkili kişiler sahip olduğunuz kovanların adedini ve üretim düzeyinizi kayıt altına alarak bakanlığa bildirecektir. Uygun bulunduğunuz takdirde arılı kovan desteği ödemesi banka hesabınıza yansıyacaktır.

Etiketler
Daha Fazla Göster

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Kapalı