Banka ve Finans

2020 Emekliye Faizsiz Kredi Veren Bankalar ve PTT Şubeleri

Faizsiz kredi veren bankalar, emeklilere verdikleri hizmetlerde emekli maaşını bir tür güvence olarak görmektedir. Emekliler için ayrı kampanya çeşitleri başlatan bankalar, kamu bankaları ve PTT’ye bağlı olarak çalışan bankalardır. Kimseler, faizsiz kredilerde emekli aylıklarını güvence olarak göstererek ön ödemeli kredi imkanlarından yararlanabilmektedir. Bunun yanında özel bankalardan düşük faizli kredi almak da mümkündür. Emeklilerin nakit sıkıntısı çekmeleri halinde bankalara, ne için krediye gereksinimleri bulunduğunu beyan etmeleri durumunda kredi şansı doğmaktadır.

 

Hangi Bankalar Emeklilere Faizsiz Kredi Vermektedir?

Emeklilere faizsiz kredi şansı sunan bankalar şu şekildedir:

 • PTT Bank
 • Ziraat Bankası
 • Aktifbank
 • Halkbank
 • Kuveyt Türk Katılım Bankası

Emeklilere faizsiz olarak kredi veren bankalar bunlardır. Ama bu mevzuda bir takım koşullar belirlenmiştir. Emeklilerin alacakları kredilerin, emekli maaşlarının %70’ini geçmemesi gerekmektedir. Bunun yanında aylık ücret miktarına ek olarak kredi geçmişi ve kredi puanı mevzusunda da emekliler değerlendirmeye alınmaktadır. Bankalar, kredi verirken, emeklinin kredi notuna nazaran derecelendirme yapar. Bu yüzden emekli güvence olarak maaşını gösterse bile, kredi alamayabilir.

 

PTT İle Faizsiz Kredi Nasıl Alınır?

Emeklilere faizsiz kredi işlemleri kapsamında emeklilere verilecek krediler, en uygun kredi çeşitleri içinde yer almıştır. ama PTT, direkt olarak kredilerini emeklilere kendi üstünden  vermez. Bu mevzuda PTT’nin anlaşmasının bulunmuş olduğu bankalar mevcuttur.

PTT İle Anlaşmalı Bankalar Hangileridir?

Bir takım bankalardan PTT üstünden emekliler kredi kullanmaktadır. Bu bankalar şu biçimde sıralanabilir:

 • Etken Bank
 • Burgan Bank
 • ING Bank

Bu bankalardan alınacak olan kredilerde, bireylerin PTT’den emekli aylıklarını alıyor olmaları gerekmektedir. PTT’nin vereceği desteklerle maaşlarının üstünden kredi şansı elde eden bu bankalarda, düşük kredi notuna bile kredi şansı sunulmaktadır. Bu bilgiler ekseninde PTT üstünden kredi almak için sağlanması ihtiyaç duyulan koşullar içinde yüksek kredi puanı bulunmaz.

PTT İle Anlaşmalı Bankalardan Kredi Kullanma Koşulları Nedir?

Emeklilere faizsiz kredi veren PTT ile anlaşmalı bankalardan kredi kullanma koşulları şu biçimde sıralanabilir:

 • Kimseler, emekli aylıklarını PTT üstünden almalıdır.
 • Emeklinin 84 yaşını geçmemiş olması gerekmektedir.
 • Aylık gelirin en fazla %50’sine kadar kredi kullandırılabilir.
 • Müracaatların PTT şubelerine yapılması gerekir.

Emekli Kredilerinde Yaş Koşulu Nasıl İşler?

Emekli kredilerinde yaş sınırı konmuştur. Bu yaş sınırı, bireylerin vefat yaşı hesaplanarak konur. Emeklinin kredi borcunu ödememesi halinde borcun devri olanaklı olmadığından, emeklilere verilecek kredilerde bankalar averaj yaşam sınırını dikkate alır. bu sınır bir takım bankalar tarafınca 70 civarında belirlenirken, bir takım bankalar 80’e kadar çıkabilmektedir. Kredi vadeleri yaş sınırı çerçevesinde belirlenmektedir. Mesela yaş limitinin 80 olarak belirlendiği bir bankadan kredi yararlanmak isteyen bir emeklinin yaşı 78 ise, alacağı kredi için en fazla 2 yıl vade yaptırabilir. Bu yüzden alınacak olan kredinin miktarında azalma söz bahsi olur.

Etken Bank’tan PTT Anlaşmalı Faizsiz Kredi Nasıl Alınır?

Emeklilere faizsiz kredi şansı, direkt olarak bankaya müracaat edilmesi veya PTT vasıtası ile banka ile kontakt kurulması şeklinde işler. Bu bilgiler ekseninde bankaya direkt olarak müracaat yapılacağı şeklinde PTT şubelerinden de müracaat alınabilir.Emeklilere  verilecek kredilerde, emekli aylık ücreti haricinde kefil arz etmez. Banka, emeklilere 60.000 Türk lirası kredi verebilmektedir. Bankanın bu krediler için en  fazla 60 ay vade yapma şansı bulunmaktadır. Banka, emeklilere vereceği bu kredilerde  50 Türk lirası tutarında kredi tahsis tutarı almaktadır.  Hatta kullanılacak kredinin tutarına nazaran kredi içinden de kesinti yapar.

Halkbank Mutlu Emeklilik Kredisi Nedir?

