SgkSosyal Yardım

2020 Süt Parası Sorgulama, E Devlet, PTT Süt Parası Sorgulama

Emzirme ödeneği sorgulama işlemi e- devlet üzerinden yapılmaktadır. Süt parası sorgulama işlemi için e- devlet platformunda olan 4A/4B işgöremezlik ödemesi sekmesine girerek başvuru işleminizin sonucunu görebilirsiniz.

TC Kimlik Numarası İle Süt Parası Sorgulama İşlemi

Türkiye Cumhuriyeti kimlik numarası ile emzirme ödeneği sorgulama işlemi e- devlet üzerinden şu şekilde yapılmaktadır;

 • E- devlete giriş için “turkiye.gov.tr” adresine giriniz, sağ üst bölümde bulunan sisteme giriş işlemini yaparak, kimlik doğrulama işlemini gerçekleştirin.
 • Kurumlar sekmesine girerek Sosyal Güvenlik Kurumu hizmetlerini veya arama kısmına girerek 4A/4B işgöremezlik ödemesi sorgulama, sekmesine tıklayınız.
 • Süt parası veya doğum parası başvuru sonuçlarının bilgileri doküman olarak sistemde çıkmaktadır, dilerseniz pdf olarak dilerseniz de kayıt olarak bilgisayara indirme işleminde bulunabilirsiniz.

2020 Süt Parası Sorgulaması Nasıl Yapılır?

Emzirme ödeneği sorgulama işlemi e- devlet üzerinden online olarak yapılabilmektedir. E- devlet üzerinden online işlem yapacak kişilerin mevcut bir e- devlet şifresine sahip olmaları gerekmektedir, e- devlet şifresine sahip olmayan kişiler PTT üzerinden veya online bankacılık sistemleri üzerinden e- devlete giriş yapabilirler, giriş yaparken kimlik doğrulama işlemi ile birlikte aktif olarak e- devlet kullanımında bulunabilirler. Kimlik doğrulamasından sonra sorgulama işlemi yapacak olan kişiler sorgulama işlemini şu şekilde yapabilir;

 • Sosyal sigortalar kurumu ekranına girerek veya https://www.turkiye.gov.tr/sgk-sahis-odemeleri-sorgulama  adresine girerek süt parası sorgulama işleminde bulunabilirler.
 • İnternet üzerinden yapılan sorgulama işlemleri dışında telefon ile süt parası sorgulama işlemi de yapılabilmektedir, ALO 170 hattını arayarak süt parası sorgulama işleminde bulunabilir, SGK ile ilgili olan diğer sorularınızı da sorabilirsiniz.
 • Online olarak ise alo170.gov.tr adresine girerek sorgulama işleminde bulunabilirsiniz.
 • Tanımlı bir bankacılık sistemi kullanmayan kişiler süt parası ödeneğini almak için internet bankacılığı üzerinden veya PTT şubelerine girerek süt parası ödeneği alabilmektedir, PTT üzerinden süt parası almak için hak sahibi olan kişiler kimlik belgeleri ile PTT şubesine giderek süt parası ödeneğini alabilmektedir.

Süt Parası Başvuruları Nereye Yapılmaktadır?

Emzirme ödeneği  talepleri için 4A sigortalıların başvuru yapması gerekmemektedir. 4A sigortalıların doğum sonrasında hastane tarafından girilen, bebek kayıt bilgileri SGK sistemine de işlenmektedir, bundan dolayı SGK bilgiyi otomatik olarak almaktadır. Doğum sonrası ebeveynlerin herhangi bir süt parası sorgulama işlemi yapması gerekmemektedir, süt paraları otomatik olarak Ziraat Bankasına yatırılmaktadır. Farklı şart veya koşulların gelişmesi durumunda, çocuk sahibi olan kişiler bulundukları bölgede ki Sosyal İl Müdürlüklerine giderek emzirme ödeneği başvurusunda bulunabilmektedirler. Başvuru için gerekli belgeler ise şu şekildedir;

 • Emzirme ödeneği başvuru dilekçesi.
 • Doğum raporu.
 • Doğan çocuğun ve ailenin kimlik belgesi.
 • Bebeğin doğduğu tarihten itibaren 5 yıl içerisinde süt ödeneği başvurusunda bulunulabilmektedir.

Süt Parasından Faydalanma Şartları Nelerdir?

Emzirme ödeneğinden faydalanma koşulları ise şu şekildedir;

SSK üzerinden çalışan kadınlar, doğum yaptıktan sonra emzirme ödeneğinden faydalanabilmektedir.

Resmi nikah olma şartıyla sigortalı çalışan erkekler, çalışmayan eşleri için süt parası ödeneği talebinde bulunabilirler, süt parası ödeneğinde yararlanmak için doğum öncesinde resmi nikahlı olmak zorunludur.

4B üzerinden çalışan SKK’lılar, emzirme ödeneğinden faydalanabilmektedir.

4A sözleşmesi ile çalışan kadın çalışanlar farklı bir konumda olduklarından dolayı 4B’liler ile aynı emzirme ödeneğine başvuruda bulunabilirler.

4D üzrinden çalışan işçiler SSK’ya bağlı olduklarından dolayı emzirme ödeneğinden yararlanabilirler.

4B sigortalı olan çalışanla BAĞ-KUR üzerinden çalıştıklarından dolayı, SGK müdürlüğüne giderek birebir başvuruda bulunmak zorundadır, BAĞ-KUR’lu olan kişiler emzirme ödeneğinden faydalanmak isterlerse eğer geçmiş BAĞ-KUR borcunu kapatmaları gerekmektedir, başvuruda bulunan 4B ödemeli kişiler SGK’nın araştırması sonucunda onay aldıkları zaman emzirme ödeneğine hak kazanabilmektedirler.

Memuriyet üzerinden çalışıp emekli sandığına bağlı olan kişiler çalıştıkları için emzirme ödeneğinden faydalanamazlar.

Süt Parası Ne Zaman Yatırılır?

Emzirme ödeneği yatırma zamanları ayın 8 ile 14’ü arasında gerçekleşmektedir. Süt parası sorgulama işlemi yapılmadan süt parası ücretleri Ziraat Bankasına otomatik olarak yatırılmaktadır. Süt paraları bir defaya mahsus olarak yatırılmaktadır ve yatırılan ücret 180 TL’dir. Herhangi bir banka kuruluşunda kaydı bulunmayan kişiler PTT’ye giderek süt parası başvurusunda bulunabilir veya online bankacılık hizmetleri üzerinden süt parasını alabilirler.

Etiketler
Daha Fazla Göster

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Kapalı