Tarih

Antik Mısır Kalıntılarında Yeni Keşiflere Rastlanıldı

Çukurlar de bulunan kayıp Kral heykellerinden gizli saklı odalara kadar işte karşınızda antik Mısır’da yapılmış en yeni arkeolojik keşifler.

LUXOR’DAKİ ELİT MEZARLAR

luxordaki-antik-mezarlar
luxordaki-antik-mezarlar

Bir güneş şehri olan Luxor ve Orada bulunan 2 antik mezar keşfi bütün Dünyayı şaşırttı ve 2017’de Mısır’a yeni bir heyecan gelmesine neden oldu.Bu bölge tapınakları ve mezarlıkları ile ünlü.Aynı zamanda eski Mısır firavunlarının çoğunun gömülü olduğu Krallar Vadisi’ne de yakınlığı ile biliniyor. Arkeologlar mezarları 1990 yıllarında keşfettiler, ama şu ana kadar gizli tuttular. bu mezaların 3500 yıllık oldukları söyleniyor. Bir Mezarın içinde Kerpiç ve taş duvarların olduğu bir Avlu ve bunun dışında 4 başka odaya bağlı olan bir tünel bulunuyor.

Duvardaki dekorasyonları bakılınca 18. hanedanlık sırasında Mısırlı elitlerin buraya gömüldükleri anlaşılıyor. Ayrıca mezarın 5 girişi var hepsi de aynı dikdörtgen odaya çıkıyor.Mezarda kimliği henüz resmi olarak açıklanmamış olan sarılı bir mumya var.Mumyanın yanı sıra mezarlar seramiklerle dolu Ayrıca Yaklaşık 450 heykel var.

MISIR’IN EN ETKİLİ FİRAVUNU

firavun-ramses-2
firavun-ramses-2

Geçtiğimiz yıl Yani 2017 yılında National Geographic Mısır ve Almanya’dan gelen arkeologların kairede ki yeraltı sularına gömülü olan 8 metre büyüklüğünde ki bir heykeli keşfettiğini bildirdi.

İlk başlarda Bu ülkenin Bu süre 3000 yıl önce hükmetmiş firavun Ramses’i betimlediğine inanılıyordu. Çünkü o şehrin şu ana kadar var olmuş en güçlü liderlerinden biriydi.Arkeologların söylediğine göre bu heykel ramses’in diğer heykellerini de oldukça benziyormuş keşif günümüzde var olan kairenin Doğu tarafında Eskiden antik bir şehir olan hermopolisteki Ramses 2’nin tapınağının kalıntılarına yakın bir yerde yapıldı.

Problem şu ki, oradaki endüstriyel atıklar ve lağım pislikleri bölgenin kazma çalışmalarını zorlaştırıyor.

Firavun ramses 2, Mısır milattan önce 1279 dan 1213 e kadar yönetti ki bu da 60 sene süren Hükümdarlığı ile antik Mısır’daki en uzun hükümdarlık dönemiydi.Yaptığı ordu sömürleri, Mısır’ın erişimini modern Suriye’ye, Hatta modern sudan’a kadar ulaştırdı.Onun Hükümdarlığı süresince Mısır inanılmaz bir refaha ulaştığı için ona büyük Ramses ünvanı verilmiş Aynı zamanda Mimarlar gerçeğe uygun boyutlarda ki bu kireç taşından yapılma heykelin üst kısmında Firavun Seti 2’yi keşfettiler ki bu da Ramses 2 nin torunuydu.Antik Mısırlılar hermopolisin Güneş tanrısının Yaşadığı yer olduğuna ve bütün heykellerin burada inşa edildiğini inanırlardı.Artık Ziyaretçiler firavun Ramses 2’nin heykelini 2018’de açılan grand egyptian müzesinde ziyaret edebilirler.

