Sağlık

Acil Durumlarda Yapılması Gereken Basit Hareketler

Acil durumlarda aklımıza ilk olarak arkadaşlarımızın ya da ailemizin tavsiyeleri gelir Ancak kimi zaman da en bilindik ve yaygın bilgiler bile yanlış ve zararlı olabilir.Yaraları buz uygulamanın pek de iyi bir fikir olmadığını biliyor muydunuz ya da bir kapalı birini kaldırmanın çok ciddi sonuçlar doğurabileceğini…

GÖZDEKİ YABANCI CİSİM

Her şeyden önce gözünüzde cam parçası gibi bir cisim varsa hiçbir şey yapmayın. Birinin sizi hastaneye götürmesini sağlayın. Eğer gözünüzde ki sadece bir kirpikse dokunmadan önce ellerinizi yıkamayı unutmayın.

Aynaya bakarak kirpiğin yerini tespit edin.

Gözyaşlarımızın kirpiği çıkarması için gözlerinizi kırpıştırın.

Kirpik gözünüzün köşesine geldiğinde ise ıslak bir bez yardımıyla kirpiği çıkarın.

YARAYA KREM SÜRMEK

Kremler, sürdüğümüz alanın aşırı nemlenmesine yol açar. Bu da bakterilerin daha hızlı çoğalması için en uygun ortamdır. Yapabileceğiniz en iyi şey yarayı soğuk su ve sabunla temizleyip kuru bir bandajla sarmaktır. Yaranızın daha çabuk iyileştiğini göreceksiniz.

ATEŞİ OLAN BİRİNİ ALKOL VE SİRKE İLE OVMAK

Sirke ve alkol emilerek kana karışır. Yani bir nevi sarhoş olma yöntemi… şaka bir yana sirke asit düzeyinin önemli ölçüde artmasına sebep olurken ki bu özellikle çocuklar için tehlikeli bir durumdur. Alkolle olma işlemi ise sarhoşluk hissi yaratabilir. Kısacası bu demode önerilere inanmayın. Bol bol su çay ve diğer alkolsüz içecekleri tüketin. Oda sıcaklığını 16 ila 18 derece olacak şekilde düşürün. Bu şartlarda hastanın ateşi kendi kendine düşecektir. Eğer düşmezse hasta bir doktora görünmelidir.

BİLİNCİ KAPANMIŞ BİR KİŞİYİ AYAĞA KALDIRMAK

Bayılan birini gördüğünüzde hemen kaldırıp başına soğuk su dökmelisiniz değil mi?. Çoğu kişi böyle düşünür. Baygın birini kaldırmak, kasılmayı kötüleştirmekten başka bir işe yaramaz. Yapmanız gereken bacaklarını yukarı kaldırıp sıkan giysileri gevşetmek ve kendine gelene kadar ayağa kalkmasına izin vermemektir. Bilinci açıldığında ise sakın çok kişinin çok sevdiği kahve veya enerji içeceklerinin içmesine İzin vermeyin. Kafein ancak su kaybına neden olur.

YANIKLARI TEREYAĞI VEYA YOĞURTLA TEDAVİ ETMEK

Sırf ağrıyı azalttığı için birçok kişi bu yöntemin işe yaradığını inanır. Peki neden yanıklara tereyağı ve yoğurt sürmek sizi rahatlatır. Çünkü bunları buzdolabında saklarız ve bu yüzden yanığı uyguladığımızda soğuk olurlar. Buradaki tehlike ise tereyağ veya yoğurt sürmek cildinizi kurutarak ısı değişimini bozar. Bu da çıkacak yer bulamayan ısının cildin derinliklerine yönelip ona daha çok zarar vermesi ile sonuçlanır.Yapmanız gereken şey elinizi  15 dakika soğuk suyun altında tutmaktır. Bu acıyı azaltacaktır.

Neden yanmış ciltte su kabarcıklarının oluştuğunu biliyor musunuz ?

 Vücudumuzda her şey bir nedenle meydana gelir.Su kabarcıkları cildi enfeksiyondan korur. Bu koruyucu tabakayı ortadan kaldırmak kapanmayan yaraların oluşmasına yol açabilir.

KEMİĞİ KENDİ BAŞINIZA YERİNE OTURTMAK

Uzman bir travma Cerrah mısınız? Eğer değilseniz filmlerde ne kadar acımasız veya havalı görünse de çıkık bir eklemi asla ve asla kendiniz yerine oturtmaya çalışmalısınız. Bu daha fazla sakatlanmaya neden olabilir. Yapabileceğiniz en iyi şey zarar görmüş uzvu sabitleyip mümkün olduğunca çabuk bir hastaneye gitmektir. Sadece çatlak olması muhtemel eklemi değil ona en yakın 2 eklemi de çok sıkmayacak şekilde sarın.

