Hayatın İçinden

Dünya’nın En Tatlı 8 Hayvanı

Yeni doğan hayvan yavruları o kadar küçük ve sevimli ki fotoğraflara saatlerce bakıp, bu ne tatlılık diyebilirsiniz. Birbirinden bu sevimli hayvanlar görenleri kendine adeta hayran bırakıyor.

En vahşi hayvanların yavrularına bakınca bile aslında ne kadar masum olduklarını anlayabiliyoruz.

Peki sizin En sevdiğiniz hayvan hangisi?

Yorumlarda bizimle düşüncelerinizi paylaşabilirsiniz.

Kızıl Panda

dunyanin-tatli-8-hayvani-kizil-panda
dunyanin-tatli-8-hayvani-kizil-panda

Küçük veya kızıl panda, kızıl panda olarak da bilinir. Etçiller takımından çok ürkek ve tehlike altında olan bir türdür.Üstünü yalayarak temizlerken bir kediyi andırdığı için kedi ayısı da denilir .Etkinlik gösteren bu hayvanlar tek başına çiftler ya da aile grupları ile yaşarlar.Dişiler yaklaşık 130 gün süren gebelik döneminin ardından bahar da bir ya da iki yavru doğurur. Uysal bir hayvan olan küçük panda Kolay eğitilebilir ama dokunulmaya karşı oldukça duyarlıdır ve genellikle Hemen tepki gösterir.Hayvanat bahçelerinde yaygın biçimde sergilenmekte ve sevimli halleri ile en çok ilgi toplayan hayvanların başında.

KEÇİ

dunyanin-tatli-8-hayvani-keci
dunyanin-tatli-8-hayvani-keci

Keçiler büyüdükçe daha inatçı olabiliyor. Ancak bu onların hoşumuza giden özelliklerinden biri.Yavru iken yaptıkları yaramazlıkları görünce eğlenmek mümkün değil.insan’dan sevgisini hissettleri zaman çılgın oluyor, kim bir keçi yavrusunu Siz bulabilir ki? Kim bir keçi yavrusunu sevimsiz bulabilir ki? Adeta bir bebek gibi ilgilenmem izi çok seviyorlar.

 

 

GERGEDAN

dunyanin-tatli-8-hayvani-gergedan
dunyanin-tatli-8-hayvani-gergedan

Gergedan yeryüzünde Fil’den sonra en iri kara hayvanlarıdır.

Peki hiç daha önce bu hallerini görmüş müydünüz?

Aslında yavru hallerini görünce bir o kadar ürpertici ve tehlikeli olmadıklarına almaya gidiyor.Gergedan yeryüzünde fil’den sonra en iri kara hayvanlarıdır.Adeta yavru bir ceylanı andıran bu minik hayvanların, büyüyünce tonlarca bir ağırlığa ulaşacağını kim düşünebilir ?

Bir gergedan 50 yıl kadar yaşayabilir ve en ağır olanları 6 ton ağırlığında oluyor. Sevimlilikleri ile görenleri mest eden yavru gergedanlar, büyüyene kadar annelerinin yanından asla ayrılmak istemezler.Nesilleri tükenmek üzere olduğu için biraz şanssız olduklarını söyleyebiliriz Bunun nedeni ise insanoğlunun bilinçsizce gergedan avlamaya devam etmesidir

ÇÖL TİLKİSİ

dunyanin-tatli-8-hayvani-col-tilkisi
dunyanin-tatli-8-hayvani-col-tilkisi

Çöl tilkisi fennektilkisi olarak da bilinir.Köpekgiller familyasının en küçük mensubudur. çöl yaşamına çok iyi uyum sağlamış, Kuzey Afrika’da ve Arap Yarımadası’nda rastlanabilen bir tilki türüdür.Küçük bir yapıya sahip olan çöl tilkisi yavrusu ile bizi şaşırtmaya devam ediyor. Sevimli olduklarından dolayı pek çok insan evde beslemek istese de aslında bu sakıncalı bir durum.Çünkü çöl tilkileri doğaya daha çok alışkın bir hayvan türüdür. Çöl tilkileri kulakları sayesinde hem sıcaktan korunuyor hem de çöldeki yırtıcıları daha iyi duyuyor.

