Askerlik

2020 SGK Askerlik Borçlanması Ne Kadar, Nasıl Yapılır ?

2020 SGK Askerlik borçlanması ne kadar, SGK kapsamında çalışan kimseler için olanaklı olup erken emeklilik şansı yakalanabilecek bir fırsat oluşturmaktadır. Askerlikte geçirilen sürelerin emeklilik vaktinde borçlanma yapılarak emeklilik şartlarının bitirilmesi sağlanmaktadır. Askerlik borçlanması hem prim günü hem de doldurulması lazım olan yaş için katkı sağlamaktadır.

 

Askerlik borçlanması 2020 hesaplamaları bir takım şartlara uygunluk sağlanması halinde yapılmaktadır.

2020 yılı askerlik borçlanması ücretleri şu biçimde belirlenmiştir;

 

 • 150 Günlük Borçlanma Alt Limiti: 4,708.80 Türk lirası (Beyan edilen aylık gelir 2,943.00 Türk lirası ise)
 • 150 Günlük Borçlanma Üst Limiti: 30,607.20 Türk lirası (Beyan edilen aylık gelir 19,129.50 Türk lirası ise)
 • 360 Günlük Borçlanma Alt Limiti: 11,301.12 Türk lirası (Beyan edilen aylık gelir 2,943.00 Türk lirası ise)
 • 360 Günlük Borçlanma Üst Limiti: 73,457.28 Türk lirası (Beyan edilen aylık gelir 19,129.50 Türk lirası ise)
 • 450 Günlük Borçlanma Alt Limiti: 14,126.40 Türk lirası (Beyan edilen aylık gelir 2,943.00 Türk lirası ise)
 • 450 Günlük Borçlanma Üst Limiti: 91,821.60 Türk lirası (Beyan edilen aylık gelir 19,129.50 Türk lirası ise)
 • 540 Günlük Borçlanma Alt Limiti: 16,951.68 Türk lirası (Beyan edilen aylık gelir 2,943.00 Türk lirası ise)
 • 540 Günlük Borçlanma Üst Limiti: 110,185.92 Türk lirası (Beyan edilen aylık gelir 19,129.50 Türk lirası ise).

Askerlik borçlanması şansı elde edildiğinde, hak edilen süre istenildiği şeklinde borçlanabilmektedir. Bireyin hakkı 24 ay ise 24 ay süresince borçlanabilir veya isterse 1 ay müddetince de borçlanabilir. Bu durum bireyin emeklilik koşulları için ihtiyacı olan prim gün sayısına bakılırsa değişebilmektedir. Askerlik borçlanması erkek sigortalılar için emekliliğe giden yolsa büyük bir fayda sağlamaktadır.

Askerlik Borçlanması Yapılabilmesi İçin Koşullar Nelerdir?

Bir bireyin askerlik borçlanması yapabilmesi içi bir takım şartlara uygunluk sağlaması gerekmektedir. Bu koşullar Sosyal Güvenlik Kurumu tarafınca belirlenmiştir.

Askerlik borçlanması koşulları 2020 senesinde şu biçimde belirlenmiştir;

 • 4A (SSK), 4B (BAĞ-KUR) ve 4C (Emekli Sandığı)’ye bağlı olarak ve 5510 sayılı kanun kapsamında çalışan kimseler, kanun kapsamında çalışan sigortalı bütün erkekler ve isteğe bağlı sigorta ödeyenler askerlik borçlanması yapabilmektedir.
 • Askerlik borçlanmasının hangi sigorta kolu üstünden yapılacağı, müracaat sırasında bireyin bağlı olduğu sigorta koluna bakılırsa değişmektedir. Şahıs askerlik borçlanması için başvurduğu sırada 4C’ye bağlı ise 4C üstünden borçlanma yapabilir ve emekli olabilir.
 • Mecburi olarak ödenmesi ihtiyaç duyulan sigorta süresini tamamlayan ve isteğe bağlı olarak sigortasını ödemeye devam eden kimseler askerlik borçlanması yapabilmektedir. Bu borçlanma sonrasında kimse yalnızca BAĞ-KUR üstünden emekli olabilmektedir.
 • Askerlik borçlanması başvurusundan sonrasında şahıs askerlik borçlanması hakkı kazandıysa bir ay içinde alakalı borcu ödemesi gerekmektedir. Aksi halde borçlanma iptal olacaktır.
 • Askerlik borçlanması kabul edildikten sonrasında bir ay içinde tamamı ödenemez ise bir bölümü da ödenebilmektedir. Ödenen kısmı üstünden hesaplama yapılarak hak edilen kadar prim günü borçlanmaya dahil edilmektedir. Kalan kısım için borçlanma yeniden yapılmak istenirse başvurunun da yeniden yapılması gerekmektedir.
 • Er veya erbaş olarak geçirilmiş olan ve yedek subay okulunda geçirilmiş olan süreler askerlik borçlanması kapsamına girmektedir.
 • İlgili bireyin vefatı halinde hak sahipleri de başvuruyu yapabilmektedir.