BURKULMALARA SICAK UYGULAMA YAPMAK

Kaslarınız burkulduğunda sıcak bir bezin hiçbir faydası yoktur. Tam tersine sıcak uygulama kan akışını arttırarak o bölgenin daha çok şişmesine yol açar. Burkulmadan sonraki birkaç gün soğuk uygulama yapın bu yanmayı ve ağrıyı azaltacaktır. Burkulan eklemi en azından ilk 48 saat mümkün olduğunca az kullanmaya çalışın.

ZEHİRLENMELERDE KUSMAYA ÇALIŞMAK

Kusmak zehirlenme vakalarında yaygın bir tavsiyedir. Mantıklı gibi gelse de bu kesinlikle yapılmamalıdır. Her şeyden önce zehir akciğerlerinize kaçıp hasara yol açabilir. 2 soru ise kimyasal madde zehirlenmesi yaşayan birinin kusması durumunda boğazının yanma ihtimali ikiye katlanır. Son olarak bir kere kusmaya başlayınca bunu durdurmak çok zor olabilir. Bu da su kaybına ve daha ciddi sorunlara neden olabilir. bu tür durumlarda yapabileceğiniz en akıllıca şey vakit kaybetmeden ambulans çağırmaktır.

BOĞULAN KİŞİYİ KURTARMAK

Boğulan bir kişiyi kurtarmanızın önündeki en büyük engel yüzme bilmemektir. Ancak yüzme biliyorsanız hiçbir şey bu kişiyi urtarmanıza engel olamaz. Boğulan kişiye sizi fark etmemesi için arkadan yaklaşmayı unutmayın. Aksi takdirde kişi işinizi zorlaştırabilir ya da paniğe kapılıp sizi de beraberinde dibe çekebilir. Boğulan kişiye ulaştıktan sonra koltuk altlarından ya da çenesinden kavrayıp başını karnınıza dayayarak kıyıya çekin.

YARALARDAN CİSİMLERİ ÇIKARMAK

Parmağınızdan bir kıymığı ya da elinizden bir cam parçasını çekip çıkarabilirsiniz. Fakat ciddi yaralardaki nesneleri asla çıkarmamalısınız. Doktorlar bile hasta ameliyata alınana kadar bu cisimleri yerinden oynatmaz. Çünkü cisim yaranın içindeyken kanamanın başlamasına izin vermez. Bir uzman gözetimine girene kadar hiçbir şey yapmayın. Cisme Dokunmayın bile yapabileceğiniz tek şey bir araya biraz alkol uygulamaktır ama canınızın çok yanmasına hazırlıklı olmalısınız. Bacağınıza saplanmış bir bıçak her ne kadar korkunç görünse de kahramanlık yapmaya çalışmayın ve hemen en yakın sağlık kuruluşuna gidin.

MORLUKLARA BUZ KOYMAK

Aslında morlukları buzla tedavi etmenin hiçbir sakıncası yoktur. Ama çoğu insan bunu yanlış şekilde yapar. Eğer soğuk yanması yaşamak istemiyorsanız, buzu doğrudan cildinize uygulamalısınız. Bunun yerine buz torbası ile cildiniz arasında bir bez koyun. Ancak bir bez kullanmak bile yanma riskinizi tamamen ortadan kaldırmaz. Bu yüzden buzu bir seferde en fazla 20 dakika uygulamalı, sonrasında ise 90 dakika kadar beklemelisiniz. Herhangi bir nedenle kullanacak bez bulamadıysanız buzu hiç uygulamayın. Bize inanın soğuk yanığı olmaktansa morluklarının Olmasını tercih edersiniz

KESİKLERE DİKİŞ ATMAK

Dikiş atmak yanlış değildir. Çoğu durumda bir yarayı kapatmanın tek yoludur. Ancak dikiş atmak yara iyileştikten sonra dikişleri aldırmayı da kapsayan uzun ve acılı bir süreçtir. Yani bazı durumlarda daha az acımasız bir yöntem olan cilt yapıştırıcısı işinizi görebilir. Cilt yapıştırıcısı uygulamak hızlı ve acısızdır. Yapıştırıcıyı sürmeden önce yarayı soğuk su ile yıkayıp sonrasında yaraya bası uygulayarak kanamanın durmasını sağlayın. Yara uçlarını bir araya getirerek yapıştırıcıyı sürün. Eğer yaranız çok genişse riske girmeyin hemen bir uzman yardımı almak için bir hastaneye gidin.

Daha Fazla Göster

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Kapalı