SU AYGIRI

dunyanin-tatli-8-hayvani-su-aygiri
dunyanin-tatli-8-hayvani-su-aygiri

Nil aygırı olarak da bilinir.Su aygırı Giller familyasından çok büyük memeli bir otobur hayvan. zaman zaman insanlara saldırdığın dan fazla yaklaşmamaları yönünde uyarılar yapılır. Ancak yavru hallerini görünce bu kuralının aslında geçersiz olduğunu çok daha iyi anlayabiliyoruz.Su aygırları yavrularını su içinde doğuruyor.Yüzmeyi doğuştan bilen bu yavrular, Anneleri tarafından su altında da emziriliyor.Bunun için suyun altına da almadan önce derin bir nefes alan yavru Su aygırları dalış esnasında kulaklarını ve burun deliklerini kapatıyor.Vahşi görünmesine rağmen vejeteryan yani sadece bitkilerle besinlerir.

Su aygırı yavrusuna ne denir ?

Doğru cevap buzağı.İneklerde olduğu gibi su aygırı yavrusuna da Buzağı denir. Su aygırı yavrusu anne tarafından 7,8 yaşına kadar korunur 18 ay süt emen su aygırı yavrusu sonra Aslında anne ihtiyaç duymaz ancak Anne su aygırı yavrusunu yedi 7,8 yaşına kadar bırakmaz.

AYI

dunyanin-tatli-8-hayvani-ayi
dunyanin-tatli-8-hayvani-ayi

Ayılar gerçekten güçlü hayvanlar ve bunu kendilerini korumak için sonuna kadar kullanırlar. Genelde ormanda ayının yaşam alanına giren insanlar saldırıya uğruyor.hayvanlar aleminde yavrusuna en düşkün hayvan ayılardır. Bu düşkünlük O kadar aşırı ki pek çok ayının yavrusunu severken istemeden öldürdüğü bilinmektedir.Hatta bu durum bir atasözüne konu olmuş “Ayı yavrusunu severken öldürürmüş“ Bu söz aşırı sevgisi ile yanındakileri bunaltan kıran ya da zarar veren insanlar için kullanılır.Yavru hallerini görünce sevmemek sanki imkansız.

PANDA

dunyanin-tatli-8-hayvani-panda
dunyanin-tatli-8-hayvani-panda

Panda popülasyonun son zamanlardaki artışına rağmen pandaların sayıları hala az ve yaşamalarına yönelik tehditler devam etmekte. Panda yavruları yetişkin pandalara göre çok küçüktür. Doğduklarında ortalama 100 gram aletlerinde olurlar başka hiç bir memeli hayvanın yavrusu yetişkinin den bu kadar küçük olarak dünyaya gelmez.Kangurular hariç yeni doğan Pandalar her 2 saatte bir emzirilir mi ihtiyacı duyarlar. Beslenme aralarında da anne genelde yavrularını bırakmaz ön ayaklarının üstünde onları taşımaya devam eder.Hareket halindeyken de yavrularını nazikçe ağzında taşır yavrular 3 aylık olduğunda yürümeye başlarlar panda yavrusu bir buçuk yaşına geldiğinde 50 kilogram ağırlığına ulaşır ve bambu yiyebilecek kadar güçlü ve sert dişlere sahip olur artık onun için annesinin yanından ayrılma vakti gelmiştir yetişkin pandaların çoğu yalnız yaşamayı tercih eder doğrusu pek de bir araya gelecek zaman bulamazlar Çünkü bu yavaş hareket eden hayvanlar günün 14 saatini bambu yiyerek geçirirler vahşi hayatta bir, hayvanat bahçelerinde is 100 kadar Panda kaldığı sanılmaktadiır.Artık nesli tükenmekte olan pandaların çoğu bambu ormanlarının yoğun olduğu için güneybatısındaki sisli yağmurlu dağ eteklerinde yaşamayı tercih eder .

BİZON

dunyanin-tatli-8-hayvani-bizon
dunyanin-tatli-8-hayvani-bizon

Bizonlar maalesef Amerika Kıtası’nda bilinçsiz avlanma sonucu birçok türünün nesli tükenmiş bir çok sürülürse tükenme tehlikesi sürmektedir.Geçtiğimiz yıl Kanada’nın batısındaki Alberto ulusal parkta 140 yıl sonra ilk bizon yavruları dünyaya geldi ulusal Parkı’nda Doğan 3 yavruya açık kırmızıya çalan Kürtleri nedeniyle küçük kızıllar lakabı takıldı parkta yavruları ilk kez görenler şaşkınlıklarını gizleyemedi ler bu kadar sevimli olduğunu kimse bilmiyordu internette ise en çok paylaşılan fotoğrafların arasında yer almayı başardılar.

