Sgk

Emeklilik Dilekçesi Örneği Nasıl Doldurulur ?

Emeklilik dilekçesinde; kimlik detayları, kişisel bilgiler, çalışma detayları, bağlı olunan sigorta kolu ile alakalı bilgiler istenmektedir. Biçim internetten yada Sosyal Güvenlik Kurumu’ndan temin edilebilmektedir. Temin edilen biçim doldurulduktan sonrasında formun çıktısı alınarak kuruma teslim edilmelidir. Hatta e-devlet sistemi üstünden forma erişebilmek de mümkündür.

 

Sistemden biçim doldurulduktan sonrasında müracaat işlemi tamamlanabilmektedir. Emeklilik başvurusunda herhangi bir terslik olmaması için formun eksiksiz doldurulması ve belgelerin eksiksiz verilmesi gerekmektedir. 15 gün ile 90 gün içinde bir zamanda müraacatlar sonuçlanmaktadır. Emeklilik hakkı elde edildikten sonrasında emeklilik dilekçesi doldurulmalıdır. Emeklilik hakkının elde edileceği süre ise sigorta başlangıç tarihlerine bakılırsa farklılık göstermektedir.

Emeklilik Dilekçesinin Taslağına Nereden Ulaşılır?

Emeklilik başvurusu yapabilmek için doldurulması ihtiyaç duyulan dilekçeye online olarak erişebilmek mümkündür. E-devlet üstünden müracaat meydana getirecek olanlar müracaat formunu görüntüleyebilmektedirler. Hatta http://www.sgk.gov.tr/wps/portal/sgk/tr/emekli/form_ve_dilekceler/formlar adresine giriş yaparak da emeklilik dilekçesi indirilebilmektedir.

 

Emeklilik Dilekçe Örneği İNDİR

Bağlantıya tıklandığında oluşturulan sayfada formlar ve dilekçeler bulunmaktadır. Bu formlar içinden emeklilik belgesi seçilmelidir. Arkasından biçim doldurulmalıdır ve yazdır yöntemi aracılığı ile formun çıktısı alınmalıdır.

Emeklilik Dilekçesinde Bulunması Ihtiyaç duyulan Bilgiler Nedir?

Emeklilik dilekçesinde yer alması ihtiyaç duyulan bilgiler aşağıda verilmiştir:

 • Hangi sigorta kolu üstünden sigorta priminin ödendiğini yazması gerekmektedir.
 • Hangi sigorta çeşidi üstünden ödeme yapıldığı yazılmalıdır.
 • Müracaat sahibinin T.C. kimlik numarası ve kimlik detayları yer almalıdır.
 • Müracaat sahibinin işe başlangıç yapmış olduğu tarih bulunmalıdır.
 • Bireyin toplamda çalmış olduğu zaman yıl bazında belirtilmelidir.
 • Emekliliğe hak kazanılmış olan tarih yazılmalıdır.

Emeklilik Dilekçesi Hangi Kuruma Verilmektedir?

Emeklilik dilekçesinin verilmesi ihtiyaç duyulan kurum Sosyal Güvenlik İl Müdürlüğü’dür. İkamet ettikleri kesime bağlı olan Sosyal Güvenlik İl Müdürlüğü’nün ziyaret edilmesi gereklidir. Onaylanmış ve mühürlenmiş emeklilik dilekçesi ile birlikte müracaat evrakları ile kuruma gidilmelidir. Belgeler kurum çalışanına teslim edildikten sonrasında emeklilik talebi kayıt altına alınmaktadır. Arkasından araştırma ve onaylama süresi başlamaktadır.

Emeklilik Dilekçesi Nasıl Onaylatılır?

