Sağlık

D Vitamini Eksikliğinin Bilinmeyen Belirtileri

Hepimizin kendimizi çok yorgun ya da biraz neşesiz hissettiği günler olmuştur. Ama eğer sürekli soğuk algınlığına yakalanıyor, kendinizi normalden daha sık bunalımda hissediyor ve hatta saçlarınız dökülüyorsa, bu D vitamini eksikliğiniz olduğunun işareti olabilir. Bu yazıda vücudunuzun bu eşsiz vitamininin, ciddi oranda eksikliğini çektiren yaklaşık 10 işareti bulacaksınız. Bu belirtilerin en azından bir kısmının sizde olduğunu gözlemliyorsanız, o zaman hemen harekete geçme zamanıdır.

D Vitamini, hormonlar gibi işlev görür ve vücudunuz bu hormonları kolesterolden üretir. Diğer vitaminler gibi D vitaminini de yiyeceklerden alabilirsiniz. Ancak vücudunuz güneşte vakit geçirdiğinizde de bu vitamini üretir. İşte bu yüzden ona güneş ışığı vitamini denir ve onu gerçekten özel yapan şey budur. Ne yazık ki Amerikalıların %40’ı yeterince D vitamini almıyor ve dünya nüfusunun %15’inde de D vitamini eksikliği var. Şok edici düzeyde yaygın olması, bir dizi faktörden kaynaklanmaktadır. Her şeyden önce çoğu insan sağlıksız beslenme alışkanlıkları nedeniyle, yeterince D vitamini alamıyor. Ayrıca insanlar bugünlerde kapalı mekanlarda daha fazla zaman geçiriyorlar ve dışarı çıktıklarında ise bolca güneş koruyucusuna başvuruyorlar. Elbette kendinizi cilt kanserinden korunmanın hiçbir sakıncası yok. Ancak güneşe çıkmak söz konusu olduğunda, hassas bir denge vardır. Çok fazla olmasa da güneş ışığına kesinlikle ihtiyacımız var.

D vitamini eksikliğinin bazı belirtileri nelerdir?

D vitamini eksikliği belirtileri kolaylıkla tespit edilemez. Bu yüzden sisteminize gerçekten zarar verene kadar fark edemeyebilirsiniz. Bu sebeple, D vitamini düzeyinin düşük olduğunu gösteren şu belirtilere dikkat edin:

10-Sık Sık Hastalanırsınız!

d-vitamini-eksikligi-bilinmeyen-belirtileri-sik-sik-hastalanirsiniz
d-vitamini-eksikligi-bilinmeyen-belirtileri-sik-sik-hastalanirsiniz

Bağışıklık sisteminizi güçlü tutmak gibi vücudunuzdaki en önemli rollerden birini D vitamini oynar. Bu vitaminden yeterince varsa, sisteminiz sizi hasta eden enfeksiyon ve virüslerle etkin bir şekilde mücadele edebilir. Bu nedenle kendinizi sürekli keyifsiz hissediyorsanız, sisteminizdeki D vitamini seviyesi düşük olabilir. Son yıllarda D vitamini eksikliği ile bronşit, zatürre ve soğuk algınlığı gibi, solunum yolu enfeksiyonları arasında kanıtlanmış bir bağlantı olduğunu ortaya koyan bir çok geniş çaplı çalışma yapılmıştır. Ama hepsi bu kadar değil. Diğer çalışmalarda, günlük D vitamini takviyelerinin 4000 ünitelik bir dozda alınmasının (önerilen asgari miktar bir ünitedir) solunum yolu enfeksiyonları gelişme riskini önemli ölçüde azalttığını belirlemiştir.

9-Kendinizi Sürekli Yorgun Hissedersiniz!

d-vitamini-eksikligi-bilinmeyen-belirtileri-yorgun
d-vitamini-eksikligi-bilinmeyen-belirtileri-yorgun

Birçok farklı şey yorgunluğa neden olabilir. D vitamini eksikliği de kesinlikle bunlardan biridir. Bir kadının baş ağrıları vardı ve kronik yorgunluktan şikâyet ediyordu. Kan testi yaptırdığında doktorlar vücudundaki D vitamini seviyesinin, mililitrede 5.9 nanogram olduğunu gördüler (yani NG/ML).  Bu son derece düşüktü. Çünkü sağlıklı bir insanda bunun mililitrede 20 NG/ML’den dan az olmaması gereklidir. Kadına D vitamini takviyesi verildi ve bir süre sonra seviye mililitrede 39 NG/ML’ye a kadar yükseldi ve yorgunluğu ile baş ağrıları geçmişte kaldı.

8- Kronik Sırt Ağrısı Ve Kemiklerinizde Sızılardan Şikayetçisinizdir!

