SgkSosyal Yardım

2020 Doğum İzni Hesaplaması Nasıl Yapılır?

2020 yılında doğum izni hesaplaması; tekil veya çoklu gebelik olması durumuna göre değişiklik gösterebilmektedir. Tekil gebelik yaşayan anne adayları 16 hafta ve çoğul gebelik yaşan anne adayları da 20 hafta doğum izni alabilmektedir. Doğum izninden hariç, doğum parası da alabilmek mümkündür. Doğum izni yasal bir haktır ve doğum parası da SGK tarafından ödenmektedir. Dolayısı ile bu süreçte anne adayının sigortalı bir çalışan olması gerekmektedir. Doğum izni süresince de herhangi bir yerden kazanç elde ettiği tespit edilir ise; doğum parası verilmemektedir.

Doğum İzni Alabilmek İçin Sağlanması Gereken Şartlar Nelerdir?

Doğum izni için gerekli koşullar aşağıda verilmiştir:

  • Hem doğum iznini hem de doğum izni süresince verilen doğum parasını almak isteyenlerin 4A ya da 4B’ye bağlı çalışanlar olması gerekmektedir.
  • Doğum izninin alınabilmesi için o süre boyunca annenin sigortalı olarak çalışıyor olması gerekmektedir. Ücretli ve yasal bir izin olarak geçmektedir.
  • Sadece anneye verilen bir izindir.
  • Geriye dönük bir yıl içerisinde en az 90 gün ödenmiş prim günü olan annelerin ücretli doğum izni alabilmesi mümkün olmaktadır.
  • Bağ-Kur sigorta kolunda çalışan annelerin doğum izni almak istemesi durumunda; Bağ-Kur prim borcuna sahip olmaması şartı aranmaktadır.

Doğum İzni Başvurusu Hangi Kuruma Yapılmaktadır?

Doğum izni başvurusunun yapılacağı yer; Sosyal Güvenlik Kurumu’dur. Ancak özel olarak başvuru gerektiren bir durum değildir. Dolayısı ile anne adaylarının hamile olduklarına dair bir rapor almaları ve bu raporu iş yerlerine sunmaları yeterli olabilmektedir. Bu durumu Sosyal Güvenlik Kurumu’na işveren bildirmektedir. İşveren doğum raporunun düzenlenmesi ve ödeme işlemlerinin halledilmesi kısmını online olarak yapabilmektedir. Anne adayından gereli belgeleri aldıktan sonra işveren bu belgeleri SGK’ya aktarmaktadır ve anne adayının doğum izni sırasında alacağı bütün ödemeler de SGK tarafından yapılmaktadır. Bu süreçte işveren herhangi bir maddi harcama yapmamaktadır.

Doğum İzni Başvurusu Yapabilmek İçin Ne Kadar Süre Bulunmaktadır?

Doğum izni başvuru süresi takibi işveren tarafından yapılan bir süredir. Bu başvuru süresini anne ve baba online olarak takip edebilmektedir. Annenin tekil doğum yapması durumunda 16 hafta ücretli izin hakkı bulunmaktadır. Bu 16 haftanın 8 haftasını doğumdan önce ve 8 haftasını da doğumdan sonra kullanabilmek mümkündür. Çoğul gebeliklerde ise ücretli izin hakkı toplamda 20 haftadır. Bu izin 10 hafta olarak ikiye bölünebilmektedir. Doğum izni ile beraber doğum parası da alacak olanların ise; doğum yaptıktan sonraki 5 yıl içerisinde mutlaka başvuru yapmaları gerekmektedir. Yapmamaları durumunda, haklarını kaybetmektedirler.

Doğum İzni İle İlgili Bilinmesi Gerekenler Nelerdir?

Doğum izni için önemli noktalar aşağıdaki gibidir:

  • Gebelik dönemindeki anne adaylarının sahip olduğu yasal bir haktır.
  • Doğum izni hakkının doğum öncesi ve doğum sonrası olmak üzere bölünebilmesi mümkündür. Tekil gebelikler ve çoğul gebelikler için verilen ücretli izin süreleri eşit değildir.
  • Doktorlarının onay vermiş olması durumunda; anne adayları, ücretli doğum izinlerinin üç haftasını doğumdan önceki 3 hafta içerisinde kullanıp kalan 13 haftasını da doğumdan sonra kullanabilmeleri mümkün olmaktadır. Sağlık problemi olmayan anne adaylarının doğumlarına 3 hafta kalana kadar çalışmalarında herhangi bir problem bulunmamaktadır.

Doğum Parası Nedir?

Doğum ücreti; doğum izni yapan anne adaylarına, sigorta primlerine ve brüt ücretlerine göre hesaplanıp verilen bir paradır. Annenin son üç ay içerisindeki sigorta primine esas kazancı verilmektedir. Bu hesaplama için başlangıç tarihi ise; alınan raporun başlangıç tarihi olarak kabul edilmektedir.Günlük kazancın üçte ikisi hesaplandıktan sonra 16 haftalık çalışma süresine denk gelen 112 gün ile bu tutar çarpıldıktan sonra hesaplanan tutar, doğum parası olarak verilmektedir. Anne adaylarının adına PTT şubelerine veya Ziraat Bankası hesabına yatırılan bir tutardır. Kimlik belgesi ile beraber çekilebilmektedir. Doğum izni alabilmek için doğumun başarılı bir şekilde gerçekleşmiş olması gerekmemektedir. Ancak doğum parası alabilmek için annenin başarılı bir şekilde doğum yapmış olması ve çocuğun sağ olması gerekmektedir. Doğum parasının işverenin belgeleri işleme tarihine göre daha erken alınabilmesi mümkündür ama bu süreçte eğer bebek vefat eder ise; paranın alınma hakkı da kaybolmaktadır.

Etiketler
Daha Fazla Göster

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Kapalı