Banka ve Finans

2020 Yıl Sonunda Dolar Kuru Nasıl Olacak?

2020 Yıl Sonunda Dolar Kuru {Nasıl} Olacak? Merkez Bankası’nın yapmış olduğu anket çalışmalarına bakılırsa meydana getirilen değerlendirmeler sonucunda 2020 yılı sonu için beklenen tahmini dolar kuru açıklanmıştır. Merkez Bankası’nın düzenlemiş olduğu Beklenti Anketinde meydana getirilen emekler sonucunda yıl sonu cari tüketici enflasyon beklentisi % 10,01 oranından % 10,06 oranına yükselmiş bulunmaktadır. Meydana getirilen bundan önceki anket çalışma dönemine bakılırsa de 6,41TL olan yıl sonu dolar kuru için beklenen meblağ ise 6,45TL olmuş bulunmakta.

 

Merkez Bankası’nın Beklenen Anket çalışmasına yönelik cari yıl sonu tüketici enflasyon rakamı TÜFE beklentisi, bundan önceki anket döneminde % 10,01 oranında iken, bu zamanda meydana getirilen anket çalışmasında ise % 10,06 oranında oldu. Düzenlenen Merkez Bankası beklenen Anket çalışmalarına bakılırsa, 12 ay sonrası için TÜFE beklentisi meydana getirilen bundan önceki anket çalışması döneminde % 9,54 oranındadır. Bu anket süreci çalışmasında ise % 9,61 olarak ortaya çıkmış bulunmaktadır. 24 ay sonrasındaki TÜFE beklentisi de benzer anket dönemine denk gelecek biçimde sıra ile % 8,51 ve % 8,52 olarak gerçekleşmiş bulunmaktadır.

Dolar/ TL Beklentisi Terfi etti, Faiz Beklentisi Geriledi

Dolar/ TL Beklentisi Yükseldi, Faiz Beklentisi Geriledi, Meydana getirilen anket çalışmasına bakılırsa cari yıl sonu döviz kuru beklentisi, meydana getirilen bundan önceki anket çalışması döneminde 6,41TL olurken, bu dönemki anket çalışmasında 6,45TL olarak gerçekleşti. Buna bakılırsa 12 ay sonrası için beklenen döviz kuru anket çalışmalarına bakılırsa sırasıyla 6,43TL ve 6,51TL olarak belirlendi.

 

GSYH 2020 yılı için gelişme beklentisi bundan önceki anket çalışması döneminde % 3,4 olurken, bu dönem meydana getirilen anket çalışma döneminde % 3,5 olarak gerçekleşti. Gelen bilgilere bakılırsa 2021 yılı için gelişme beklentisi de meydana getirilen anket çalışması dönemlerine bakılırsa sıra ile % 3,7 ve % 3,8 olarak belirlendi.

BİST Repo ve Ters – Repo Pazarı içinde oluşan carı yıl sonu gecelik olarak belirlenen faiz oranı beklentisi meydana getirilen bundan önceki anket döneminde % 11,43 olurken, bu dönem meydana getirilen anket çalışmalarının sonucuna bakılırsa % 10,83 oranına gerilemiş bulunmaktadır. Türkiye Cumhuriyeti Merkez Bankası Ağırlıklı Averaj Fonlama Maliyeti ay sonu cari beklentisi meydana getirilen bundan önceki anket çalışması döneminde % 11,31 olurken, bu dönem meydana getirilen anket çalışmasında % 10,91 olarak gerçekleşmiştir.

Türkiye Cumhuriyeti Merkez Bankası yedi gün vadeli repo ihale faiz oranı ay sonu cari beklentisi de anket dönemlerinde sırasıyla % 11,53 ve % 11,02 olarak gerçekleşmektedir. Vadesine beş yıl ya da beş yıla yakın bir vakit kalan DİBS’ler 12 ay sonrası ikincil piyasaya senelik bileşik faiz oranı beklentisi meydana getirilen bundan önceki anket çalışması döneminde % 10,75 olurken, bu dönem anket çalışması döneminde % 10,40 olarak gerçekleşti. Yeniden vadesine on yıl ya da on yıla yakın bir vakit kalan DİBS’ler de 12 ay sonrası ikincil piyasa bileşik faiz oranı beklentisi de meydana getirilen benzer dönem anket çalışmasına bakılırsa sırasıyla % 10,77 ve % 10,51 olarak belirtilmiş bulunmaktadır.

 

Daha Fazla Göster

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Kapalı