D vitamini vücudunuzun kalsiyumu emmesini sağlar. Muhtemelen kalsiyumun kemik sağlığı için çok önemli olduğunun farkındasınızdır. Bu nedenle kemiklerinizin yanı sıra, sırtınızdaki ağrıda, D vitamini düzeyinin düşük olduğunu gösteriyor olabilir. Kronik, hatta bazen elden ayaktan düşüren, hayatı durma noktasına getiren, sırt ağrıları olan 9000’den fazla yaşlı kadın üzerinde yapılan bir çalışmada, araştırmacılar sorunlarının D vitamini eksikliğinden kaynaklandığını keşfetti. Benzer bir çalışmada, D vitamini düzeyi düşük olan insanların kaburgaları, bacakları ve eklemlerindeki ağrıların iki kat daha fazla olduğu tespit edilmiştir.

7- Kemik Erimesinden Muzdaripsinizdir!

d-vitamini-eksikligi-bilinmeyen-belirtileri-kemik-erimesi
d-vitamini-eksikligi-bilinmeyen-belirtileri-kemik-erimesi

Yeterince D vitamini almamak, kemik yoğunluğunun azalmasına da neden olabilir. Unutmayın, güneş ışığı vitamini kemiklerinizin kalsiyumu emmesine yardımcı olur, bu da onları güzel ve güçlü kılar. Kemik yoğunluğunda azalma olan kişiler genellikle vücutlarında yeterli miktarda kalsiyum olmadığına inanırlar. Fakat D vitamini eksikliği de aslında bir sorun oluşturabilir. Araştırmacılar, çalışmaya katılan menopoz ve menopoz sonrası dönemini yaşayan 1100 kadında düşük D vitamini seviyesiyle kemik yoğunluğu arasında bir bağlantı bulmuştur.

6- Cilt Sorunlarınız Vardır!

d-vitamini-eksikligi-bilinmeyen-belirtileri-cilt-sorunu
d-vitamini-eksikligi-bilinmeyen-belirtileri-cilt-sorunu

D vitamini düzeyinin bağışıklık sisteminizi ne kadar olumsuz etkilediğini konuşmuştuk. Zayıflamış bir bağışıklık sisteminin birçok sonuçlarından biri, cilt hücrelerinizin daha fazla yağ üretmeye başlama ihtimalidir. Bu tabii ki gözeneklerin tıkanmasına ve akneye yol açabilir. Sisteminizde D vitamini eksikliğinden kaynaklanan bir başka cilt problemi ise, vücudunuzun bir kısmının, kuru bir cilt tabakası ile kaplanmasına sebep olan sedef hastalığıdır. Birçok vakada bu sorunları olan insanlar, D vitamini seviyesini arttır arttırmaz durumlarında iyileşmeler olmuştur.

5- Aşırı Kilo İle İlgili Sorunlarınız Vardır!

d-vitamini-eksikligi-bilinmeyen-belirtileri-asiri-kilo
d-vitamini-eksikligi-bilinmeyen-belirtileri-asiri-kilo

Vücudunuzun daha fazla D vitaminine ihtiyacı olduğunu gösteren işaretlerin listesine, kilo sorunlarını da ekleyebiliriz. Çalışmalar, sisteminde yeterince D vitamini olan kişilerin daha kolay kilo verdiklerini göstermiştir ve olmayanlarsa bu fazla kiloları verirken zorlanmak bir yana aynı zamanda kolaylıkla kilo da alırlar. Bunun sebebi, D vitamininin iştahtan ve vücut yağlarının depolanmasından sorumlu olanlar da dahil olmak üzere, diğer hormonları etkileyen bir hormon gibi etki göstermesidir.

4- Yaralarınız Çok Yavaş İyileşir!

d-vitamini-eksikligi-bilinmeyen-belirtileri-yaralar-gec-iyilesiyor
d-vitamini-eksikligi-bilinmeyen-belirtileri-yaralar-gec-iyilesiyor

D vitamini, yaraların iyileşme sürecinde hayati önem taşıyan özel bileşiklerin üretimini arttırır. Bu bileşikler, esas itibarıyla cildin yenilenmesinden sorumludur. Vitamin D, ayrıca enfeksiyonlarla mücadelede ve iltihaplanmaların kontrol altına alınmasında çok etkin bir rol oynar, ki bunların her ikisi de düzgün bir iyileşme süreci için çok önemlidir. Vitamin D ile cilt onarımına etkileri üzerinde 2012 yılında yapılan bir çalışmada, bacak ülseri olan hastaların ülserlerinin büyüklüğünde, D vitamini takviyeleri aldıktan sonra %28’lik bir düşüş yaşandığı ortaya çıkmıştır.

3- Saçlarınız Dökülür!

d-vitamini-eksikligi-bilinmeyen-belirtileri-sac-dokulmesi
d-vitamini-eksikligi-bilinmeyen-belirtileri-sac-dokulmesi

Saç dökülmesinin nedeninin sadece stres ya da genetik olduğunu düşünüyorsanız bir açıklamaya ihtiyacınız var demektir. Araştırmaların gösterdiği üzere, özellikle kadınlarda ve çocuklarda ciddi düzeyde saç dökülmesi, D vitamini yetersizliğinden kaynaklanabilir.

