Çiftçi DestekleriKredi ve Destekler

Büyükbaş Hayvancılık Destek Faaliyetleri

Son yıllarda büyükbaş hayvan üretimine yönelen girişimciler, hayallerindeki üretim alanlarına kavuşmak ve ekipman ihtiyaçlarını karşılamak için kredi arayışına giriyorlar. Ülkemizde büyükbaş hayvancılık kredisi ve desteği veren kuruluşlar sayesinde ayakta duran üreticilerin en çok tercih ettiği kaynakları bu yazımızda ele aldık.

KOSGEB

Türkiye’nin tarım ve hayvancılık alanında ihtiyaç duyduğu ekonomik kaynakları sağlamada KOSGEB ilk sırada gelmektedir. KOSGEB üreticilere ve girişimcilere kredi vermenin yanında, karşılıksız hibe hizmeti vererek ekonomik istihdam yaratmaya büyük katkı sağlamaktadır. Kuruluşun kredi ve hibe desteği verdiği iki temel alandan biri hayvansal yağ üretimi ve imalatı, diğeri ise toplu büyükbaş hayvan ticaretidir.

KOSGEB, girişimcilerine kredi ve destek hizmeti verirken onların sektördeki yerini dikkate almaktadır. Yani sektöre yeni adım atanlarla, halihazırda hayvancılık yapanlara farklı kredi/hibe şartları sunmaktadır. Hayvancılık alanında ilk defa çalışacakların Uygulamalı Girişimcilik eğitiminden geçmesi yararlı olacaktır.

Yukarıda bahsettiğimiz eğitimin amacı sizin sektöre daha bilinçli bir şekilde girmenizi sağlamaktır. Eğitim sonunda KOSGEB’den alacağınız sertifika sizin bilinçli bir girişimci olduğunuzun göstergesi kabul edilecektir. Eğitim alan girişimciler faaliyetlerini sürdürürken harcamalarını çok daha doğru bir şekilde gerçekleştirebilmektedir. Eğitim sonrasında KOSGEB sistemine kayıt olarak ihtiyaç duyduğunuz hibe ve destek için başvuruda bulunabilirsiniz.

Düşük Faizli Hayvancılık Kredisi Veren Bankalar

KOSGEB tarafından başvurusu olumsuz olarak değerlendirilen girişimciler ülkemizde tarım ve hayvancılığa büyük katkı sağlayan bankalardan birini tercih edebilirler. Çiftçiye avantajlı kredi imkanı sunan bankalar arasına Ziraat ve Halk Bankası öne çıkmaktadır. İki banka da büyükbaş hayvancılıkla uğraşan müşterilerine esnek ödeme ve esnek kredi limiti hizmeti vermektedir.

Tarım ve Hayvancılık Kooperatifleri

KOSGEB ve bankalar dışında çiftçiye destek olan kuruluşların başında kooperatifler gelmektedir. Kooperatifler istenen şartlar sağlandığında girişimcilere uygun ödeme seçenekleri sunabilmektedir. Hem kooperatifler hem de bankalar kredi hizmeti için bazı gerekliliklerin yerine getirilmesini talep ederler. Bunlardan bazıları, büyükbaşların 36 aydan büyük olması, hayvanların Türkvet üzerinden kayıt altına alınmış olması ve manda yetiştiriciliğinde bu hayvanların 48 aylık sınırlamaya uygun olmasıdır.

Etiketler
Daha Fazla Göster

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Kapalı