Hayatın İçinden

Çok Farklı Özelliklerde Yaratılmış 5 Canlı

Bazı canlılar gerek kendini savunmak gerekse başka bir canlıya Avlamak için çok farklı özelliklerde yaratılmışlar şimdi bu İlginç hayvanları inceleyelim.

1-TÜYLÜ KURBAĞA

cok-farkli-ozelliklerde-yaratilmis-5-canli-tuylu-kurbaga
cok-farkli-ozelliklerde-yaratilmis-5-canli-tuylu-kurbaga

Tehdit edildiğini izle tek savunma yönteminiz olan kemiklerinizi kırıp onları silah olarak kullansaydınız nasıl olurdu? Orta Afrika’da yaşayan bir tür olan tüylü kurbağa böyle yapıyor ayak kemiklerini kırıyor ve düşmanlarından korunmak için onları Keskin birer pençe olarak kullanıyor. Bu yönüyle ünlü süper kahraman Volverine benziyor.Saldırıdan sonra kırılan kemiğe ne oldu tam bilinmezken, araştırmacılar kasların sakinleştiği bir zamanda kemikleri yerine kaydını düşünüyorlar.

2-ORNİTORENK

cok-farkli-ozelliklerde-yaratilmis-5-canli-ornitorenk
cok-farkli-ozelliklerde-yaratilmis-5-canli-ornitorenk

Bu memeli canlılar hem karada hem de suda yaşayabilmektedirler.Ancak bu hayvan memeli olmasına rağmen yavrularına doğurmak yerine yumurtlar. Yavruları yumurtadan çıkınca onların sütle Besler. Ağzı ördek gibi gagalıdır. İşte bu kadar ilginç özellikleri ile keşfedildiğinde doğa bilimcilerini çok şaşırtmıştır.Yetişkin erkeklerin arka bileklerinde zehir salgı bezlerine bağlı sivri uzantılar vardır. Hayvanın salgıladığı zehir insan için öldürücü olmamasına rağmen kurbanı etkisi kalacak kadar büyük acılar verir. Kısa zamanda yaranın etrafında ödem oluşur ve zamanla tüm uzuvlarına yayılır. bu hayvanlar elektrik algılama duyusuna sahip tek canlıdır avlarını kısmen vücutlarının yarattığı elektriği algılayarak bulurlar.

3-PARAZİTOİD EŞEK ARISI

Bazı eşek arıları yırtıcı sayılsa da bazıları parazitiktir. Yırtıcı eşek arıları başka böcekleri öldürür ve yerler ya da bunları lavralarını beslemek için kullanırlar.Parazitik eşek arıları genellikle yumurtalarını asalaklar ve örümcekler gibi canlı hayvanların üzerine bırakırlar. Larvaları hala yaşamakta olan sanatçılardan beslenirler.Parazitler Avcılar’dan farklı olarak konaklarını öldürmezler sadece kaynaklarını çalarlar. parazitoitler ise parazitlerin aksine kaynaklarını çaldıkları Konakları nihayetinde mutlaka öldürürler. Yani bu arılar, bir canlının içine büyümesi için bir yumurta bırakıyor ve o yumurta canlıdan hem besleniyor hem de o canlıya öldürüyor.

4-MALEZYA PATLAYAN KARINCASI

cok-farkli-ozelliklerde-yaratilmis-5-canli-patlayan-karinca
cok-farkli-ozelliklerde-yaratilmis-5-canli-patlayan-karinca

İlk bakıldığında normal bir karınca gibi duran bu canlılar aslında sıradan bir karıncadan çok farklı bir özelliğe sahiptir. Bu karınca herhangi bir tehdit algıladığında alt karın üzerindeki küçük bir zehir yuvasını kaslarını sıkıştırarak patlatıyor içinde bulunan güçlü zehirler, patlama ile birlikte düşmanına yayılıyor ve ölüme sebep oluyor. hem de yavaş ve acılı bir ölüm. Kendi kolonilerini korumak için de ölüme gidebiliyor bu Karıncalar.Yani kolonilerini Kurtarmak adına kendilerine feda ediyorlar.

 

5-MANTİS KARİDESİ

cok-farkli-ozelliklerde-yaratilmis-5-canli-mantis-karidesi
cok-farkli-ozelliklerde-yaratilmis-5-canli-mantis-karidesi

Bu zararsız gibi gözüken canlının aslında çok güçlü bir silahı var. Kimine sevimli, kiminle korkunç gelse de bu karides dünyanın en güçlü vuruşuna sahiptir.Mantis karidesi boyları genellikle 3 ile 18 santimetre arasında değişen büyük ve çok renkli bir hayvandır. Fakat onu dünyaca ünlü yapan şey o güzel renkleri değil, yumruklarında ki güçtür. İnanamayacaksınız ancak darbeleri 22 kalibrelik bir tabancanın etkisi gibi vuruş başına 91 kilogramlık bir güçle vurur.Bir akvaryumdaki kalın camı dahi birkaç vuruş darbesi ile kırabilir. Saatte 80 kilometrelik bir hızla avını darbelediği bildirilmiştir. Bu da onu Dünyada yaşayan en hızlı darbeci hayvan yapmaktadır. Kabukları çok güçlü yengeçler ve diğer kabuklu deniz yaratıkları ile kolayca beslenebilir.

 

Daha Fazla Göster

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Kapalı