Sgk

2020 Doğum Rapor Parası Hesaplama | Ne Kadar Doğum Parası Alırım?

Analık Geçici İş Göremezlik Ödeneği

Resmi adı analık geçici iş göremezlik ödeneği olan doğum rapor parası çalışan hanımefendilere tanınan en mühim toplumsal hakların başlangıcında içeriyor. 5510 Sayılı Sosyal Sigortalar ve Genel Sağlık Sigortasının 18. maddesi üzerine düzenlenen bu uygulama ile doğum nedeniyle iş hayatına ara veren bayanların maddi kayıpları devlet tarafınca karşılanıyor. Hatta işverenler de bu uygulama ile çalıştırmadıkları çalışan için maaş ödememiş olurlar. Gelin şimdi doğum rapor parası hesaplama {nasıl} yapılır başta olmak suretiyle analık geçici iş göremezlik ödeneği ilişkin bütün bilmenizde fayda olacak hususları açıklayalım.

2020 Doğum Rapor Parası Hesaplama

Şimdi de aslolan mevzumuz olan doğum rapor parası hesaplama şu demek oluyor ki analık iş göremezlik ödeneği hesaplama {nasıl} yapılır hususuna açıklık getirelim. Günlük doğum rapor ücreti, günlük brüt maaşın üçte ikisidir. Doğum rapor parası hesaplanırken ilk olarak son üç aylık brüt maaşınız toplanır. Son 3 aylık brüt maaşınızın toplamı 90’a bölünerek günlük brüt maaşınız belirlenir. Bu rakamın üçte ikisi doğum rapor parası şeklinde ödenir. Daha anlaşılır olması için bir örnek ile açıklayalım.

Çalışan Hanım Doğum Rapor Parası Ne Kadar Alır?

2020 yılı için brüt asgari ücret 2943 TL olarak belirlendi. Doğum rapor parası hesaplama örneğimizi asgari ücret üstünden yapalım.

  • Aylık brüt 2943 TL’den 3 aylık brüt maaş toplamda 8829 TL yapar. Buradan da günlük maaş tutarını hesaplayalım. 8829/ 90= 98,01 TL
  • Şimdi ise günlük doğum rapor ücreti tutarını hesaplayalım. Günlük doğum rapor parası tutarının, brüt günlük maaş tutarının üçte ikisi bulunduğunu söylemiştik. 98,01 TL’nin üçte ikisi 65,34 TL’dir.
  • 65,34 TL x 112 gün= 7318,08 TL

 

Yukarıdaki hesaplamada da gördünüz suretiyle asgari ücretli bir karı çalışan ortalama olarak 6350 TL doğum rapor parası alabilir. Brüt maaşınız ne kadarsa yukarıdaki verdiğimiz hesaplama tablosuna bakılırsa ne kadar doğum rapor parası alacağınızı hesaplayabilirsiniz. Doğum izninde hastanede yatarak kaldığınız günler için rapor parası üçte iki değil yarısı olarak.  Ama bu tutarda büyük farklılık meydana getirmediği için doğum rapor parası hesaplama işlemine dahil etmedik.

Doğum rapor parası {nasıl} hesaplanır açıkladık. Ne kadar doğum parası alırım diyen annelerin aklındaki sual işaretlerini gidermiş olduk. Alacağınız miktarı öğrendiniz fakat doğum parasının yatıp yatmadığını {nasıl} öğreneceksiniz? İşte bunun için yapmanız ihtiyaç duyulan ise doğum parası sorgulama işlemi. Bu sorgulama işlemi e devlt zerinden yapılıyor.

Doğum Rapor Parası Ne Süre Yatar?

