Sosyal Yardım

Evlilik İçin Sağlık Raporu Nasıl Alınır, Kaç Günde Çıkar, Ücreti Ne Kadar?

Evlilik için sağlık raporu alabilmek için sağlık kurumlarına giderek evlilik amaçlı sağlık raporu almak istendiğinin söylenmesi gereklidir. Evlilik için sağlık raporunun ücret ödeyerek veya ücretsiz alınabilmesi mümkündür. Sabah saatlerinde rapor için kuruma gidilmesi durumunda aynı gün içerisinde alınabilmesi mümkün olmaktadır. Ancak herhangi bir aksilik oluşması durumunda bir sonraki iş gününe sarkabilmektedir.

Evlilik İçin Sağlık Raporunun Alınabildiği Kurumlar Hangileridir?

Evlilik için sağlık raporu veren kurumlar aşağıda verilmiştir:

 • Aile hekimleri aracılığı ile sağlık raporu alınabilmektedir.
 • Evlilik için sağlık raporu, toplum sağlığı merkezlerinden alınabilmektedir.
 • Sağlık raporunun verilebilmesi için yapılması gereken testlerin hepsi için gerekli teçhizatlar devlet hastanelerinde bulunmaktadır. Dolayısı ile devlet hastanelerinden daha kolay alınabilmesi mümkündür.
 • Evlilik için sağlık raporu almada zaman sıkıntısı çekenler bunun için özel hastaneleri alternatif olarak görebilmektedirler.

Evlilik İçin Sağlık Raporu Alınabilmesi Adına Hangi Testler Yapılmaktadır?

Evlilik için sağlık raporunun verilebilmesi için yapılacak testler aşağıdaki gibidir:

 • Kan tahlili yapılması gerekmektedir. Bu tahlil ile beraber evlenecek olan çiftlerin AIDS, frengi veya hepatit gibi hastalıkları taşıyıp taşımadıklarına bakılmaktadır. Kan gruplarına da bakılmaktadır. Çünkü ileride çocuk sahibi olmayı düşünmeleri durumunda çocuk ile anne arasında kan uyuşmazlığının yaşanma durumunun olup olmadığı tespit edilmektedir.
 • Akciğer filminin çekilmesi gerekmektedir. Sağlık raporu alınırken gidilen kurum bu noktada önem taşımaktadır. Çünkü sadece özel hastanelerde ve devlet hastanelerinde akciğer filmi çekilebilmektedir.
 • Akdeniz anemisi testi ile beraber kan alındı belgesi talep edilmektedir.
 • Evlenecek olan çiftlerin 60 yaş ve üzeri olmaları durumunda akıl sağlıklarının yerinde olup olmadığının test edilmesi gerekmektedir.

Evlilik İçin Sağlık Raporu Almaya Engel Olan Hastalıklar Nelerdir?

Evlilik için sağlık raporu verilmesini engelleyen rahatsızlıklar aşağıda belirtilmiştir:

 • Frengi rahatsızlığı olan bireyler evlenememektedir.
 • Evlenecek olan kişilerde bel soğukluğu olması evlenmelerine engel bir durumdur.
 • Şankroid evlenmeye engel olan rahatsızlıklardan biridir.
 • Cüzzam eskiden daha sık görülen ve günümüzde çok karşılaşılmayan bir hastalıktır. Ancak yine de evlenmeye engeldir.
 • Verem evlenmeye engel olan rahatsızlıklardan biridir. Evlilik tarihlerini 6 ay erteleyen bir durumdur.
 • HIV, hepatit B ve hepatit C rahatsızlıkları evlenmeye engel olan hastalıklardan değildir. Ancak bu hastalıkların tespit edilmesi durumunda; taraflara gerekli bilgilendirmeler yapılmaktadır ve aşabilmeleri sağlanmaktadır.

Bulaşıcı hastalıklara sahip olan kişilerin tedavi olmayı reddetmeleri durumunda ise; evlenmeleri mümkün değildir.

Evlilik İçin Sağlık Raporu Kaç Günde Alınmaktadır?

Evlilik için sağlık raporu çıkartabilme süresi; ortalama olarak bir gün sürmektedir. Ancak çiftlerin sağlık raporu alacakları kuruma gittikleri saat, işlerinin yolunda gidip gitmemesi, kurumun yoğunluğu gibi nedenler ile bu sürenin uzaması veya kısalması mümkün olabilmektedir. Devlet hastanesine veya özel hastaneye gidilmemesi durumunda; gerekli bazı testler için kendilerini hastaneye göndermektedirler. Dolayısı ile aile hekimine veya toplum sağlığı merkezine gittikten sonra tekrar hastaneye gidilmesi ve sonrasında onay alabilmek için tekrar ilk gidilen kuruma gidilmesi gerekebilmektedir. Bu yüzden sürenin uzaması mümkün olmaktadır. Ancak genel olarak evlilik için sağlık raporu almak, birkaç saat içerisinde halledilebilecek bir işlemdir.

Evlilik İçin Sağlık Raporu Ne Kadar Ücretlendirilmektedir?

Evlilik için sağlık raporu ücreti; sağlık raporu almak için gidilen yere göre farklılık göstermektedir. Devlet hastanelerinden alınan sağlık raporları için herhangi bir ücret ödenmesi gerekmemektedir. Ancak eğer özel hastane aracılığı ile sağlık raporu alınacak ise; bu durumda hastanenin ücretlendirmesine bağlı olarak test başına belirlenen bir ücret çıkartılmaktadır. Kişi başı ortalama 300 TL ile 400 TL arasında bir tutar ile sağlık raporunu özel hastanelerden alabilmek mümkün olmaktadır.

Evlilik İçin Sağlık Raporu Almaya Giderken Tokluk Durumu Nasıl Olmalıdır?

Evlilik için sağlık raporu alınırken aç olunması gerekmektedir. Çünkü yapılacak olan testlerin bazıları için tokluk önemli olmazken, bazıları için aç olunması gerekmektedir.

Evlilik İçin Verilen Sağlık Raporu Ne Kadar Süre Geçerli Olmaktadır?

Evlilik için sağlık raporunun geçerlilik süresi; 6 ay olarak belirlenmiştir. Nikah işlemlerini başlatmadan önceki 6 ay içerisinde evlilik için sağlık raporu herhangi bir zaman diliminde alınabilmektedir. Ancak 6 ayın geçmesi durumunda ise; tekrar sağlık raporu için başvuruda bulunulması gerekmektedir.

Etiketler
Daha Fazla Göster

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Kapalı