Askerlik Borçlanması Müracaat İçin İzlenmesi Gereken Adımlar

Askerlik borçlanması başvurusu hem online olarak hem de kuruma yapılacak olan kişisel ziyaret ile gerçekleştirilebilmektedir. Askerlik borçlanması müracaat için Sosyal Güvenlik Kurumu il müdürlüklerine bizzat müracaat yapılması gerekmektedir. Müracaat sırasında bir takım evraklar teslim edilmelidir.

Bu belgeler şu şekilde sıralanabilmektedir;

 • Nüfus cüzdanı fotokopisi Kağıdı
 • Askerlik borçlanma belgesi Kağıdı (SGK il müdürlüklerinden veya internet üstünden temin edilebilmektedir.)
 • İlgili askerlik şubesinden alınmış olan müracaat dilekçesi

İlgili evraklarla beraber Sosyal Güvenlik Kurumu il müdürlüklerinde konu ile alakalı bölüme müracaat yapılabilmektedir.

Askerlik Borçlanması Online Başvurusu İçin Yapılması Gereken Adımlar

Askerlik borçlanması için müraacatlar online olarak yapılabilmektedir. Online olarak müracaat yapılabilmesi için E-Devlet sistemi kullanılmaktadır. E-Devlet sistemi üstünden yapılacak işlemler için kimlik doğrulaması yapılması şarttır. 4A kapsamında askerlik borçlanması başvurusu şu biçimde yapılabilmektedir;

4/A Askerlik Borçlanması İçin TIKLAYINIZ

 • https://www.turkiye.gov.tr/sosyal-guvenlik-4a-askerlik-borclanmasi-basvurusu adresine giriş sağlanması gerekmektedir.
 • Sayfa açıldığında ‘Kimliğimi Şimdi Doğrula’ yöntemi tıklanarak, kimlik doğrulama sayfasına gidilmelidir.
 • Kimlik doğrulama sayfası açıldığında dilenirse E-Devlet şifresi ile istenilirse alternatif kimlik doğrulama yöntemleri ile sisteme giriş yapılabilmektedir.
 • Kimlik doğrulama işlemi yapıldıktan sonrasında askerlik borçlanması başvurusu için alakalı ekran açılacaktır.
 • Açılan ekranda askerlik borçlanması ile alakalı form doldurularak ve adımlar takip edilerek müracaat tamamlanabilmektedir.

4B kapsamında askerlik borçlanması başvurusu şu biçimde yapılabilmektedir;

4/B Askerlik Borçlanması İçin TIKLAYINIZ

 

 • https://www.turkiye.gov.tr/sosyal-guvenlik-4b-askerlik-borclanmasi-basvurusu adresine giriş yapılması.
 • Kimlik doğrulama işlemleri için izlenmesi gereken adımlar tamamlandıktan sonrasında müracaat formu açılacaktır.
 • İlgili form doldurulduktan sonrasında ve ilgili adımlar izlendikten sonrasında müracaat tamamlanabilmektedir.

Askerlik Borçlanmasıyla Emeklilik

Askerlik borçlanması yapılarak erken emekli olma fırsatı yakalanabilmektedir. Günümüzde online olarak emeklilik koşulları hesaplama işlemi yapılmaktadır. Bunun için E-Devlet sistemi kullanabilmektedir. https://www.turkiye.gov.tr/sgk-ne-zaman-emekli-olabilirim adresine giriş yapılarak emeklilik koşulları sorgulanabilmektedir.

