Banka ve Finansİş

Bddk’dan Değersiz Alacakların Silinmesi

Bankacılık Düzenleme ve Denetleme Kurumu kredileri sınıflandırıp ve sınıflandırıldığı bu krediler için ayrılacak karşılıklara ilişkin usul ve esaslar hakkındaki yönetmelikler de değişiklikler yapılmıştır. Finansal bakımdan kiralama, Faktoring ve finansman şirketlerin sahip olduğu muhasebe uygulamaları sayesinde finansal tablolar ile ilgili bulunan yönetmeliklerde değişiklik yapılmasına için bulunan yönetmenlik resmi gazetede 29-11- 2019 tarihinde yayımlanmıştır.

Bu yayınlanan yazıya göre tüketicinin borçları kendi lehine düşünmesi yanlış olacaktır. Sadece değersiz alacakların kayıttan düşmesi ile ilgili olarak bir düzenleme yapılacağı bildirilmiştir. Buradaki amaç bankaların yapmış olduğu takip sayılarını muhasebe kayıtlarından düşürmek bilanço tutarlılığını sağlayabilmektir.

Tüketicinin dikkat etmesi gerekenler arasında kayıttan düşme işleminin alınacak haklardan vazgeçilecek anlamına gelmediğini bilmesi gerekmektedir. Bu düşülecek olan kayıtlar istenilen miktarlarda olmayacağı bilinmektedir. Yapılan düzenleme bankacılık düzenleme ve denetleme kurumu tarafından Basel bankacılık denetim komitesi ilkelerine dayanmaktadır.

Bankalar size karşı alacaklı durumda ise bu yayınlanan şartları bankanın lehine olacak şekilde sonuçlanacağını bilmeniz gerekmektedir. Bu düzenlemeler ile kişiye kolaylık sağlanabilir.  fakat kişinin borçlarının silineceği gibi bir düşüncenin de oluşmaması gerekmektedir.

Resmi gazete’de yayınlanıp yürürlüğe giren bu maddelere göre muhasebe kayıtlarında yapılan düzenlemeler alacaklı tarafın takip işlemlerini ve varlık yönetim şirketlerine yapılan devri satış işlemleri önceki zamanlarda yürütüldüğü şekilde tekrar aynı şekilde yürütülecektir.

Bankaların defterinde bulunan fakat hiçbir değeri olmayan mülklerin borçlu kişi için alınacak mal değeri olarak görülmemsi için bu işlemler yapılmaktadır. Bu şekilde bankalar kayıt defterlerinde bir önem arz etmeyen mallar bulunmasını ortadan kaldıracaktır. Birçok mülk değerli iken zaman içinde değersiz hale gelerek bankalar için borç karşılığı olarak görülmemektedir. Bankaların çalışanları bu konuda çalışmalar yürüterek değeri olmayan yani değersiz alacakları bir karşılık olarak bekletmeyi sürdürmemektedirler. Bu işlemin yapılması mali değeri olmayan birçok mülkünde ipotekten kurtulmasına imkân doğurabilmektedir. Resmi gazetede yayımlanmış olan bilgiler her ne kadar şuan için geçerli olacak olsa da ileriki sürede bu değişikliklere ilaveten kararlarda çıkabilmektedir. Bu sebepten dolayı resmi gazeteden çıkan yönetmelikleri takip etmenizde sizin için büyük fayda bulunacaktır.1

Etiketler
Daha Fazla Göster

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Kapalı