Sgk

2020 Bağ-Kur Erken Emeklilik Şartları Nelerdir?

4B kısaca Bağkur erken emeklilik ilişkin sahip olmak isteyen kimseler, ilk önce bütün prim ödemelerini tamamlamalıdır. 1 Ekim 2008 tarihinden itibaren, Sosyal Güvenlik Kurumu sigorta kolları için düzeltim alışması başlatılmıştır. Hazırlanan çalışma sonucunda, Emekli sandığı, Bağkur ve SSK sigorta kolları, 4A, 4B ve 4C olarak üç ayrı başlıkta incelenmiş ve bütün bu sigortalar, SGK kapsamında bir araya getirilmiştir.

 

Bağkur için düşünülen erken emeklilik koşulları, 4A ve 4C sigorta türlerinden daha değişik biçimde ilerlemektedir. 4B sigorta primleri, sigortalının kendisi tarafınca karşılandığı için bireylerin sigorta prim ödeme düzenleri ve ödedikleri sigorta primleri değerlendirmeye alınır. Bağkur üstünden erken emeklilik kazanmak isteyen kimseler, yazı içinde belirtilen bütün koşullara özen etmeli ve uyum sağlamalıdır.

Bağkur Erken Emeklilik Nedir, Kimler Erken Emekli Olabilir?

Bağkurlu çalışanların erken emeklilik hakkı elde edebilmesi için birkaç değişik sebep dikkate alınmaktadır:

 

 • En fazla 3 çocuğa kadar doğum borçlanması hakkı bulunan bayan çalışanlar, erken yaşta emekli olabilirler.
 • 2 yaşından ufak evladı evlatlık edinen anneler veya bebeğini evlatlık veren anneler, doğum borçlanması için erken emekli olabilirler.
 • Askerlik görevini yerine getiren adam çalışanları, askerlik borçlanmasıyla erken emekli olabilirler.
 • Engelli raporuna sahip evladı bulunan bayan çalışanları, Bağkur erken emeklilik hakkı elde etmektedir.
 • Yaş haddini dolduran ve 2014 tarihinden ilkin prim ödemelerini tamamlayan Bağkurlu çalışanlar, erken emeklilik ilişkin haizdir.

Erken Emeklilik Hakkı Elde Etmenin Koşulları Nedir?

Bağ-kur erken emeklilik başvurusu yapmak için aranan koşullar aşağıda sıralanmıştır:

 • Bağ-kurlu çalışanların minimum 15 senelik sigortalılık süresi bulunmalıdır.
 • Bağ-kurlu olarak erken emeklilik hakkı elde etmek için 3600 günlük prim gün ödemesinin bitirilmesi gerekir.
 • 3600 günlük prim gün ödemesinin dışında, 5400 günlük veya 4200 günlük olmak şartıyla prim gün ödemesi yapılmalıdır.
 • Bağ-kurlu çalışanın borçlanma hakkı yok ise, bu borçlanma meblağlarının karşılanması gerekir.
 • Bağ-kurlu şahısın erken emeklilik için lüzumlu bütün koşulları sağlaması halinde, yaş haddini beklemesi gerekir.
 • Yaş üstünden erken emeklilik arz eden kimseler, 2014 yılından ilkin emeklilik şartlarının tamamını yerine getirmeli ve minimum 3600 günlük prim ödemesi yapmalıdır.

Bağ-kur Doğum Borçlanması Nedir?

Bağ-kur sigorta kapsamında çalışan hanımefendiler, doğum sonrasında borçlanma hakkı elde etmektedir. Doğum borçlanması, bebek sebebiyle çalışılmayan günlere ilişkin prim ödemelerinin nakit olarak karşılanması manasına gelmektedir. Doğum borçlanması hakkı, 3 çocuğa kadar bilinmektedir. Üçüncü çocuktan sonraki doğumlar, doğum borçlanması hakkına doğal tutulmamaktadır. Doğum borçlanması kapsamında, her bebek için 2 yıl borçlanma hakkı bilinmektedir. Maksimum 6 yıla kadar çıkan doğum borçlanması, dördüncü evladı kapsamayacaktır. Doğum borçlanması süresi içinde, anneler adına sigorta prim ödemesi yapılmamalıdır.

Bağ-kur Askerlik Borçlanması Nedir, Ne Kadar İndirim Yapılır?

Askerlik görevini yerine getiren Bağkurlu adam çalışanlar, askere gittikleri zaman üstünden borçlanma hakkı elde etmektedir. Askerlik süreleri, her dönem farklılık gösterdiğinden, askerlik borçlanması için belli bir zaman kısıtlaması bulunmamaktadır. Bireylerin askerlik yaptıkları dönemler ve askerlik sürelerine bakılırsa, SGK hesaplama sayfasında borçlanma ücreti hesaplanmaktadır. Askerlik borçlanması için ödenmesi ihtiyaç duyulan prim ücreti, çalışanın günlük kazancının %32’si üstünden hesaplanmaktadır. Askerlik borçlanması hakkını kullanan Bağkurlular, borçlanma için belirtilmiş prim ödemesini toplu olarak ödemeleri halinde erken yaşta emekli olabilirler.

Bağ-kur Erken Emeklilik Başvurusu Nasıl Yapılır?

Bağ-kur erken emeklilik başvurusu yapmak için Sosyal Güvenlik Kurumu il yada ilçe müdürlüklerine gidilmelidir. Kimlik belgesi, erken emekliliğe sebep olan vaziyeti kanıtlayan belgeler ve işin sonlandırıldığına dair belgelerin kuruma teslim edilmesinin arkasından, erken emeklilik başvurusu işleme alınacaktır. Bağkurlunun sigorta prim borcu olmaması ve öteki koşulları yerine getirmesi koşuluyla, erken emeklilik başvuruları değerlendirmeye alınır ve uygun bulunan kişilere emekli aylık ücreti bağlanır.

