SgkSosyal Yardım

2020 Fakirlik Belgesi Nereden, Nasıl Alınır?

Fakirlik evrakı maddi desteğe duyan kişilere kamu kurumlarının gerekli yardımı sağlayabilmesi için verilmektedir. Bu belgenin resmi kuruluşlarda ismi yoksulluk belgesidir, fakirlik belgesi ile yeşil kart, belediye yardımı, burs, para desteği, hastaneler için ücretsiz sağlık hizmeti ve okuyan çocukları olan kişiler için eğitim desteği verilmektedir.

Yoksulluk Belgesi Nasıl Alınmaktadır?

Fakirlik belgesialmak için başvurulması gereken yerler muhtarlıklardır. Yoksulluk belgeleri muhtarlar tarafından verilmektedir, fakirlik belgesinin alınabilmesi için ikametgahlarının olduğu yerlerdeki muhtarlıklara giderek başvuruda bulunulması gereklidir. Muhtar başvuran kişilerin uygun şartlara sahip olması durumunda muhtaçlık belgesini vermektedir. Muhtarlık üzerinden yapılacak başvuru işleminde kimlik belgesi ile gidilmesi gereklidir, kimlik kartı bulunmayan kişilerin başvuru işlemleri yapılmamaktadır, yoksulluk belgesi alınması için gerekli şartlar ise şu şekildedir;

 • Başvuru yapacak olan kişinin, SSK veya BAĞ- KUR, emekli sandığı gibi sosyal güvenlik kurumlarına bağlı olmaması gerekmektedir.
 • Başvuru yapan kişinin herhangi bir taşınabilir veya taşınamaz mal varlığı bulunmaması gerekmektedir, başvuru yapan kişinin üzerinde kayıtlı bir mal varlığı bulunması durumunda başvurusu kabul edilmemektedir.

Belirli bölgelerde ki küçüklük sebebi ile muhtar başvuran kişinin durumunda haberdar ve emin ise denetim olmadan fakirlik belgesi verebilmektedir eğer muhtar büyük bir şehirde gelen kişiyi tanımıyor ise başvuran kişinin evini ve gelir durumunu denetleyerek belge vermektedir. Yoksulluk belgelerini sadece muhtarlıklar verebilmektedir, muhtar eğer kişinin gelir durumunun yetersiz ve yaşam koşulunun kötü olduğuna kanaat getirir ise yoksulluk belgesini başvuru sahibi verir, fakirlik belgesi başvurusunda herhangi bir ücret ödenmemektedir, muhtar fakirlik belgesi formu verirken ve işlem sırasında başvuran kişiden ücret talep etmemektedir.

Yoksulluk Belgesi Almak İçin Gerekli Şartlar Nelerdir?

Fakirlik belgesi almak için gerekli olan koşullar şu şekildedir;

 • Başvuruda bulunacak kişinin 18 yaşından büyük olması gerekmektedir, 18 yaşından küçük olan kişiler fakirlik belgesi
 • Başvuran kişinin mevcut olarak herhangi bir yerde sigortalı olarak çalışmıyor olması gerekmektedir, herhangi bir sigortalı işte çalışan kişiler yoksulluk belgesi alamazlar.
 • Başvuruda bulunacak kişin üzerinde hiçbir şekilde gayrimenkul bulunmaması gerekmektedir, konut sahibi olan kişiler fakirlik belgesinden yararlanamaz.
 • Başvuruda bulunacak olan kişinin üzerinde hiç bir şekilde taşınabilir mal varlığı veya benzer mal varlıkları bulunamaz.

2020 Yoksuluk Belgeleri Nasıl Doldurulur?

Fakirlik belgesi başvurusunda bulunan kişilerin evrakları muhtarlık tarafından düzenlenmektedir. Kişi eğer isterse fakirlik belgesini doldurabilir, başvuruda bulunacak kişiler doldurdukları belgeleri muhtara vererek imzalatma talebinde bulunabilirler, kişiler kendileri belgelerini doldurmak isterlerse eğer internet üzerinden yoksulluk belgesi formunu indirerek doldurma işleminde bulunabilirler, daha önce ki örnek formları dikkate alarak doldurma işleminde bulunulabilir. Fakirlik belgesini https://giris.turkiye.gov.tr/Giris/ adresine girerek indirebilirsiniz. Doldurulan belgeler muhtarlık tarafından incelendikten sonra onaylanmaktadır, onaylanan belgeler başvuru sahiplerine belirli bir dönem sonra tekrar verilmektedir. Sosyal yardım başvurusunda bulunan kişiler ise yine e- devlet üzerinden sorgulama işleminde bulunabilirler. E- devlet kapısına giriş için https://giris.turkiye.gov.tr/Giris/ adresine girerek giriş yapınız Türkiye Cumhuriyeti kimlik numarası ile birlikte şifrenizi giriniz eğer e-devlet şifreniz yok ise PTT üzerinden veya online bankacılık üzerinden e- devlet şifresi alabilirsiniz daha sonrasında sisteme girerek başvuru sonucunuzu takip edebilirsiniz.

Yoksulluk Belgeleri Nerelerde Kullanılmaktadır?

Fakirlik belgeleri, devletten belirli yardımlar almak için kullanılan bir evrak türüdür, kişinin maddi gelirinin ortalama gelirin altında olduğunu ve muhtaçlık durumunda olduğunu gösteren bir evrak türüdür. Bu evrak ile birlikte Sosyal Yardımlaşma ve Dayanışma kanuna bağlı olarak devletin bir çok farklı kurum ve kuruluşundan yardım talebinde bulunulabilinir. Fakirlik maaşı ve sosyal destek alınması için başvuru yaparken fakirlik belgesi kullanılan yerler şu şekildedir;

 • Aile ve Sosyal Politikalar İl Müdürlüğü
 • Sosyal Dayanışma ve Yardımlaşma Vakfı
 • Belediyeler
 • Vakıflar Genel Müdürlüğü

Fakirlik belgesinin faydaları ise şu şekildedir;

 • Devlet tarafından verilen sosyal yardım ve para desteklerine başvuruda bulunurken kolaylık sağlamaktadır.
 • Yoksulluk belgesi ile yapılan destek başvurularının kabul edilmesi daha hızlı ve daha fazla olmaktadır.
 • Sosyal Yardım ve Dayanışma Vakıflarına maddi destek başvurusunda bulunulduğu zaman başvuru süresinin kısalmasını sağlamaktadır.
 • Başvuruda bulunulan yardımların daha kısa sürede alınmasına yardımcı olmaktadır.
 • Yoksulluk belgesi olan kişiler devlet hastanesinden ücretsiz sağlık hizmeti alabilmektedir.
 • Fakirlik maaşı başvurularında, yoksulluk belgesi ibraz edilmelidir.
 • %40 engellilik durumu olan çocukların, muhtaçlık durumu ispatlanması durumunda devlet tarafından bakımları sağlanmaktadır.
Etiketler
Daha Fazla Göster

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Kapalı