SgkSosyal Yardım

Cenaze Parası Sorgulama Nasıl Yapılır?

Cenaze parası sorgulama işlemleri, SGK tarafından cenaze ödeneği olarak adlandırılan hizmeti içermektedir. Bu işlemler içerisinde sigortalı çalışanın vefatının ardından ailesine tek seferlik yapılan ödeme bulunmaktadır.

Cenaze parası sorgulama için Sosyal Güvenlik Kurumu internet adresi olan; www.sgk.gov.tr sitesi üzerinden işlem yapılabilmektedir. Bu işlem esnasında ölüm raporu içerisinde bulunan birtakım kişisel bilgilere ihtiyaç duyulmaktadır.

Sorgulama işlemlerinin ardından gerekli kriterlerin sağlanmasının akabinde SGK İl Müdürlüğü tarafına, cenaze ödeneğinden yararlanmaya ilişkin talebin yer aldığı bir dilekçe iletilmesi ve bu dilekçenin onaylanması gerekmektedir.

Cenaze parası, kişilerin yakınlarına ve defin işlemlerine yönelik verilmesi sebebiyle bu süreçlerin ilgili devlet kurumlarına ibraz edilmesi de önemli olmaktadır. Sorgulama yapılan ekranlarda ödemelerin takibi için öncelikle resmi olan defin işlemi evraklarının teslim edilmesi gerekmektedir.

Cenaze Parası Alma Şartları

Cenaze ödeneğinden yararlanmak için sunulan şartlar, SGK birimlerine kayıtlı olan kişiler için geçerli olmaktadır. Bu şartlar şu şekilde sıralanabilir:

  • Ölüm hadisesinin nedeni olarak iş kazasının tespit edilmesi gerekmektedir. Meslek hastalığı olarak belirlenen kronik hastalıklar sonucu ölüm meydana geldiyse aynı şekilde ödenek alınabilmektedir.
  • SGK tarafından verilmekte olan yaşlılık ya da maluliyet aylığı bulunması halinde herhangi bir nedenden ötürü ölüm meydana geldiğinde de cenaze parası alınabilmektedir.
  • 360 gün sınırında prim ödemesinin gerçekleşmiş olması gerekmektedir. Bu ödemenin yaşlılık sebebiyle ya da maluliyet sebebiyle olması önemlidir.

Belirlenen şartların sağlanması halinde vefat eden kişinin birinci dereceden yakınları bir dilekçe ile cenaze ödeneği alabilmektedirler. Bu şartlar sağlanmaması durumunda ise teslim edilen dilekçelerin reddedilmesi söz konusu olmaktadır.

Cenaze Parası Verilen Kişiler Kimlerdir?

Cenaze ödeneğinin verileceği kişiler, öncelikle vefat eden kişinin varisi olarak adlandırılacak kişilerdir. Bu kişilerin hukuk çerçevesinde yasal bir bildirimi olması da gerekmektedir. Örneğin birinci dereceden akrabası hayatta olmayan kişiler için cenaze parası ikinci kuşaktan varislere verilebilmektedir.

Aile üyelerinin hayatta olması halinde cenaze parası, öncelikle vefat eden kişinin eşine verilecek şekilde belirlenmektedir. Fakat eşi vefat etmiş ya da hiç evlenmemiş kişiler için cenaze parası hakkı varsa çocuklarının yoksa anne babasının olacak şekilde temin edilmektedir.

Bazı durumlarda cenaze işlemleri kişilerin aile üyeleri ya da yakın akrabaları tarafından yapılmamaktadır. Bu durumda işlemi yapan kurumlara yönelik de cenaze ödemeleri yapıldığı bilinmektedir. Fakat bunun için işlemin belgelendirilmesi gerekmektedir.

E-Devlet Üzerinden Cenaze Parası Sorgulaması Nasıl Yapılmaktadır?

Cenaze parasının E-devlet sistemi üzerinden sorgulanması, SGK Şahıs Ödemeleri sekmesi üzerinden yapılmaktadır. Bunun için öncelikle www.turkiye.gov.tr adlı E-devlet web sitesine giriş yapılması gerekmektedir.

E-devlet sistemine giriş yapabilmek için ilk olarak şifre edinilmesi gerekmektedir. Bu şifreler şahsa özel olarak çıkarıldığı için ilk şifrenin teslimi PTT şubelerinden kapalı zarf ile yapılmaktadır.

E-devlet sistemine bu şifre ile giriş yapan kullanıcılar, kendi özel şifrelerini belirledikten sonra işlem yapmaya başlamaktadır. Cenaze parası sorgulama işlemleri de bu ekran üzerinde SGK hizmetler içerisinde yer almaktadır.

Önceden yapılan bir cenaze parası başvurusu varsa buna dair bir ödeme yapılıp yapılmama durumu sistem üzerindeki ödemeler ekranında görüntülenmektedir. Fakat bazı durumlarda şartlar sağlanmadığı için başvurular reddedilebilmektedir. Bu sebeple ekranda ödeme yapılmadığına dair bilgiye de ulaşılmaktadır.

Cenaze Parası Tutarı Nedir?

SGK tarafından ödenen cenaze ödeneği tutarı, her yıl değişmekte ve artış göstermektedir. Diğer devlet ödeneklerinde de olduğu gibi cenaze parası tutarı da enflasyon durumuna bağlı olarak değişmektedir.

Cenaze parası tutarı belirlenirken kişilerin hangi sigorta statüsünde oldukları göz önünde bulundurularak bir tutar belirlenmektedir. SSK bünyesinde çalışmış bir personelin vefat durumunda 715 TL tutarında ödenek sağlanmaktadır.

BAĞ-KUR ve Emekli Sandığı bünyesinde çalışmış ve cenaze ödeneği alma şartlarına bağlı bulunan bir sebeple vefat durumu gerçekleşmiş kişilerin yakınlarına 2.200 TL tutarında ödeme yapılmaktadır.

Cenaze parası sorgulama işlemlerinin sonucunda bu tutarların görülmesi için belirli evrakların da teslim edilmiş olması zorunlu tutulmaktadır. Cenaze işlemlerinin yapıldığı süreçlere dair faturalandırmaların kimin adına yapıldığı bu noktada önem arz etmektedir.

Köy ve kaza gibi yerlerde defin işlemlerinin gerçekleşmesi sonucunda ise muhtarlıktan bir yazı alınması gerekmektedir. Bu süreci takip edenler için yapılmakta olan yardım, kişilerin beyanda bulunmamaları durumda ödemesi yapılmamış olarak sistem üzerine işlenmektedir.

Etiketler
Daha Fazla Göster

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Kapalı