Bağ-kur Erken Emeklilik Müracaat Sorgulaması İçin Neler Yapılmalıdır?

Bağ-kur erken emeklilik müracaat sorgulaması yapmak için https://www.turkiye.gov.tr/sgk-sso-evrak-takip bağlantısına tıklanmalıdır. Sosyal Güvenlik Kurumu “Belge Takip” sistemi üstünden, Bağkur erken emeklilik başvurusu neticeleri takip edilebilir. Belge takip sistemine erişim için sayfanın sağ köşesinde yer edinen “Giriş Yap” düğmesine tıklanmalıdır.

Bağ-Kur Erken Emeklilik Başvurusu Sorgulama

Giriş ekranı açıldığında, T.C. kimlik numarası ve e-devlet şifresiyle sistem detayları tamamlanmalı ve “Giriş” düğmesine tıklanmalıdır. Sistem girişi yapıldıktan sonrasında, belge takip sayfası üstünden erken emeklilik başvurusunun son vaziyeti öğrenilebilir.

Kısmi Emeklilik Müracaat Koşulları Nedir?

Yaştan ötürü emekli olacak bireylerin, Bağ-kurlu olarak belli tutarda prim gün ödemesi yapması gerekmektedir. Çalışanların cinsiyeti, ödedikleri toplamda prim gün sayısı ve ödenen prim ücreti şeklinde değerler dikkate alınarak, yaştan ötürü erken emeklilik hakkı bilinmektedir. Yaştan ötürü erken emeklilik başvurusu meydana getirecek kimseler için minimum 15 senelik sigortalılık süresi ve 3600 günlük prim ödemesi koşul koşulmuştur.

Belirtilen koşulları yerine getiren Bağ-kur çalışanların erken emeklilik yaşları altta yazılı olarak listelenmiştir:

 • 05.2002 ila 23.05.2005 tarihleri içinde prim gün ödemesini tamamlayan kimseler, 56 yaşlarında emekli olabilirler.
 • 05.2005 ila 23.05.2008 tarihleri içinde prim ödemesi tamamlanan kimseler, 57 yaşlarında emekli olabilirler.
 • 05.2008 ila 23.05.2011 tarihlerinde prim ödemesini tamamlayan Bağ-kurlular, 58 yaşlarında emeklilik hakkı kazanmaktadır.
 • 05.2011 tarihiyle 23.05.2013 tarihleri içinde prim ödemesini tamamlayanlar, 59 yaşlarında emeklilik hakkı elde etmektedir.
 • 05.2014 zamanı ve sonrasında prim gün ödemelerini tamamlayan kimseler, 60 yaşlarında emeklilik hakkı kazanmaktadır.

Engelli Evladı Olan Anneler Erken Emekli Olabilir Mi?

2022 engelli raporuna sahip bir evladı bulunan bayan çalışanlar, Bağkur ve öteki sigorta türleri üstünden erken emeklilik hakkı elde etmektedir. Engelli çocuğunun %40 ve üstünde engel oranına sahip olması, çocuğun İkinci şahısın yardımı olmadan yaşamını sürdürememesi ve engelli raporunda yer edinen “Başkasının Yardımına Muhtaç” bölümünün “Evet” olarak işaretlenmesi şartıyla, bu evlatların annelerine erken emeklilik hakkı verilmektedir.

Belirtilen koşullarda bir evladı bulunan bayanlara, 1 Ekim 2008 tarihinden sonrasında meydana getirilen SGK reformu kapsamında erken emeklilik hakkı tanınacaktır. Erken emeklilik hakkı kapsamında, annelerin bir günlük emek harcamaları 1,25 gün olarak değerlendirilmektedir. Belirtilen 1,25 günlük prim ödemesi yardımıyla, engelli evladı bulunan annelerin emekli olma yaşı öne çekilmektedir. Emeklilik için ödenmesi mecburi olan toplamda prim gün sayısı, ¼ oranında azalmış olmaktadır. Engelli çocuk sebebiyle erken emeklilik hakkı arz edecek annelerin, evlatlarının engelli raporuyla beraber SGK müdürlüğüne gitmesi gerekir.

Evlat Edinen Annelerin Erken Emeklilik Hakkı Var Mıdır?

Kendi evladı olmayan ve evlatlık edinen bayan çalışanlar, evlat aldıkları evlatlarının 2 yaşından ufak olması şartıyla erken emeklilik hakkı elde etmektedir. 2 yaşından ufak çocuklar adına verilen doğum borçlanması hakkı, evlat edinilen çocuk sayısına bakılırsa değişmektedir. Bir tek 1 çocuk evlat edinen hanımefendiler, tıpkı doğum yapmış şeklinde doğum borçlanması hakkına sahip olmaktadır.

Bağ-kurlu hanımefendilerin doğum borçlanması başlangıç tarihleri, evlatların resmi olarak evlatlık alındıkları tarihtir. Bağ-kurlu hanımefendilerin yeni doğum yapması ve doğumdan sonrasında bebeklerini başka bir aileye evlatlık olarak vermesi halinde, yeni doğum yapılması sebebiyle 6 aylık doğum borçlanması hakkı bilinmektedir. Bağ-kurlu hanımefendilerin yeni doğum yapması veya evlatlık bebek alması durumlarında, doğum borçlanması sebebiyle erken emeklilik hakkı tanınacaktır.

Daha Fazla Göster

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Kapalı