SgkSosyal Yardım

2020 Engelli Sağlık Raporu Yenileme İşlemi Nasıl Yapılır?

2020 engelli sağlık raporu güncelleme işlemi için ilgili devlet kurumuna müracaat yapılarak, kurumca yönlendirilen tam teşekküllü devlet hastanesine gidilir. Bu aşamalar tamamlandığında, engelli raporu hastane tarafından yeni mevzuatlara uygun ve güncellenmiş şekilde teslim alınır. 2020 engelli sağlık raporu yenileme talebinin yapıldığı yer, yenilemem nedenleri, yenileme başvurusu ve engelli sağlık raporunun hastaneden alınması hakkında tüm detaylar, alt başlıklardan öğrenilir.

2020 Engelli Sağlık Raporu Yenileme Talebi Nereye Yapılır?

2020 yeni engelli sağlık raporu talebi yeri, İl Sağlık Bakanlıkları olarak belirlenir. Engelli sağlık raporlarının yenilenmesi işlemini yapacak olanlar, kendi ikamet illerinde bulunana İl Sağlık Müdürlüğü binasına talepte bulunurlar. Yenileme talebi sırasında gerekli olan belge ve bilgiler, kuruma iletilir. Talep için ilk önce İl Sağlık Müdürlüğü ile görüşülmeli, ikinci aşamada tam teşekküllü hastanelere gidilmelidir. Kuruma bildirim yapılmadan alınan engelli sağlık raporlarının güncelleme işlemleri geçersiz sayılır.

2020 Engelli Sağlık Raporu Yenileme İşleminde Gerekenler?

2020 engellilere sağlık raporu yenilemede gerekenler hakkında bilgiler şu şekilde sıralanırlar:

 • İl Sağlık Müdürlüklerine yapılacak yenileme talepleri sırasında, nüfus cüzdanı aslı ve fotokopisi,
 • Geçmiş tarihe ait olan engelli sağlık raporu belgesi,
 • 5 adet vesikalık, son üç ayda çekilmiş fotoğraflar gereklidir.

Bu gerekli belgeler ile müdürlüklerden engelli raporu yenileme işlemi için talepte bulunulur. Yapılan talep kurumca kayıt altına alınarak, gerekli yönlendirmeler yapılır.

2020’de Engelli Raporunun Yenilenme Nedenleri

2020’de engelli raporu yenileme sebepleri şu şekilde sıralanırlar:

 • 20/02/2019 tarihinde resmi gazetede yer alan yeni yürürlülüklere göre, eski engelli raporlarının yenilenmesi gerekir.
 • Belirtilen tarih sonrası engellilere yönelik sağlanan her türlü imkandan yararlanmak için güncel mevzuata uygun engelli sağlık raporu belgesine ihtiyaç duyulur.
 • 2019 yılı içerisinde raporlar hakkında yapılan mevzuat değişiklerine uyum sağlanması gerekliliği nedeniyle, engelli sağlık raporu yenileme işlemlerinin yaptırılması sağlanır.

2020 Engelli Sağlık Raporu Yenilemesi İçin Başvuru

2020 engelli sağlık raporu yenileme müracaatı için izlenen adımlar şu şekilde sıralanırlar:

 • Kişi, ikamet ettiği ilde yer alan İl Sağlık Müdürlüğü binasına gider.
 • Müdürlükte görevli çalışanlara, engelli sağlık raporu yenileme işlemi yapılacağı iletilir.
 • Çalışanlara, nüfus cüzdanı, fotokopisi, eski engelli sağlık raporu, 5 adet vesikalık fotoğraf teslim edilir.
 • İşlemler ile yenileme talebi kayıt altına alınıp, kişinin yeni rapor alımı için hangi hastaneye gitmesi gerektiği iletilir.
 • Kurumun yönlendireceği hastaneye ait bilgiler ve yönlendirme evrağı, kişiye teslim edilir.

Bu evrak ile İl Sağlık Bakanlığı kanalınca yönlendirilmesi yapılan tam teşekküllü devlet hastanesine gidilerek, gerekli yeni muayeneler yaptırılıp, raporun yenilenmesi sağlanmalıdır.

2020 Engelli Sağlık Raporunun Hastaneden Alınması

2020 engelli sağlık raporunu hastaneden almak için izlenen adımlar şu şekilde sıralanırlar:

 • Kişi Sağlık Bakanlığınca yönlendirilmiş olduğu tam teşekküllü devlet hastanesine gider.
 • Hastane hasta kabul bölümünde yönlendirme belgesini ve nüfus cüzdanını göstererek, engelli sağlık raporu yenileme talebinde bulunur.
 • Talep üzerine muayene işlemleri sağlanır.
 • İşlemler sonrası hastane uzaman hekim heyetinde düzenlene engelli raporu kişiye teslim edilir.

Alınan rapor, engelli sağlık raporu yenileme işlemi sağlanmış olan yeni mevzuata uygun yapılı rapor belgesidir. Bu rapor belgesi üzerinde yer alan engellilik oranı üzerinden, devletin engellilere sunduğu imkanlardan yararlanılır. Engellilere yönelik maaş alımı, konur projelerinden yararlanma, yardım ve destek ödemelerinden yararlanma işlemleri, engelli sağlık raporunun iletilmesi ile gerçekleştirilir.

2020 Engelli Sağlık Raporu Yenilemesi Kimler İçin Zorunlu Değil?

2020 engelli sağlık raporunu yenilemeyenler, 18 yaşının altında olan çocuklardır. 18 yaşını doldurmamış olan çocuklar, 2020 engelli sağlık raporu yenileme işlemini yapmakla yükümlü değildirler. Rapor yenilemeleri sadece, yetişkinler tarafından yapılmak zorundadır.

18 yaşının altında olan engelli çocuklar için isteğe bağlı veya her hangi bir kaza sebebi engellilik durumunun değişmesi koşuluna bağlı olarak yenileme yapılır. Çocuklarda engellilik durumunun değişmesi nedeniyle raporda yenileme yapmak için üst başlıklarda aktarılan engelli sağlık raporu yenileme başvurusu adımları izlenir. Başvuru sonrası, İl Sağlık Müdürlüğünce yönlendirilen hastanede muayene işlemleri sağlanarak, 18 yaş altı çocukların engelli raporları yenilenir. Yenilene rapor ile engelli çocukların faydalandığı olanaklardan, devlet destekleri ile faydalanılır.

Etiketler
Daha Fazla Göster

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Kapalı