 

 

KOALA

dunyanin-tatli-8-hayvani-koala
dunyanin-tatli-8-hayvani-koala

Kalın mı kuyruksuz gövdesi yuvarlak ve tüylü kulakları ile büyük ve kaşık şeklinde burnu ile ilginç hayvanların başında yer alıyor asosyallerdirler.Anne Koalalar yalnızca bakıma ihtiyaç duyduğu sürece yavruları ile ilgilenirler.Keseli hayvanların oldukları için Kuala yavruları gelişimini tamamlamamış olarak doğduktan sonra sürülerek annelerinin keselerine girer.Yaşamlarının ilk 6 ila 7 ayını burada geçirirler yavrular bir yıl içinde sütten kesilir boğalar yavrusu 13 haftalık yeni doğan 50 gram ağırlığına ulaşır ve kafası doğumdaki halin iki katına ulaşır gözleri açılmaya anında ensesinde omuzlarında ve kollarında ince tüyler çıkmaya başlar. 26. haftanın sonunda çıkan yavru yetişkinlere benzer ve kafasını kesilen çıkarmaya başlar.

 

TAPİR

dunyanin-tatli-8-hayvani-tapir
dunyanin-tatli-8-hayvani-tapir

Domuza benzeyen burunlarının kavrama özelliği olan ve otlanarak beslenen büyük memelilerden oluşan tapirus cinsindeki hayvanların ortak adıdır.Güney ve Orta Amerika ile Güneydoğu Asya’nın Çengel ve ormanlık bölgelerinde Yaşar. O yüzden Bize biraz yabancı yabancı. Yine de onun yavrusunu kesinlikle görmeniz gerektiğini düşünüyoruz.Keşke büyümese dediğimiz yavru tapir, daha çok yeni oyuncak arkadaşımız gibi görünüyor.Bebek tapirler doğduktan 3,5 yıl sonra yetişkin olurlar.Dişi tapirler erkeklere oranla daha erken yetişkin olurlar.Yeni doğan yavru tapir,Koyu Kahverengi ve beyaz soluk renkte çizgi ve beneklere sahiptir.Büyüdükçe renkleri değişime uğrar türüne ait renklere bürünür. Emzirme devam ettiği sürece anne ve yavru beraber yaşarlar.

KURT

dunyanin-tatli-8-hayvani-kurt
dunyanin-tatli-8-hayvani-kurt

Kurtlar hem ülkemizde hem de Dünyada yaşayan birçok efsanevi ve mitolojiye konu olmuş muhteşem canlılar. Onların en çok ulumalarını ve sürü halinde avlanmaları gibi özelliklerini biliyoruz.Canavar olarak da bilinen kurtlar göründüğünün aksine oyuncu sosyal ve Çok utangaç hayvanlardır. Kurtların gebeliği yaklaşık 65 gün sürer Doğan yavrular gözleri ile kulakları kapalı halde Yaklaşık 450 gram ağırlıkta dünyaya gelir kurt yavruları mavi gözlü doğar fakat 8 aylık olduktan sonra gözleri zamanla sarı renge döner.

 

 

KAPLUMBAĞA

dunyanin-tatli-8-hayvani-kaplumbaga
dunyanin-tatli-8-hayvani-kaplumbaga

Kaplumbağa çok sert ve kemiksi bir kabuk içinde yaşayan ağır yürüyüşte dört ayaklı sürüngen bir hayvandır. Hareketleri yönünden ne kadar telaşsız ve ağır hayvanlasa, onların tarih boyunca gelişimi de o kadar yavaş olmuştur.Birçok kaplumbağa yavrularken yaklaşık 100 200 adet yumurta yumurtlamasına rağmen neredeyse bütün türleri nesilleri tükenme tehlikesi ile karşı karşıyadır yavru halleri çok seviliyor O yüzden pek çok insan satın almak istiyor Kaplumbağalar öteki sürüngenler ile birlikte mezozoik in ilk dönemi olan Trias çağında ortaya çıktılar.200.000.000 yıldan beri kaplumbağaların vücut yapıları önemli hiçbir değişikliğe uğramamıştır Halbuki Kaplumbağalar dünyada soyu henüz tükenmemiş en eski hayvanlar dandır.

Daha Fazla Göster

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Kapalı