BİR MÜZİSYENİN KALINTILARI

bir-muzisyenin-kalintilari
bir-muzisyenin-kalintilari

Timna kentinde Arkeologlar Hamile bir kadının 3200 yıl öncesinden kalma gizemli kalıntılarını keşfettiler.İncil çağından kalma bu bölgenin hiçbir zaman kadın ziyareçinin olmadığı ve o zamanlarda Mısır tarafından kontrol ettiği söyleniyordu.Geçen yıl Yapılan bu keşif adeta uzmanların tarihsel bilgisine meydan okudu.ilk keşfedildiğinde genç annenin gövde heykeli Kolları ve kafası kayıpmış.Muhtemelen bunun nedeni yapılan yağmacılık. gövdesinin alt kısmında bulunan Mısır’a ait cam boncuklar sayesinde vücudun nereden geldiği anlaşılabilmiş.Timna seneler boyunca var olan bir bakır madeniymiş ama Arkeologlar binlerce yıldır orada insan kalıntıları bulamıyor.Madenlerde bazı antik Mısır tapınakları var ama yaşamak için uygun yerler olarak görülmüyorlar. Çünkü bölgede hiç su yok. Bunlar Timna’da bulunmuş ilk kadın kalıntıları Ama insanların maden e kadar olan bu uzun yolu aştıkları hiç düşünülmüyordu.Bu yüzden herkes Bu keşfe oldukça şaşırdı.

Bu kadının öldüğü sırada neden timna’da olduğu hala bir Gizem…Ama bazı iddialara göre tapınaklarda şarkı söyleyen Bir müzisyen veya şarkıcı olabileceği söyleniyor. Mezarı bir mısır Mısır maden tanrıçasının yakınlarında bulunmuş ve Söylentilere göre buraya Sadece müzikle ilgilenen ve müzisyen insanlar gömülüyormuş.Maalesef Neden böyle genç öldüğü ve çocukları hala bir Gizem olarak kalmış durumda ve çözülmesi mümkün değil gibi duruyor.

BİR NÜBYE KRALI

2008’de Sudan’daki Nil Nehri boyunca var olan dengue’deki bir tapınakta gizemli 2600 yıllık bir heykelinin kalıntıları keşfedildi. Ancak Arkeologlar heykelin sadece bir kısmını bulabildiler.Bu da seneler sonrasında bile kime ait olduğunu keşfedemedikleri anlamına geliyor.Kalıntıların bulunduğu tapınağın bir zamanlar Mısır Tanrısı amon’a adanmış olduğuna inanılıyor.Bununla birlikte Mezarın içinde heykelcikler, tahta maskeler, Bir güzelce boyanmış duvar resimleri de bulunmuş.2007 yılında arkeolog da çığır açan bir keşif yapmışlar. 11 yıllık Kazıdan sonra heykelin daha fazla parçaları hiyeroglif yazıtlarında bulunmuş.Bu ipuçları heykelin aspenta’yı tasvir ettiği ortaya çıkarmış kendisi Kuş hanedanlığının milattan önce 593 ile 568 yılları arasındaki yöneticisi.

Nubiya bölgesindeki antik bir Krallık olan aspenta milattan önce 744 ve 656 yılları arasında Mısır’a hükmeden kuşun en çok bilinen krallarından biri. asperta’nın birkaç karısı olduğuna inanılır.ayrıca kız kardeşi madikenle evli olduğu söyleniyor.Çünkü Şu ana kadar sizin de anlayabileceğiniz gibi krallar ve firavunlar bunu sık sık yapmışlar.Heykelindeki yazıtı çevirdiğimizde şu anlama geliyor;

“Tanrının sevgili kulu ve ona sonsuza kadar güven ve egemenlik hakkı verilmiş”

PİTAH’IN HEYKELİ

pitahin-heykeli
pitahin-heykeli

2014 yılında Arkeologlar eski eşyalarla dolu bir çukur keşfettiler aralarında güzelce uyumuş Bir Kedi Bir esrarengiz kişi bir babun ve bir Mısırlı Pitah’ın heykeli de var.Pitah esnaf ve bir heykeltıraştı.Anka bu kadar Öncelikle çukuru keşfettiler sonrasındaysa objelerin belli bir düzen içinde gömülü olduğunu fark ettiler. Bu da Mezarın artık kullanılmayan kutsal objelerin gömülmesi için kullanıldığı anlamına geliyordu.Pitah’ın kireçtaşı heykelinin Alt kısmını taşımak için bile iki üç kişi ihtiyaç vardır.Heykel diğer saygıdeğer heykellerle birlikte gömülmüştü ve kullanılmak için fazla zarar görmüş durumdaydı.Saygıdeğer yaşamlarının sonunda bu objeler saygıdeğer bir şekilde gömülüyorlarmış.Çünkü bir süre sonra antik Mısırlılar tarafından kullanılmayacak duruma geliyorlarmış. Diğer Mısır tanrılarının de onlar ca Küçük heykeli Bu eşyaların arasında bulmuşlar.Pitah’ın heykeli Muhtemelen tapınakta yıllarca yatmış ama zarar gördükten sonra diğer eşyalarla birlikte Pitah’ın heykelinin yeniden yapımı için hazırlanan çukura konulmuş.