Emeklilik dilekçesini onaylatabilmek için dilekçeyi Sosyal Güvenlik İl Müdürlüğü’ne teslim etmek gereklidir. Arkasından kurum araştırma sürecini başlatmaktadır. Verilen bilgilerin doğru bulunduğunun teyit edilmesi ile birlikte dilekçe onaylanmaktadır. Benzer sürede dilekçe mühürlenmektedir ve bu biçimde kişiye geri verilmektedir. Başvurularını bizzat kuruma giderek yapmamış olanlar; başvurunun onaylanması ile birlikte ikamet ettikleri yerdeki Sosyal Güvenlik İl Müdürlüğü’ne giderek onaylanmış dilekçelerini teslim alabilmektedirler.

Emeklilik Dilekçesinin Teslim Edilmesi Ihtiyaç duyulan Tarih Nedir?

Emeklilik dilekçesinin ne süre verileceğini belirlerken; çalışma süresine ve yaşına bağlı olarak emekliliği hak edip etmediği hesaplanmalıdır. Emekliliğin hak edilmiş olduğu, emeklilik koşullarının tam ve eksiksiz yerine getirilmiş olduğu tarihten sonrasında emeklilik dilekçesi teslim edilmelidir. Emeklilik aylık ücreti verilmeye başlanan tarih ise; emekliliğin hak edilmiş olduğu tarihten sonraki aydır. Örnek vermek gerekir ise; 22 Temmuz tarihinde emekliliğini hak eden bir tanesi, 22 Temmuz tarihinden sonrasında emeklilik dilekçesi vermelidir. İlk maaşını ise ağustos ayında almaya başlamaktadır.

Emeklilik Dilekçesini Ne Süre Vermek Faydalıdır?

Emeklilik dilekçesi ne kadar erken verilir ise; müracaat sahibi için o denli iyi olmaktadır. Emeklilik işlemleri ne kadar sürerse sürsün, emeklilik başvurusu yapıldıktan sonraki ay itibari ile aylık ücret verilmeye başlanmaktadır ve süreçte verilmemiş maaşlar da toplu olarak ödenmektedir. Ama emekli olunan aya öre avantaj kazanabilmek mümkündür. Ocak ve temmuz aylarında maaşlara zam yapılmaktadır. Bu yüzden ocak ayında emekli olan birinin maaşına yıl içinde iki kere zam yapılmaktadır. Ama mart ayında emekli olan bir tanesi yıl içinde bir tek bir kere maaşlarına zam alabilmektedirler.

Emekli Sandığından Emekli Olacak Olanlardan Hangi Belgeler İstenir?

Emekli sandığı sigorta kolu üstünden emekli olmak isteyenlerin müracaatta sunmaları ihtiyaç duyulan belgeler aşağıda belirtilmiştir:

 • Kimlik belgesi fotokopisi istenmektedir.
 • Vukuatlı nüfus kayıt örneği arz edilmektedir.
 • Son 6 ay içinde çekilmiş, güncel, 3 tane vesikalık fotoğraf arz edilmektedir.
 • Üstünde fotoğraf bulunan, mühür içeren ve onaylanmış olan bir emeklilik belgesi gerekmektedir.
 • Emekli olmak isteyen adamların askerlikle alakalı herhangi bir durumlarının olmadığına dair askerlik terhis belgesi istenmektedir. Askerlik borçlanması yapanların ise bu borçlanmayı belgelemesi gerekmektedir. Ödeme belgesi sunulabilmektedir.
 • Eğitim yaşamı süresince mezun olunan okullardan alınan tasdikli mezuniyet belgesi gerekmektedir. Devlet memuru olarak çalışmaya başlanan tarihten önceki de sonraki de eğitimler dahildir.
 • Çalışılan iş yerine ilişkin resmi kimlik belgesi arz edilmektedir.
 • İkametgah belgesi istenmektedir.
 • Memuriyet dışında sigortalı bir hizmet olması halinde, bu hizmet belgelenmelidir.

SSK’dan Emekli Olacaklardan İstenen Belgeler Nedir?

SSK üstünden emekli olmak isteyenler için Zaruri belgeler altta yazılı olan gibidir:

 • Müracaat sahibinin işten ayrıldığına dair bir belge sunması gerekmektedir.
 • Gelir belgesinden imtiyazlı bulunduğunu gösteren bir belge ile müracaat yapılması gerekmektedir.
 • Lüzumlu koşulları sağlayarak emeklilik hakkı elde ettiğine dair belge istenmektedir.