2019 Doğum rapor parası {nasıl} hesaplanır bahsettikten sonrasında şimdi den doğum parası ne süre yatar mevzusuna değinmeye başlamış olalım. Yazımızın ilk bölümlerinde de belirttiğimiz suretiyle bu ödenek SGK kişi ödemeleri kapsamındadır. SGK kişi ödemelerini her ayın 8’ile 14’ü içinde gerçekleştirmektedir. Doğum rapor parası başvurunuzun kabul edilmesini takip eden ayın 8’i ile 14’ü içinde paranız tanımladığınız banka hesabına yada PTT’ye adınıza yatırılmış olacaktır. Ama doğum parasının yatırılması ile alakalı olarak dikkat edilmesi ihtiyaç duyulan iki husus söz bahsi. bildiğiniz suretiyle doğum izni doğumdan ilkin ve doğumdan sonrasında olmak suretiyle iki parça durumunda kullanılır. Bir tanesi doğumdan ilkin, bir tanesi doğumdan sonrasında olmak suretiyle 2 kez rapor alındığı için işyeriniz tarafınca SGK’ya rapor bildirimi 2 kez yapılır. Hal bu şekilde olunca da alacağınız doğum parası 2 parça durumunda ödenir. Kısaca alacağınız bütün para tek seferde değil iki seferde ödenir. Pek fazlaca anne bu vaziyet ilişkin yeteri kadar data sahibi olmadığı için paranın noksan yatmış olduğu zannına kapılabilir.

Mevzu hakkında ikinci mühim husus ise paranın yatırılma zamanı yukarıda belirttiğimiz suretiyle paranız ayın 8’i ile 14’ü içinde yatar. Ama para başvurunun onaylanmasını takip eden ayda yatırılır. Bu yüzden işyerinize verdiğiniz raporların vaktinde SGK’ya iletildiğinden güvenli olmalısınız. Bazı iş yerlerinde raporların SGK’ya bildirim geç yapılabilmektedir. Bu da doğum parasının kişini hesabına geç yatması manasına gelir.

 

Doğum Rapor Parası Nereye Yatar?

Mevzu ilişkin fazlaca dört gözle beklenen bir öteki husus ise doğum parası nereye yatar bahsi asla şüphe yok ki. Doğum rapor parası SGK Kişi Ödemeleri kapsamındaki bir ödenektir ve iki başka usulde ödeme yapılmaktadır.  Bunlardan ilki  PTT iledir. 2019 SGK doğum rapor parası ödemelerini anne adına PTT üstünden yapmaktadır. Herhangi bir PTT şubesine üstünde TC kimlik numarası yazılı olan geçerli bir kimlik belgesi ile herhangi bir PTT şubesine giderek paranızı almanız olanaklı.

İkinci yöntem ise daha zahmetsiz ve kolay. Yukarıda da bahsettiğimiz şeklinde analık geçici iş göremezlik ödeneği SGK kişi ödemeleri kapsamındadır. SGK kişi ödemeleri şayet e devlet üstünden banka hesap numarası tanımlama işlemi yapılırsa direkt kişini banka hesabına yapılabilmektedir. Bunun için e devlet üstünden banka hesap numaranızı tanımlamanız gerekmektedir. Tanımlama işlemini yapmamanız durumunda PTT şubesine gitmenize gerek kalmadan zahmetsizce paranızı banka hesabınıza yatırılmasını sağlayabilirsiniz.

Doğum İzninde Sigorta Primi Yatıyor Mu?

2019 Doğum izni müddedince çalışmadığınız için işverenin naturel olarak maaş ödemek şeklinde bir zorunluluğu söz bahsi değil. Ama bazı işverenler atıfet kabilinden doğum raporu müddedince çalışılmadığı taktirde hanım çalışanın maaşını ödeyip sigorta primini yatırabiliyor. Bu vaziyet işverenin inisiyatifindedir ve isterse maaş ödeyip sigortanızı yatırabilir. Bu vaziyet sizin doğum raporu parası almanıza herhangi bir engel teşkil etmez. Doğum izni müddedince maaş ödeyen ve sigorta primi ödeyen işveren, şayet isterse doğum rapor parasını sizden istek etme hakkına haizdir. Bu vaziyet hanım çalışanlar için büyük bir avantajdır aslen. Normalde doğum rapor parası alan hanım çalışanın sigorta primi noksan kalacaktır. Ama işvereninizi bu şekilde bir şeye ikna edebilirseniz sigorta primleriniz de ödenmeye devam etmiş olacaktır.