2- Depresyondasınızdır!

d-vitamini-eksikligi-bilinmeyen-belirtileri-depresyon
d-vitamini-eksikligi-bilinmeyen-belirtileri-depresyon

Depresyona yüzlerce farklı faktör sebep olabilir. Ancak da özellikle yaşlılar için D vitamini eksikliğinin önemi göz ardı edilemez. Aslında konuyla ilgili çalışmaların %65’i, depresyonla D vitamini seviyesinin düşük olması arasında bir ilişki bulmuştur. Özellikle yaşanan depresyon, mevsime bağlı olduğunda, D vitamini takviyeleri almak çoğunlukla bu rahatsızlığın seyrinin düzelmesini sağlamıştır.

 

 

1- Kas Ağrılarından Şikayetçisinizdir!

d-vitamini-eksikligi-bilinmeyen-belirtileri-kas-agrisi
d-vitamini-eksikligi-bilinmeyen-belirtileri-kas-agrisi

Bu listedeki pek çok şey gibi kas ağrılarının nedenlerini de belirlemek oldukça zordur. Fakat yine de D vitamini eksikliği bunlardan biri olabilir. 2014 yılında, İsviçre’nin Bern şehrindeki Bern Üniversitesi Hastanesi araştırmacıları, kronik kas ağrısı sıkıntısı çekenlerin %71’inde, D vitamini eksikliği olduğunu bulmuşlardır. Sinir hücrelerimizde D vitamini reseptörleri zaten mevcuttur, ki muhtemelen bildiğiniz gibi, acıyı hissetmemizi sağlayan maddeler bunlardır. Yani vücutta ne kadar az D vitamini varsa, kişi o kadar fazla acı hisseder. D vitamini takviyelerin yüksek dozda alınmasının D vitamini eksikliği olan kişilerde farklı ağrı türlerini azaltacağı gerçeği hem ilginç hem de cesaret vericidir. Araştırmacılar, 2015 yılında yapılan hem artan ağrıları hem de D vitamini eksikliği olan 120 çocuğun katıldığı bir çalışmada, katılımcılar bu vitaminin tek bir dozunu aldıktan sonra, ağrılarında %60’lık bir oranda azalma olduğunu görmüşlerdir.

Peki hangi grup insanlarda D vitamini eksikliği riski daha yüksektir?

Bünyelerinde D vitamini eksikliği çıkma riski daha yüksek veya buna daha yatkın olan kişiler şunlardır:

 • 55 yaş ve üstü kişiler,
 • Zamanlarının çoğunu kapalı mekânda geçiren ofis çalışanları,
 • Koyu tenli insanlar,
 • İltihabı bağırsak hastalığı olanlar,
 • Balık ve süt ürünleri tüketmeyen insanlar,
 • Yüksek oranda vücut yağı olan insanlar,
 • Ekvator bölgesinden uzakta yaşayanlar,
 • Yıl boyu yeterince güneş ışığı almayanlar ve çok fazla güneşten koruyucu kremler kullananlar.

Bu gruplardan birine ait iseniz, doktorunuza görünmeyi ve vitamin D seviyenizi düzenli olarak kontrol ettirmenizi tavsiye ederiz.

D vitamini neden bu kadar önemlidir?

Buna verilecek kısa cevap; bunun son derece önemli olduğudur! D vitamini eksikliğiniz varsa, ancak bunun farkında değilseniz ya da belki de bunu biliyor ama durumu düzeltmekle ilgilenmiyorsanız, eksikliğin ilerleyeceğini ve bahsedeceklerimiz de dahil olmak üzere bazı kötü sağlık sorunlarına yol açabileceğini bilmeniz gerekir.

 • Çocuklarda kemiklerin yumuşaması ve erişkinlerde kemik eğrilikleri,
 • Prostat, meme veya kolon kanseri gibi farklı kanser türleri,
 • Kardiyovasküler, otoimmünal veya nöromüsküler hastalıklar,
 • Diyabet,
 • Kronik ağrılar

D vitamini düzeyinizin muhtemelen düşük olduğunu düşünüyorsanız en kısa zamanda doktorunuza görünün zira bu hafife alınacak bir şey değildir.

Hangi gıdalar D vitamini açısından zengindir?

Yeterince güneş ışığını ve vitamin takviyeleri almanın yanı sıra, D vitamini bakımından zengin şu ürünleri de tüketebilirsiniz:

 • Somon gibi yağlı balıkların yanı sıra ringa balığı ve sardalya,
 • Sadece bir çay kaşığı balık yağı 450 ünite D vitamini içerir,
 • Konserve ton balığı, içinde sadece D vitamini değil aynı zamanda K vitamini ve Niasin de barındırır,
 • İstiridyelerin kalorisi düşüktür ve D vitamini de dahil olmak üzere besin öğeleri açısından zengindir,
 • Karides hem D vitamini hem de yararlı Omega-3 yağ asitleri içerir,
 • Mantarlar ultraviyole ışığına maruz kaldıklarında D vitaminini sentezler,
 • Ve tabii ki süt ürünleri olmazsa olmaz.
Etiketler
Daha Fazla Göster

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Kapalı