Emeklilere faizsiz kredi şansı veren Halkbank, emeklilere hususi gereksinim kredisi sunmaktadır. Banka, bu kredide minimum 25.000 Türk lirası, en fazla 50.000 Türk lirası kredi şansı sunmaktadır. Emeklilere verilen öteki kredi kampanyalarında %1,25’ten süregelen faiz şansı sunan banka, Mutlu Emeklilik Kredisi için faiz isteğinde bulunmaz. Bu kredi kullanımında bireylerin ödeme planı kişiye hususi yapılmaktadır. bu bilgiler ekseninde özgür ödeme planı kampanyası başlatılmıştır. Bu kampanyada kişilere 3 ayda bir istedikleri miktarlarda ödeme yapabilme hakkı bilinmektedir. Halkbank Mutlu Emeklilik Kampanyası dahilinde kredi kullanan emeklilerden kredi öğrenim tutarı arz etmez.

Halkbank’tan Mutlu Emeklilik Kredisi Nasıl Alınır?

Emeklilere faizsiz kredi almak isteyen bireylerin en fazla 75 yaşlarında olması gerekmektedir. Bu kredi türünde 75 yaş sınır olumlu sonuçlanır. 74 yaşındaki bir şahıs en fazla 1 yıl vade ile kredi alabilir. Yaş sınırına yaklaşmayan emeklilere en fazla 60 ay kredi şansı sunulmuştur. Hatta bir öteki koşul, emekli maaşının Halkbank’a taşınmasıdır. Bu kampanyadan yalnız emekli maaşını Halkbank’tan alan kimseler yararlanabilmektedir. Özgür ödeme seçeneklerinden faydalanma esnasında da bireylerin ayarladıkları ödeme planı, maaşının yarısını geçmemelidir. Kimseler, temnat  olarak emekli maaşlarına ek gelirlerini de gösterebilmektedir.

Halkbank Emekli Kredisine Nasıl Müracaat Yapılır?

Halkbank’tan alınacak olan emeklilik kredisine müracaat için bireylerin gerçekleştirmesi ihtiyaç duyulan adımlar şu şekildedir:

 • Telefondan SMS gönderme seçeneği ile müracaat alınabilir.
 • SMS kısmına aralarında1 boşluk bırakarak EMEKLİ T.C. kimlik numarası yazılmalıdır.
 • Emeklilik kredilerinden faydalanma koşulu, EMEKLİ yazarak 3452’ye göndermektir.
 • SMS içine T.C. kimlik numarasından sonrasında 1 boşluk bırakıp gelir bilgisi yazılmalıdır. Arkasından yeniden 1 boşluk ile arz edilecek kredi miktarı yazılmalıdır.
 • Hazırlanan bildiri 3452’ye gönderilir.

Kuveyttürk’ten Emekliye Faizsiz Kredi Nasıl Alınır?

Emeklilere faizsiz kredi imkanından yararlanmak için bireylerin en fazla 20.000 Türk lirası tutarında nakit ihtiyaçlarının bulunması gerekmektedir. banka, faiz yerine kar oranı terimini kullanır. Kar oranı, bankadan kullanılan bütün kredinin içinden alınacak olan miktardır. Emeklilere bu banka tarafınca en fazla 12 ay vade şansı sunulmaktadır. Bunun için bireylerin emekli aylıklarını Kuveyt Türk Bankası’na taşımaları gerekmektedir. banka, emeklilere kredi verirken kredi puanını da dikkate almaktadır. bundan dolayı kullanılacak kredi öncesinde geriye dönük kredi puanı sorgulama ve eski kredilerin ödeme düzeni araştırılır.

Faizsiz Emekli Kredilerinde İstenecek Belgeler Hangilerdir?

Emeklilere faizsiz kredi kullanırken altta yazılı olan belgelerin hazır olması gerekir:

 • C. kimlik belgesi
 • Emeklilik belgesi ve emekli aylık ücreti hesap cüzdanı
 • Adres detaylarını gösteren ikamet belgesi
 • Aylık ücret bordrosu
 • Emekli kredisi müracaat formu ( Banka tarafınca o an doldurulur)

Gerekmektedir. noksan belgenin var olması halinde belgeler tamamlanmadan işleme başlanamaz. İşlemin adım atması için bireylerin ilk olarak kredi yararlanmak istedikleri bankalardan ödeme gişesi sıra numarası alması gerekir. Veznelerden alınacak olan müracaat dilekçesinin doldurulması ile kimseler, bireysel görüşme hizmetlerine bağlı tutulur.Burada faizsiz kredi hizmetlerinden faydalanırken kullanılacak ödeme planları belirlenir.

Emeklilere Faizsiz Ne Kadar Kredi  Verilebilir?

Emeklilere faizsiz kredi şansı, kredi notuna nazaran değişim göstermektedir. Bu bilgiler ekseninde bireylerin kullanacakları krediler en fazla maaşın 10 katına kadar çıkmaktadır. Bireylerin ek gelirlerinin olması halinde, bu kazançları belgeleyerek, alınacak olan kredinin ödeme planını düzenlemesi gerekir. Bu bilgiler ekseninde alınacak olan emekli maaşının 3 katına kadar aylık ödeme yapma ve  borcu bu biçimde hızla bitirme hakkı bulunmaktadır. Kamu bankalarının tercih edilmesi halinde kredi tahsis tutarları alınmamakta, bireylerin faizsiz kredi tutarlarının daha yüksek olması sağlanmaktadır.

 

Daha Fazla Göster

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Kapalı