Askerlik Borçlanması İle Emeklilik Hesaplama

Askerlik borçlanmasını ödersem ne vakit emekli olurum hesaplama işlemi yapmak için bu adres kullanılabilmektedir. Emeklilik koşulları sigortalılık süresi, prim günü ve yaş kriterlerinden oluşmaktadır. Emekli olunması için kalan prim günü 60 gün ise askerlik borçlanması 60 gün için yapılabilmektedir.

Askerlik Borçlanması Hesaplama Bilgileri

Askerlik borçlanması hesaplaması 2020 yılı uygulamalarında prime asıl olan kazancın %32 lik kısmının temel alınması ile yapılmaktadır. Askerlik borçlanması için meydana getirilen başvurularda tutarın 1 aylık zaman içinde ödenmesi gerekir. Aksi hallerde borçlanma yapılamaz ve askerlik borçlanmasında prim ödemesi yapılmayan günler kapsam dışı kalır.

Meydana getirilen hesaplamalar bireylerin istediği prim gün sayısına bakılırsa yapılabilir bunun sebebi ise bireylerin ihtiyacı olan gün sayısı kadar prim ödemesi yapmakta özgür olmalarıdır. Askerlik borçlanması için Lazım olan koşullara uyum sağlayan kimseler askerlik borçlanmalarını isterlerse askerlik süreleri olan 18 ay üstünden, isterlerse 9 ay üzerinden yapabilirler.

Askerlik Borçlanmasının Sağlamış olduğu Avantajlar

Bireylerin emekliliğinde etkili olacak 3 koşul bulunmaktadır. Ülkemiz şartlarında askerlik borçlanmasının bireylerin emeklilik şartlarına uyum sağlaması yönünden önemi çok çok fazla olmaktadır. Ülkemizde emeklilik için Lazım olan koşullar;

 • Prim gün sayısı
 • Sigortanın başlangıç zamanı
 • Yaş kriterleri olarak sıralanmaktadır.

Askerlik borçlanmalarını avantaja dönüştüren durumlar ise prim günü ve yaş kriterleri olmaktadır. Askerlik borçlanmasında olması gereken koşullar içinde en önemlisi bireylerin askerlik öncesinde sigortalı olmaları gerekliliğidir. Bu vaziyet sigorta başlangıç tarihini geriye alarak emeklilik koşulları içinde yer alan yaş kriterlerinde 2 yaşa kadar avantaj sağlamaktadır. Askerlik borçlanmasının yaş kriteri üstünde etkisine bakılırsa meydana getirilen hesaplamalara bakılırsa mesela;

 • Sigorta başlangıç zamanı 05.04.2000 olan bir bireyin,
 • Askere gidiş zamanı 21.05.1995 ile 21.01.1997 olduğu düşünülürse,
 • Başvuran kimse 2020 senesinde askerlik borçlanması için müracaatta bulunduysa,
 • Ödemesi ihtiyaç duyulan askerlik borçlanması ücreti 27,28 Türk lirası x 602 gün = 16.422,56 Türk lirası ödeme yapması gerekir.
 • Askerlik borçlanması icra eden bireyin sigorta başlangıç zamanı 1 sene 8 ay 2 gün kadar geriye çekilecektir. Bu hesaplamaya bakılırsa kimse yaşına bakılırsa 2 yaş daha erken emekli olabilecektir.

Askerlik borçlanmalarında bireylerin ne kadar zaman borçlanacakları ama başvurulardan sonrasında kesinleşmektedir. Kesinleşen zaman dahilinde kimseler istedikleri kadar borçlanarak prim gün sayısı ve yaş kriterinden faydalanabilirler. Askerlik borçlanmaları ile alakalı detayları Sosyal Güvenlik Kurumu internet sitesi üstünden almak olanaklı olmaktadır. Bilgi almak için tercih edilebilecek bir seçenekte telefon olmaktadır. Alo 170 hattını arayan kimseler askerlik borçlanması ile alakalı bütün soruları ilişkin ayrıntılı bilgi alabilirler.

 

Daha Fazla Göster

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Kapalı