Sosyal Yardım

Çeyiz Parası Nedir? 2020 Çeyiz Parası ne kadar

Çeyiz destek ücreti, yeni evlenecek kadınların evlilik öncesindeki birikim hesaplarına devlet tarafından katkı sağlanması olarak bilinmektedir. Çeyiz parası alacak olanların evlilik öncesinde yetim aylığı alıyor olmaları ön koşul olarak belirlenmektedir.

Devlet tarafından destek olarak sunulmakta olan bu ücretin herhangi bir geri ödemesi söz konusu olmamaktadır. Yardım olarak sunulmakta olan bu hizmetten erkekler yararlanamamaktadır.

Çeyiz parası desteği, için herhangi bir yaş sınırı olmamaktadır. Yetim aylığı alan kız çocuklarının evlenme sonrasında kesilecek olan maaşlarına istinaden bu destek sağlanmaktadır.

Çeyiz parası başvurusu yapmak isteyen vatandaşlardan evlilik akdi dışında bir evrak talep edilmemektedir. Bu süreçte yalnızca evlilik cüzdanı ve kimlik belgesinin bulundurulması zorunlu tutulmaktadır.

Çeyiz Parası Hangi Şartlarda Verilir?

Çeyiz parası için sunulan şartlar, devlet tarafından belirlenmektedir. SGK birimleri işbirliği ile belirlenmekte olan bu şartlar şu şekilde sıralanmaktadır:

  • Çeyiz desteğinden yararlanacak olanların yetim olması gerekmektedir. Anne-babasını kaybetmiş kişiler için bu destek sağlanmaktadır.
  • Destek programına dahil olanların bir SGK bünyesinde prim ödemesinin yapılıyor olması zorunlu tutulmaktadır.
  • Çeyiz hesabından yararlanmak isteyenlerin vefat eden anne ve babalarının SGK sağlık primlerinden yararlanıyor olmaları ve yetim maaşı alıyor olmaları şart olarak sunulmaktadır.
  • Evlilik işlemlerinin ilk defa yapılıyor olması da zorunlu olarak belirlenmektedir. İkinci evlilikler için çeyiz yardımı sağlanamamaktadır.
  • Çeyiz desteği almak için evlilik işlemlerinin gerçekleşmiş olması gerekmektedir. Nikâh akdine ilişkin durumu belgelenemeyen çiftler için destek sağlanamamaktadır.

Yukarıda belirlenen şartların sağlanması halinde evlilik işlemlerinin gerçekleştiği andan itibaren beş yıl içerisinde çeyiz parası desteği alınabilmektedir. Fakat beş yıl süresinin dolmasının akabinde destek talep edilmesi mümkün olmamaktadır.

Çeyiz Parası için Başvuru Nasıl Yapılır?

Çeyiz parasına yönelik başvuruda bulunmak, Sosyal Güvenlik Kurumları’na sunulan bir dilekçe ile mümkün olmaktadır. Başvurunun yapılması için ikamet ilinin Sosyal Güvenlik Kurumu İl Müdürlüğü’ne çeyiz parasına ilişkin bir dilekçe teslim edilmesi gerekmektedir.

Dilekçenin teslim edilmesinin akabinde Sosyal Güvenlik Kurumu birimleri tarafından çeyiz parası şartları incelenmektedir. Yapılan incelemeler sonucunda kişilerin şartları sağlaması ile Ziraat Bankası’na ödeme talimatı verilmektedir.

Başvuru sürecinde evlilik durumunun nüfus kütüğüne işlenmiş olması gerekmektedir. Aksi durumda evlilik durumunun tespiti için, çeyiz parası almak isteyenlerin resmi evlilik cüzdanları ile başvuru yapmaları istenmektedir.

Çeyiz Parası Boşanma Durumunda İade Edilir Mi?

Çeyiz parasının boşanma durumunda iadesi, söz konusu olmamaktadır. Fakat evlilik akdinin bitirilmesi sonucunda yeniden yetim aylığının alınabilmesi için iki yıllık sürenin dolması beklenmektedir.

Evlilik sebebiyle çeyiz yardımı alan vatandaşların evlilikleri ilk yıl içerisinde bitmesi halinde, maaş iadesi, evlilik için sunulan desteğin on iki aylık olarak belirlenen tutarının karşılanması halinde yapılmaktadır.

Boşanma işlemlerinin gerçekleşmesinin ardından yeniden yetim aylığı almak isteyenler için başvuru durumu gerekli olmaktadır. Başvurunun onaylanmasının hemen ardından maaş ödemesi yeniden başlatılmaktadır. Maaş ödemesinden yararlanmakta olan kardeşler içinse maaş kesintisi yeniden oluşmaktadır.

Çeyiz Parası Tutarı Nedir?

Çeyiz parası olarak sunulmakta olan desteğin tutarı, yetim maaşının 24 aylık tutarının toplu bir şekilde verilmesine karşılık gelmektedir. Fakat bunun için evlilik desteği alacak olan kişinin SGK statülerinin herhangi birinden maaş alınması zorunlu tutulmaktadır.

2019 yılı itibariyle yetim maaşlarına sunulan destek sonucunda devlet çeyiz yardımlarının tutarında da artış meydana gelmektedir. Bu tutarın güncel hali ortalama 9.000 TL olarak belirlenmektedir.

Çeyiz parasının hesaplanması, sigorta statüsüne göre değişkenlik gösterebilmektedir. Emekli Sandığı sigorta statüsü üzerinden yetim maaşı almakta olan vatandaşlar için yapılan yardım bir yıllık tutarda yani ortalama 4.500 TL şeklinde verilmektedir.

SSK ve BAĞ-KUR sigorta statüleri için sunulmakta olan destek ise 24 ay olarak hesaplanan tutarı içermektedir. Sunulan desteklerde değişiklik yapılması söz konusu olmamaktadır. Kişiler, yalnızca bağlı bulundukları birime göre değerlendirilmektedirler.

Yetim maaşlarında olan değişiklikler de yardım tutarını belirlemektedir. Bunun için Sosyal Sigortalar Kurumu tarafından değerlendirmeye alınan tutar, başvuruda bulunan kişinin en son aldığı aylık olarak belirlenmektedir.

Çeyiz parası desteğinden yararlanmak isteyenlerin aldıkları yetim maaşının kardeş ile paylaşılıyor olması evlilik desteğinin alınmasının akabinde değişikliğe uğramaktadır. Bekar olan kardeş için bölünen yetim maaşı çeyiz desteğinin akabinde tam olarak ödenmektedir.

Etiketler
Daha Fazla Göster

İlgili Makaleler

Bir Yorum

  1. Geri bildirim: ismet

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Kapalı