Askerlik

2020 Güncel Askerde Uzman Çavuş Olarak Kalmak

Askerliğe uzman çavuş olarak devam etmek, askerlik görevini tamamladığı halde askerliği bir meslek olarak yapmak isteyen kimseler tarafından merak edilmektedir. Askerde uzman çavuş olarak kalmak isteyen kimseler askerliğe uzman olarak devam etmek istiyorlarsa sağlamaları gereken şartlar bulunmaktadır. Uzmanlık mesleğine askerlik görevinden önce de başvuru yapılabileceği gibi askerlik sırasında da belli şartların sağlanması halinde başvuruda bulunulabilmektedir. Askerde uzman çavuş olarak kalmak isteyen kimselerin sağlaması gereken şartlar ise şu şekildedir:

 • Uzmanlık talebi olan kimsenin terhis tarihine 6 aydan daha fazla süre kalmamış olması gerekmektedir. Yani ilgili kimsenin terhis tarihine 6 aydan uzun bir süre varsa uzmanlık başvurusunda bulunamamaktadır.
 • Askerlik görevinde uzmanlık başvurusu için öngörülen bir diğer şart ise Erbaş Nitelik Belgesi edinilmiş olmasıdır.
 • Askerde kalmak isteyen kimseler uzmanlık için öngörülen yani askerde olmayan kimselerden talep edilen diğer şartları da sağlamak zorundadır.

İlgili kimse bu şartları sağladıktan sonra yaptığı başvurunun olumlu sonuçlanması halinde fiziksel durumuna göre komando ya da piyade olarak göreve başlayabilmektedir. İlgili kimsenin komando ya da piyade olarak görevlendirilmesini etkileyen bir diğer konu ise kişinin kendi tercihidir.

Uzmanlık İçin Nitelik Belgesi Nedir?                                    

Uzmanlık için gerekli olan nitelik belgesi, askerlik hizmeti sırasında uzmanlık mesleğine girip bu mesleği yapmak isteyen kimselerden talep edilen bir belgedir. Nitelik belgesi ilgili kimsenin askerlik hizmetini gördüğü yerdeki komutanlıktan alınan bir belgedir. İlgili kimsenin komutanı tarafından doldurulan belge bu kişinin askerlik mesleğine uygun olup olmadığı konusunda gerekli kurumlar için bir rapor niteliğindedir. İlgili kimseler uzmanlık ve diğer askeri meslekler ile ilgili alımları takip etmek istiyorsa https://personeltemin.msb.gov.tr/ adresinden duyuruları takip edebilmektedir.

Nitelik Belgesinden En Az Kaç Almak Gerekmektedir?

Nitelik belgesinde sahip olunması gereken not, askerde uzman çavuş olarak devam etmek isteyen kimselerin almaları gereken nottur. Bu notun 80 ve aşağısında olmaması gerekmektedir.

Uzman Çavuş Maaşları Ne Kadar?

Uzman çavuşların aldığı ücret, bu mesleği yapmayı düşünen kimseler tarafından en çok merak edilen konulardan bir tanesidir. İlgili kimseler her ne kadar yapmak istediği meslekleri seçmek isteseler de meslek seçimlerinde bu mesleğin icra edilmesi halinde kazanacağı ücret de meslek seçimini etkileyebilmektedir. Uzmanlık görevi yapan kimselerin maaşlarını etkileyen en önemli sebep ise doğuda görev yapıp yapmamalarıdır. Yani ilgili kimse doğuda görev yapıyorsa daha fazla ücret kazanmaktadır. Uzmanlık mesleğini icra edenlerin hak kazandığı ücret ise şu şekildedir:

 • Doğuda görev yapmayan bir uzman erbaşın kazanacağı ücret 4.452 TL ile 4.792 TL arasındadır.
 • Uzman erbaşların doğuda görev yapması halinde kazanacağı ücret 6.360 TL ile 6.890 TL arasındadır.

 

Ne Zaman Uzman Çavuş Olunur?

Uzman çavuş olma yöntemleri, ilgili kimselerin kişisel durumuna göre farklılık göstermektedir. İlgili kimseler askerlik hizmeti sırasında bu yönde talepleri olması halinde en erkan terhis tarihine 6 ay kala başvurabilmektedir. Böyle bir süre öngörülmüş olmasının sebebi ise ilgili kimsenin askerlik mesleğini gerçekten isteyip istemediğine daha sağlıklı bir şekilde karar vermesini sağlamaktır. Uzmanlık mesleğine başvuru yapılabilecek bir diğer zaman ise terhis tarihinden 3 yıl geçmeden başvuru yapmaktır. Askerlik hizmetinden önce uzmanlık mesleğini yapmak isteyen kimselerin 20 yaşından küçük olmaması ve çeşitli sebeplerden dolayı askerlik mesleğine uygun görülmemiş olmaması gerekmektedir. İlgili kimse bu tarihlerin yanında uzmanlık mesleği için gerekli olan diğer şartları da sağlamalıdır.

Uzman Çavuş Alımı Şartları Nelerdir?

Uzmanlık için gerekli olan şartlar şu şekildedir:

 • İlgili kimsenin Türkiye Cumhuriyeti vatandaşı olması gerekmektedir.
 • Askerlik hizmetinden sonra böyle bir talebin olması halinde terhis tarihinden itibaren 3 seneden az bir sürenin geçmiş olması gerekmektedir.
 • İlgili kimse TSK’da daha önce sadece er veya erbaş olarak görev yapmış olması gerekmektedir.
 • İlgili kimsenin bu meslek için yazılı, sözlü ve mülakat aşamalarının hepsinden başarılı olmuş olması gerekmektedir.
 • İlgili kimsenin askeri bir hastaneden alınan sağlık raporuna sahip olması gerekmektedir.
 • İlgili kimsenin boy aralığının 1,64 ile 2,10 cm aralığında olması gerekmektedir.
 • Taksirle işlenmiş suçlar dışında ilgili kimsenin sabıka kaydının temiz olması gerekmektedir.
 • İlgili kimsenin 25 yaşını bitirmemiş olması gerekmektedir.
 • İlgili kimse askerde uzman çavuş olarak kalmak istiyorsa nitelik belgesine sahip olması gerekmektedir.

 

Etiketler
Daha Fazla Göster

İlgili Makaleler

Bir Yorum

 1. Geri bildirim: Adnan

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Kapalı