Bağ-Kurlular Hangi Belgeler İle Emeklilik Başvurusu Yapmalılardır?

Bağ-Kurlu olup da emeklilik dilekçesi verecek olanlardan bir tek tahsis ve arz belgesi istenmektedir. Bu belge haricinde fazladan bir belge sunmalarına gerek kalmamaktadır.

E-Devlet Üstünden Emeklilik Başvurusu Nasıl Yapılır?

E-devlet sistemi üstünden emeklilik dilekçesinin gönderilebilmesi için izlenmesi ihtiyaç duyulan adımlar aşağıda sıralanmıştır:

 • https://www.turkiye.gov.tr adresine giriş yapılmalıdır.
 • E-devlet sistemine giriş yapabilmek için ana sayfanın sağ üst köşesindeki giriş yap düğmesine tıklanmalıdır.
 • Oluşturulan sayfadan kimlik doğrulaması yapılarak sisteme giriş sağlanabilmektedir. Kimlik doğrulaması yapabilmek için ise 5 değişik giriş seçeneği sunulmaktadır. Bu yöntemlerden en oldukça tercih edileni e-devlet şifresi ile giriştir. E-devlet şifresi PTT şubelerinden 2 Türk lirası ödenerek alınabilmektedir.
 • E-hizmetler menüsüne girilmelidir.
 • Sosyal Güvenlik Kurumu bulunmalıdır.
 • Sosyal Güvenlik Kurumu ile yapılabilecek olan işlemler içinden 4A Emeklilik Kaydı seçilmelidir.
 • Oluşturulan sayfadaki biçim doldurulmalıdır. T.C: kimlik numarası, ad, soyad, doğum zamanı, yaş ve cinsiyet detayları girildikten sonrasında ilerle düğmesine tıklanmalıdır.
 • Dilekçede istenen işe başlangıç ve işten ayrılış zamanı, emekliliğin hak edilmiş olduğu tarih şeklinde kısımlar doldurulmalıdır.
 • Biçim eksiksiz bir biçimde doldurulduktan sonrasında gönder düğmesine tıklanmalıdır.

Emeklilik İşlemleri Ne Kadar Zamanda Tamamlanır?

Emeklilik başvurusunun tamamlanma süresi; müracaat meydana getirilen kurumun yoğunluğuna, çalışılan kurum sayısına bakılırsa farklılık göstermektedir. Bireyin çalmış olduğu kurum sayısının fazla olması halinde; her kurumda çalmış olduğu sürenin prim günleri toplanmaktadır. Dolayısı ile bu da süreyi uzatabilmektedir. Tek bir kurum ile çalışmış olan bir bireyin emeklilik işlemleri averaj 15 gün içinde onaylanmaktadır. Birden fazla kurumda çalışanların başvuruları ise 20 gün ile 80 gün içinde bir zamanda sonuçlanmaktadır. Başvurunun onaylanması ile birlikte, onaylanan tarihten bir sonraki ayda emekli aylık ücreti ödemesi yapılmaya başlanmaktadır.

Emeklilik Müracaat Sorgulaması Nasıl Yapılır?

Emeklilik dilekçesi ile emeklilik başvurusu işlemi yapanların başvurularını sorgulayabilmeleri mümkündür. Bunun için dilekçeleri ile birlikte müracaat yapmak için gittikleri Sosyal Güvenlik Kurumu’na gidebilmektedirler. Kuruma giderek müracaat vaziyeti ilişkin bilgi alabilmektedirler. Hatta Alo 170 hattı aranarak, emeklilik başvurusunun onaylanıp onaylanmadığı ile alakalı bilgi alabilmek mümkündür. E-devlet sistemi aracılığı ile de müracaat sorgulaması yapılabilmektedir.

 

Etiketler
Daha Fazla Göster

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Kapalı