ANKHESENPEPI PİRAMİDİ

ankhesenpepi-piramidi
ankhesenpepi-piramidi

Arkeologlar eski Mısır kraliçesi ankhesenpepi 2’nin uzun zamandır Kayıp olan uydu piramidinin ilk kanıtını buldu.ankhesenpepi milattan önce 2350 yıllarında 6 hanedanlığın en önemli Mısır kraliçesi olarak kabul ediliyordu.O ve kız kardeşi ankhesenpepi 1,firavun Pepi  1 ile evlilerdi. Isimleri büyük bir tesadüf gibi gelse de Yüksek ihtimalle evlilikten sonra ikisi de aynı ismi almışlar.ankhesenpepinin 2.oğlu olan pepi 2 henüz 6 yaşındayken tahtın sahibi oldu.Eski bir tarihçeye göre Pepi 2, 94 yıl boyunca hükümdarlık yapmış olarak kabul ediliyor.Tranit Granit parçasının üst kısmı 2017 yılında Cenevre Üniversitesi’nden İsveç, Fransız Arkeologlar tarafından keşfedildi.Kaire’nin 20 mil güneyindeki tarihi bir mezarlık olan Sakkara yakınlarında yaptıkları kazıda Kraliçenin mezarı 1963 yılında keşfedildi. Piramidi ise 1998 yılında keşfedildi.Yine de Arkeologlar Normalde yakınlarına inşa edilmesi beklenen daha küçük uydu piramitlerinin kanıtlarını arıyorlar.Piramitlerin bir zamanlar altın yada bakırla kaplı olduğuna inanılıyor.Bu teknik sayesinde yapının üst kısmı güneşte parıldar mış.Aynı takım yine onun ismi olan devasa bir obelisk buldu. kraliçenin kafasının ahşaptan yapılan 4000 senelik bir heykelinden bahsediyoruz.Kraliçenin kafasının heykeli insan boyutlarında ama boynu yaklaşık 30 santimetre kadar uzun yapılmış kulakları ahşap küpelerle süslenmiş Ama tabii ki ahşaptan yapıldığı için oldukça kötü bir durumda ve yenilenmesi gerekiyor. 4000 yıllık ahşap heykelleri bulmak çok nadir rastlanan bir durum.

TUTANKAMON’UN KAMP YATAĞI

tutankamonun-kamp-yatagi
tutankamonun-kamp-yatagi

Ünlü arkeolog a Haword Carter 1922 yılında TutanKamon’un mezarını keşfettiğinde, hazinesinde de bazı mobilyalar keşfetti.Bulunan her şeyi kıyasla bu maddemiz çok heyecan verici görünmese de kesinlikle bahsedilmeyi hak ediyor. 5 yatak bulundu ama bir tane si benzersizdir ve daha önce hiç görülmemişti.Rahat bir şıktı Ayrıca ileri bir teknolojiye sahipti.Açılan kapanan bir yataktı. 2017 yılında gizemli eşyalar Tokyo’da ilk bilimsel analize girdiler.Kralın kamp yatağı 3 farklı şekilde katlanabiliyor.ve bir Z şeklini alabiliyordu Ve bu da mobilyalar da ilk katlanma mekanizmasının görüldüğü örnektir.3000 yıldan eski Olmadıysa oldukça inanılmaz araştırmacılar Tutankamon’un nazik vücudunun genellikle onu çok uzun seyahatlere ve avları gitmekten alıkoyduna ona inanıyorlar Ama bunu o kadar çok seviyormuş ki tasarımcılarından onun için özel bir yatak yapmalarını istemiş ve bu şekilde yolculuklarına ve dışarıda kalmalarına devam edebilmiş.

 

Daha Fazla Göster

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Kapalı