İş

2020 Güncel Acil Tıp Teknisyeni Maaşları Ne Kadar? (Özelde – Devlette)

Acil tıp teknisyeni, ambulans ve acil servislerde hastaya ilk yardımı sağlayan hastane personelidir. Acil tıp teknisyeni olmak için sağlık liselerinin ilgili bölümlerinden mezun olmak gerekmektedir. Üniversitelerde ise ilgili bölümün adı Paramedik- İlk ve Acil Yardım olarak belirlenmiştir ve iki yıllık ön lisans bölümüdür. Acil tıp teknisyeni, ataması olan bir bölümdür. Lise mezunlarının da doğrudan iş hayatına atılma imkanı olması sebebiyle tercih edilmektedir. Önceki yıllarda üniversitelerde bölümü olmayan bu bölümün, ilk ve acil yardım bölümü olarak üniversitelerde açılmasıyla birlikte liselerde acil tıp teknisyeni bölümünün kapanmaya başladığı bilinmektedir.

Acil Tıp Teknisyeni Ne İş Yapar?

Acil tıp teknisyenleri, acil durumlarda yapılan çağrılara dönüş yaparak gerekli desteği sağlamakla görevlendirilmiştir. Bu süreçte gerekli olan tıbbi müdahale de acil tıp teknisyeni tarafından gerçekleştirilmektedir. Acil tıp teknisyenlerinin ilaç vermek için yetkisi bulunmamaktadır. İlaç müdahalesi gerektiren durumlarda doktor ile irtibat kurarak doktordan talimat alması gerekmektedir. Aynı şekilde şok uygulaması gibi uygulamalarda da kısıtlı yetkileri bulunmaktadır. Bu gibi işlemleri yapabilmeleri için hastanın hayati tehlikesinin müdahale yapılmadığında artma riski bulunması gerekmektedir. Acil tıp teknisyeni görev yeri ise acil servis ve ambulanslar olarak belirlenmektedir. Ancak yoğun bakımlarda da görev alabildikleri bilinmektedir.

Acil Tıp Teknisyeni Görevleri Nelerdir?

Acil tıp teknisyeni sorumluluğunda bulunan durumlar şu şekilde listelenebilmektedir:

 • Hastaya ilk müdahaleyi gerçekleştirmek
 • Doktor talimatlarını uygulamak
 • Doktor tarafından talimat verilmesi halinde ilaçları uygulamak
 • Hastanın nakil işlemi için gerekli ortamı hazırlamak
 • Hastanın ambulans ile nakledilmesi gerektiğinde araç içerisindeki güvenliğini sağlamak
 • Acil doğum durumlarında doğum yapılmasına yardımcı olmak
 • Hastanın oksijensiz kalması durumunda oksijen desteği vermek
 • Hastanın yaralı olması durumunda yaraya pansuman yapmak
 • Hastanın kan kaybetmemesi için kanamayı durdurmak
 • Hasta ile ilgili ilk izlenimleri hastane personeline bildirmek
 • Ekipmanların ve ambulansın temizliğini sağlamak
 • Ambulans kullanmak

Kamuda Acil Tıp Teknisyeni Maaşları Ne Kadar?

Devlette acil tıp teknisyeni maaşları, kişinin meslekte geçirdiği süreye ve lise mezunu mu yoksa üniversite mezunu mu olduğuna göre değişiklik göstermektedir. Çünkü lise mezunlarının göreve başladığı kademe ile ön lisans mezunlarının göreve başladığı süre değişiklik göstermektedir. Bu durum da haliyle maaşlara yansımaktadır. Lise mezunu olan için ek mesailerin de dahil edilmesiyle ile birlikte maaş miktarının ortalama 3500 ila 4500 TL arasında olduğu bilinmektedir.

Özel Sektörde Acil Tıp Teknisyeni Maaşları Ne Kadar?

Özel sektörde acil tıp teknisyeni ücretleri, yine kişinin lise mezunu yoksa üniversite mezunu mu olduğuna göre değişiklik göstermektedir. Lise mezunlarının ortalama 3.350 maaş aldıkları bilinmektedir. Bu maaşa döner sermaye ve sosyal yardımlar eklenmemiştir. Bu durumların eklenmesi halinde ücretlerde yaklaşık 750 TL civarında bir iyileşme öngörülmektedir. Yani lise mezunu acil tıp teknisyenleri yaklaşık 4.100 TL maaş alabilmektedir.

Ön lisans mezunu acil tıp teknisyenlerinin maaş miktarları ise 4.100 TL olarak belirlenmektedir. Yine bu miktara sosyal yardımlar ve döner sermaye eklenmemiştir. Bu eklemelerinde yapılmasıyla kazanılan maaş miktarı 5.200 TL’yi bulabilmektedir.

Bununla birlikte önemle belirtmek gerekmektedir ki bu rakamlar büyükşehirler ve büyük özel hastaneler için belirlenmiş rakamlardır. Daha az gelişmiş şehirlerde bu rakamlar asgari ücret veya çok az üstü bir rakam olarak da belirlenebilmektedir. Bu durumda olan kişilerin aylık elde ettikleri gelir ortalama olarak 2.330 TL şeklinde belirlenmiştir.

Acil Tıp Teknisyeni İcap ve Nöbet Ücretleri

Acil tıp teknisyeni icap ve nöbet ödemeleri, saatlik ücret olarak belirlenmektedir. Acil tıp teknisyeni kişinin icap ve nöbet durumlarında alacağı toplam rakam ise bu ücret ile görev yaptığı saat sayısı çarpılarak belirlenmektedir. İcap ve nöbet ödemelerinde de kişinin lise mezunu mu yoksa ön lisans mezunu mu olduğu önem arz etmektedir. Lise mezunu acil tıp teknisyenleri için belirlenmiş olan icap ve nöbet ücretleri şu şekildedir:

 • Nöbet ücreti: Bayram nöbeti için 13,73 TL, standart nöbet içinse 12,12 TL verilmektedir.
 • İcap ücreti: Bayramda icap için 3,88 TL, standart icap içinse 3,25 TL verilmektedir.

Ön lisans mezunları için belirlenen ücretler ise şu şekildedir:

 • Nöbet ücreti: Bayram nöbeti için 16,48 TL, standart nöbet içinse 15,54 TL verilmektedir.
 • İcap ücreti: Bayramda icap için 4,65 TL, standart icap içinse 3,88 TL verilmektedir.
Etiketler
Daha Fazla Göster

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Kapalı