Uncategorized @tr

Disponibilite Oranı Ne Demek?

Bankacılık sektöründe karşımıza çıkan birçok kavram vardır. Bir bankanın mali durumunu ve nakit gücünü ifade eden kavramların başında disponibilite oranı gelmektedir. Bu yazımızda adını sıkça duyduğumuz disponibilite oranını ve ne işe yaradığını açıklamaya çalışacağız.

Disponibilite kavramı; genellikle bulundurulması gereken para miktarını ifade etmek için kullanılır. Hazır para veya kasada kullanılabilir olarak bulundurulması zorunlu nakit anlamlarına gelen disponibilite, özellikle bankacılık sektöründe karşımıza çıkan bir terimdir. Bu terimin dilimizdeki yaklaşık karşılığı “hazır para” yahut “mevcut paradır.” Bankalar uyguladıkları işlemler karşılığı aldıkları paraların tamamını kişi veya kuruluşlara kredi ve benzeri araçlarla dağıtamazlar. Her banka bir güvence aracı olarak bünyesinde belirli bir miktarda nakit ya da nakde çevrilebilir varlıklar bulundurmak zorundadır. Bu anlamda disponibilite oranı, bankalardaki mevduata karşılık gelecek şekilde bulundurulması zorunlu nakit değeri ifade etmek için kullanılır.

Bankaların mevduata karşılık bulundurulması zorunlu olduğu para miktarının bir bölümü, güvence kapsamında Merkez Bankası’na mevduat munzam karşılığı olarak yatırılmalıdır. Geriye kalan kısım ise, banka müşterilerinin nakit ihtiyacı karşılanmak üzere banka bünyesinde bulundurulmalıdır. Bundan dolayı bulundurulması mecbur olan “hazır para” oranına disponibilite oranı adı verilmektedir. Bu oranın mevcudiyeti daha çok banka müşterilerini korumaya yarar sağlamaktadır. Banka elindeki tüm nakdi boşaltamaz ve müşterilerin nakit para çekmeleri güvence altına alınmış olur.

Disponibilite Uygulaması

Disponibilite hesaplaması yapılırken eldeki mevduat ve nakit miktarı hesaba katılmaktadır. Bankanın tüm mevduatlarının, bulunması zorunlu nakit ile oranı bize disponibilite oranını verecektir. Yasal olarak korunması gereken bu oran, ülkemizde BBDK tarafından düzenli olarak denetlenmektedir. Bankaların bulunduracağı maddi karşılığın oranlar BBDK tarafından denetlenebildiği gibi, ekonomik verilere göre değiştirilebilir ve güncellenebilir. Disponibilite konusunda sorunlu olan bankalar kurum tarafından incelenir ve gerekli uyarılar yapılarak bankanın doğru şekilde işlemesi sağlanmaya çalışılır.

Etiketler
Daha Fazla Göster

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Kapalı