Doğum raporu müddedince çalışmadığınız için naturel olarak sigorta priminiz de ödenmemiş olur. Ama şayet isterseniz daha sonrasında bu doğum raporu süresince çalışmadığınız süreleri Doğum Borçlanması yapabilirsiniz. Doğum borçlanması ilişkin ayrıntılı data edinmek için aşağıdaki bağlantıya tıklayarak makalemizi okuyabilirsiniz.

 

İşten Ayrılan Hanım Doğum Parası Alabilir Mi?

2019 Doğum rapor parası ile alakalı mühim hususlardan bir tanesi de işten çıkma yada çıkarılma vaziyeti. Bugüne dek pek fazlaca okuyucumuz editörlerimize işten çıkarıldım doğum parası alabilir miyim, işten çıkan doğum parası alabilir mi şeklinde sorular yöneltti. Şimdi de işten çıkma ve çıkarılma durumlarında doğum rapor parası alma konusuna netlik getirelim. Bildiğiniz suretiyle doğum iznine hamileliğin 32. haftasında yada tabip onayıyla 37. haftada çıkılır. Eğer bir karı çalışan doğum iznine ayrılmasına 10 gün yada daha eksik zaman kala işten çıkmış yada çıkarılmışsa müracaat yapması durumunda doğum rapor parası alabilir. ama 32. hafta geçen ve 37. haftaya kadar çalışabilir raporu alanlar için herhangi bir sorun söz bahsi değil. hamileliğin 32 ve 37 haftası içinde olup çalışmaya devam edilenler işten çıkarılma durumuyla karşılaşırlarsa müracaat yapmaları durumunda doğum rapor parası alabilirler.

 

 

Doğum icra eden çalışan anneye devletin vermiş olduğu maddi destek bir tek rapor parasından ibaret değil elbet. Yeni anne olanlar hatta devletten doğum yardımı ve süt parası yardımı da alabilir. Bu iki ödeme ilişkin geniş kapsamlı bilgi sahibi olmak için aşağıda bağlantıları bulunan yazılarımızı okuyabilirsiniz.

Doğum Raporu Kaç Gün?

Doğum rapor parası hesaplama {nasıl} yapılır mevzusuna girmeden ilkin ilk olarak doğum raporu kaç gündür meselesine değinelim. Analık iş göremezlik raporu doğumdan ilkin 8 hafta, doğumdan sonrasında 8 hafta olmak suretiyle toplamda 16 hafta şu demek oluyor ki 112 gündür. Çoklu gebelik durumlarında ise doğum öncesi rapor 10 hafta olur. Çoklu gebelik durumlarında çalışan hanım 18 hafta şu demek oluyor ki 126 gün doğum raporu alabilir.

Yukarıda bahsettiğimiz şeklinde doğum öncesi ve sonrası doğum raporu 8’er haftadan 16 haftadır. Doğumun 8 hafta kaldığını durumuna doktorunuz karar verir ve size doğum raporu verip izne ayırır. Şayet ki çalıştığınız iş nispeten bedensel etkinlik eksik içeriyorsa doğuma 3 hafta kalana kadar çalışmanız olanaklı. Ama bunu yapabilmek için doktorunuzdan rapor almanız gerekir. Şayet ki doğuma 3 hafta kalana kadar çalışırsanız kullanmadığınız 5 haftalık doğum raporunu doğum sonrasına ekleyebilirsiniz. Bu sayede doğum sonrasında 13 hafta doğum raporu kullanma şansına haiz olmuş olursunuz. Hatta doğum icra eden çalışan hanımefendiler işe dönüş yaptıktan sonrasında emzirme izni hakkına haizdir. Süt izni olarak da duyulmuş emzirme izni ile alakalı ayrıntılı data almak için aşağıdaki linkteki makalemizi inceleyebilirsiniz.

Etiketler
Daha Fazla Göster

İlgili Makaleler

Bir Yorum

  1. Merhabalar,

    Korona nedeni ile prim ertelemesi ve kısa çalışma ödeneği alınması durumunda son 3 ay brüt hesaplaması nasıl olacak ?

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Kapalı