Sosyal Yardım

2020 Süt Parası Nedir, Nasıl Alınır? Süt Parası Başvurusu Nasıl Yapılır?

2020 süt parası desteği almak için, Sosyal Sigortalar Kurumu birimlerinden biri tarafından doğum iznine ayrılma durumunun belgelenmesi gerekmektedir. Doğum yapılmasının akabinde sağlanmakta olan bu yardım, bir defa verilecek şekilde belirlenmektedir.

2020 süt parası, yalnızca kadınlar için verilen bir destek olmamaktadır. Eşi doğum yapan erkeklerin de Sosyal Sigortalar Kurumu bünyesinde çalışıyor olması halinde süt parası yardımından yararlanmaları mümkün olmaktadır.

Süt parası, doğum sonrası yapılan destekler arasında yer almaktadır. Bu yardımın yanı sıra gebelik süreci öncesinde çalışmakta olan kadınlar için doğum raporu ve doğum sonrasında destek olarak verilmekte olan doğum yardımı gibi destekler de bulunmaktadır.

2020 Süt Parası Nasıl Alınır?

2020 yılında süt parası desteğinden yararlanmak, aynı başvuruların yapılmasının akabinde değişen tutarlar ile mümkün olmaktadır. Süt parası yardımı almak için şu yollar izlenmektedir:

  • Doğumun gerçekleşmesinden önce, süt parası yardımı yapılacak kişinin toplam 120 iş günü prim ödemesi bulunması gerekmektedir.
  • Bebeğin doğduğu hastane belgeleri ile Nüfus Müdürlüğü’ne müracaat edilip doğum belgesinin alınması ilk aşama olarak belirlenmektedir.
  • İlgili SGK İl Müdürlüğü birimlerine doğum belgesinin teslim edilmesinin ardından süt parası başvuru formu doldurulmaktadır. İşlemin onaylanmasının akabinde banka hesabına süt parası yatırılmaktadır.

Süt parası, bebek doğumundan itibaren maksimum beş yıl süre içerisinde alınabilmektedir. Emzirme ödeneği olarak da adlandırılan bu yardım, beş yılın sonunda zaman aşımına uğrayacağı için talep edilememektedir.

Süt parası yardımını almak için bebeğin hayatta olması gerekmektedir. Doğum yardımları düşük doğumlar için de yapılmasına rağmen süt yardım parası yalnızca bebeğin hayatta kalması halinde verilmekte olan bir yardım olarak bilinmektedir.

2020 Süt Parası Güncel Tutarları Nelerdir?

2020 yılında zam uygulanan süt parası tutarları, 202 TL olarak belirlenmektedir. Bu tutar, asgari ücretle çalışmakta olan personeller için geçerlidir. Buna ek olarak eşi çalışan ve yalnızca bir çocuk sahibi olanların yararlandığı tutar olarak sunulmaktadır.

Süt parası zamları enflasyona bağlı olarak her yıl güncellenmektedir. 2020 yılı içerisinde ortalama enflasyon oranının %12 olması ön görülmesi sebebiyle ortalama 2020 süt parası tutarı hesaplanmaktadır.

2019 yılında 180 TL olarak verilmekte olan süt parası yardımı yalnızca SSK çalışanları için değil BAĞ-KUR ve Emekli Sandığı çalışanları için de sağlanmakta olan bir yardım olarak SGK tarafından sağlanmaktadır.

Süt Parası Sorgulaması Nerelerden Yapılır?

Süt parası desteğinin sorgulanması, ödemelerin yapıldığı PTT şubelerinden sağlanmaktadır. Buna ek olarak E-devlet sistemi olarak bilinen www.turkiye.gov.tr internet adresinden de sorgulama yapılabilmektedir.

E-devlet üzerinden yapılacak sorgulamalar için süt yardımı alacak olan kişinin bireysel E-devlet sistemine giriş yapması gerekmektedir. Bu sistemin ilk kullanımı için edinilecek şifreler PTT aracılığıyla verilmektedir.

E-devlet sisteminin ilk kez açılmasında, sistem içerisinde yeniden bir şifre belirlenmesi gerekmektedir. Yeni şifrenin belirlenmesinin gerekçesi bu sistem içerisinde pek çok kişisel verinin yer alması sebebiyle güvenli ortamın sağlanmasıdır.

E-devlet sisteminin kullanılmaya başlanması ile sistem içerisinde SGK ekranına girilmesi gerekmektedir. Bu ekran içerisinde süt parası ödemeleri sayfasından yapılan sorgulamalarda, başvuru sonucu ve ödeme süreçleri görüntülenebilmektedir.

Süt Parası Dışında Yapılan Doğum Yardımları Nelerdir?

Süt parası gibi sunulan devlet doğum yardımları, çalışan annelere yönelik sağlanmaktadır. Bu yardımlardan faydalanabilmek için doğum sürecinin öncesinde minimum 90 gün sigorta prim ödemelerinin yapılmış olması şart olarak belirlenmektedir.

Doğum yardım parası kapsamında tek seferlik olarak verilmekte olan yardım ise Aile ve Sosyal Politikalar Bakanlığı tarafından sağlanmaktadır. Bu yardım da süt parası gibi hem çalışan hem de çalışmayan annelere yönelik yapılan ikinci yardımdır.

Süt parası ve doğum yardım parası dışında doğum sürecine ilişkin alınacak ödeneklerde çalışma şartı arandığı bilinmektedir. Bu desteklerden birisi de doğum raporu ödemesi olmaktadır.

Doğum yapacak olan anneler için doğumdan sekiz hafta önce ve doğum yapılmasının akabinde 8 hafta suretle kullanılan izinler SGK tarafından ücretli olarak kullanılmaktadır. Bu ödenek, doğum izninin SGK birimlerine iletilmesinin ardından sağlanmaktadır.

2020 süt parası yardımı, diğer yardımlardan farklı olarak yalnızca annelere yönelik değildir. Yeni çocuğu olan babalar için de süt yardımı kapsamında destek sağlanmaktadır. Bu destek her çocuk için bir defa olacak şekilde verilmektedir.

Etiketler
Daha Fazla Göster

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Kapalı