Sosyal Yardım

2020 Doğum Parası Nedir, Ne Kadar, Nasıl Alınır, Ne Zaman Yatar?

Doğum yardımı başvuruları Aile Bakanlığına yapılmaktadır, ilçelerde ise kaymakamlıktan yapılmaktadır. Türkiye Cumhuriyeti kimlik numarası ile birilikte aile.gov.tr’den  adresinden doğum parası başvurusunda bulunabilirsiniz. Doğum yapan kişilere emzirme için 180 TL ödeme yapılmaktadır. Anne sigortalı olmadığı takdirde süt ödenekleri babaya da verilebilmektedir. Doğum yardım başvurularının sorgulanabilecek diğer bir adres ise e- devlet kapısıdır. E- devlet kapısına giriş yapan kişiler, kimlik doğrulama işlemini gerçekleştirdikten sonra başvuru sonuçlarını öğrenebilmektedirler. Bazı çalışan kişiler PTT üzerinden başvurarak doğum parası veya süt parası ücretlerini talep edebilmektedirler.

Doğum Parası Şartları Nelerdir?

Doğum desteği ödeneği  kişisel veya toplu iş sözleşmesi kapsamında çalışana yada çalışanın eşine ödeme yapma kararı verildiğinde ödeme tutarının daha düşük olması koşulunda arada ki fark ödenmektedir diğer bir durum ise çalışana veya eşine verilecek olan tutarın doğum yardımından fazla olması halinde doğum yardımı yapılmamaktadır, doğum parası koşulları ise şu şekildedir;

 • Doğum yapan kadın çalışanın, izne çıktığı tarihte fiilen çalışıyor olması gereklidir.
 • Doğum izninden önce, işten çıkış yapan veya işten çıkarılan kadın çalışanlar doğum parası alamazlar.
 • SGK tarafından yetkilendirilmiş bir sağlık kuruluşundan doğum alınması gerekmektedir.
 • Çalışan kadın hamileliğin 32. haftasında hamilelik iznine çıkması gerekmektedir, izin sonrası doktor tarafından izin süresi kapatılmalıdır.
 • Doğum öncesi bir yıl en az 90 gün sigorta primi birikmiş olması gereklidir.
 • Doğan her bir çocuk için tek bir seferliğine mahsus olarak ödeme yapılmaktadır.
 • Doğum desteğinden faydalanmak için ilgili kuruluşlara başvuruda bulunması gereklidir.
 • Evlat edinildiği takdirde bu yardıma talepte bulunulamaz.
 • Evlat sahibi olan kişilerden en az biri Türkiye Cumhuriyeti vatandaşı olması gereklidir.
 • Doğum parasından yalnızca 2015 yılından sonra doğan çocuklar faydalanabilmektedir.

Doğum Parası Alma Koşulları Nelerdir?

Doğum desteği alma şartları başvuru koşullarına göre değişiklik gösterebilmektedir. Doğum parası almak için gerekli başvurular Aile ve Sosyal Politikalar Bakanlığı il müdürlüğüne, Sosyal Hizmet Merkezlerinde yapılmaktadır, yurt dışında yaşayan kişilerin ilgili konsolosluklara başvuruda bulunması gerekmektedir.

Doğum Parası Ödenme Zamanı

Doğum ücretleri ödenme zamanı doğum sonrasında çalışan kadınların kimlik numaraları üzerinden PTT hesabına yatırılmaktadır, en yakın PTT şubesine giderek kimlik ile başvuruda bulunarak doğum desteği alabilirsiniz. Doğum yardım ücretleri  PTT üzerinden takip edilebilmektedir, bakanlığın belirttiği tarihlerde ödeme yapılmaktadır, PTT üzerinden ödeme zamanları takip edilebilmektedir.

Doğum Parası Hesaplama Nasıl Yapılmaktadır?

Doğum ücreti hesaplama işlemi sigortalının son 3 ay içerisinde elde ettiği günlük ücret üzerinden hesaplanarak ödenmektedir. Ödeme hesaplaması ise şu şekilde yapılmaktadır;

 • Aylık 2,558.40 TL kazanan birinin üç aylık toplam ücreti 7,675.20 TL’dir.
 • 7,675.20 TL, 90 güne bölündüğü zaman günlük kazanç tutarı 85,28 TL olmaktadır, SGK bu ücretin 2/3’nü ödemektedir.
 • Ödenecek tutar 85.28 TL olduğunda doğum izninin günüyle çarpılarak hesaplanmaktadır.
 • 122 gün ile 85.28 TL çarpılmaktadır, 56,85*112= 6.367.50 TL’dir, doğum yapan kadının 112 günlük izin parası tutarı 6.367.50 TL’dir.
 • Hesaplama tutarı doğum raporu verildikten sonra kadın sigortalının çalıştığı işyerinin onaylanması ile birlikte PTT şubelerine veya belirli bankalara yatırılmaktadır. Ödemeler parçalı olarak verilmektedir veya izin sonrası toplu olarak ödenmektedir.

Çalışmayan Annelere Çocuk Ödeneği

Çalışmayan kişilere çocuk ödeneği verilmektedir, bu kişilere bir defaya mahsus olmak üzere devlet doğum parası vermektedir. Devlet doğum yapan bütün annelere ilk bebekte 300 TL vermektedir, ikinci bebekte 400 TL verilmektedir, üçüncü bebekte 600 TL verilmektedir. Bu desteğin sağlanması için Aile Bakanlığı il müdürlüğüne başvuruda bulunması gerekmektedir, ilçelerde yaşayan kişilerin ise kaymakamlığa başvurması gerekmektedir. Online başvuru yapmak isteyen kişiler ‘aile.gov. tr’den başvuruda bulunabilirler.

En Düşük Doğum Parası Ne Kadardır?

En az verilen doğum ücreti 6367 TL’dir. Annelere sağlanan doğum parası ile birilikte hem çocuktan sonra olan maddi yük azaltılıyor hemde bebeğin temel ihtiyaçlarının karşılanmasına yardım ediliyor. SGK’lı çalışan bütün kadınların doğum parası alma hakkı vardır. Doğum rapor maaşları 112 gün üzerinden hesaplanmaktadır, en düşük ödeme 6367 TL olarak belirlenmiştir annenin çalıştığı son üç aya göre doğum parası ödeneği değişmektedir. Son 3 ayda kazanılan paranın 2/3 üzerinden hesaplanan doğum paralarının verilmesi için doğum yapan annenin hamilelikten bir yıl önce en az 90 gün çalışmış olması gerekmektedir.

 

 

Etiketler
Daha Fazla Göster

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Kapalı