Tarih

Filmlerde Görmediğiniz Gerçek Korsan Yaşamları

Korsanlıkta kurallar çok basittir; iç, çal, öldür.Uçsuz bucaksız denizleri keşfetmek, partiler, zenginlikler, kuralsız bir yaşam arıyorsanız korsanlık tam olarak size göre.

Filmlerde gösterilen korsan imajları aslında gerçeğinden biraz farklı.Açıkcası korsan filmlerinde gördüğümüz korsan senaryolarının doğru tutturduğu şey sınırsız alkol.

Özellikleri rom uzun süreli ömrü ve sahip olduğu alkol oranına göre en ucuz içecek olması ile korsanların olmazsa olmazlarından biriydi.Hatta gemisinde rom’u kalmayan Kaptanlar mürettebatın isyanları ile görevden alınırdı, Hatta isyan sırasında bazen infaz edilirdi.

Alkolün korsanların vazgeçilmezi olmasının bir diğer sebebi de gemide genellikle başka bir şey olmamasıydı.Bazen aylar süren korsanlık seferleri sırasında ortalama 40 kişilik bir mürettebatın yiyecek kaynakları yetmeyebilir de domuzdan yapılmış tuzlanmış et, balıkla beraber muhtemelen en yaygın korsan yiyeceğiydi.Uzun ömrü ve uzun tüketim süresi, kurutulmuş eti favori yapan faktördü.

Diğer bir yangın korsan yiyeceği ise peksimet.Bu Tatlı Ve Sert ekmekler yalnızca Buğday ve su kullanılarak yapılır ve tuğla gibi pişirilirdi peksimetler inanılmaz derecede yoğundu ve korsanlar peksimeti yumrukları ile parçalar kırılan parçaları yerlerdir.Denizci demiri kadar sert olan bu ekmeği hemen sevenler sadece korsanlar değildi.Buğday bitleri de bu ekmeği bayılırlardı.Mürettebat ekmeği tiksinmemek için karanlıkta yerdi.Geceleri buğday bitlerini görmezden gelirlerdi.Çünkü bu bitlerin insan vücuduna zararı yoktur yani en azından fiziksel olarak.

Burnun gibi gastronomik sorunların, korsanların başka gemileri yağmalarken aradıkları zenginlikter üzerinde büyük bir etkisi vardı.Tabii ki altın,mücevher ve insan esirler gözardı edilemezdi.Ancak Hayat şartlarına önem veren korsanlar, sadece yiyecek değil Zaman zaman da mum ve sabun gibi günlük hayat koşullarını iyileştirecek şeyleri, altınlardan daha öncelikli yağmalarlardı.Bu koşulların sonucunda birçok hastalığın baş göstermesi Tabii ki kaçınılmaz.

Hastalıkların en yaygın c vitamini eksikliğinde görülen İskorbüt hastalığı. iskorbüt ilk başladığında kendinizi sürekli yorgun hissedersiniz vücudumuzda tuhaf yaralar çıkar.ve diş ettiniz kanamaya başlar Bu süreç tüm dişleriniz dökülünceye kadar devam eder.İlerleyen dönemlerde yaralardan kan fışkırdı iltihap kapar.

Bu koşullar altında yaşayabileceğiniz Bir geceyi anlatmaya çalışayım;

Nemli, küflü bir tahtanın üzerine yatıyorsunuz tehlikeli, karanlık güverte altında hiçbir şey görmüyorsunuz.Hissettiğiniz en baskın duyu koku…hemde yoğun bir küf kokusu.aniden sol elinizde bir ıslaklık hissediyorsunuz.muhtemelen güverteye sızan deniz suyudur diye düşünüyorsun ama size başka bir şey çağrıştırıyor. Evet Bu İdrar…

Kimi zaman kolunu dokunan kıllı birşey hissediyorsunuz o bir fare ya da tayfadan birinin sakalı.2 sonuçta değil Muhtemelen idrarın geldiği yer bu kaynak uzaklardan bir ıkınma sesi duyuyorsunuz ve birinin ölmediğini umuyorsunuz.Çünkü Eğer bir ölmüşse sabah uğraşacak bir ceset sorunu ortaya çıkıyor.Kimse ölmüyorsa bu ses Muhtemelen mürettebattan birinin cinsel organıyla oynama sesleri.

Bu arada Korsanlar filmlerde gösterilenlerin aksine asla hazinelerini görmezlerdi.Neredeyse her Korsanın mantığında sahip olduğu parayı, karaya ayak basar basmaz harcamak vardır.

Çünkü bir daha karaya çıkmama ihtimali çok yüksektir. Kuralsız yaşamak, korsanların yaşam tarzının belkemiği gibi gözükse de çoğu korsan böyle değildi.Korsanların Öncelikle mürettebat içinde bir rütbesi olurdu.Mürettebattakiler, kaptanın kurallarına uyardı

Bununla birlikte korsanlık tarihinin büyük bir bölümü lisanslı korsanlardan oluşurdu. Hükümetler tarafından düşman gemilerini yağmalamak ne görevlendirilmiş paralı denizcilere lisanslı korsan denilirdi.Lisanslı korsanlık, o kadar yaygın ve getirirse o kadar fazlaydı ki 1856’da çoğu millet tarafından yasaklanana dek neredeyse her korsan lisanslıydı.Bunun sebebi ülkelerin donanmalarının bu tarihlere kadar zayıf ve korunmasız olması.

Tüm bunlarla birlikte yalan olduğunu düşündüğümüz Aslında %100 gerçek olan şeyler de var;

KORSANLARIN GÖZ BANDI KULLANMASI

filmlerde-gormediginiz-gercek-korsan-yasamlari-korsan-gozlugu
filmlerde-gormediginiz-gercek-korsan-yasamlari-korsan-gozlugu

İnsan gözünün zifiri karanlığa alışması neredeyse 20 dakika aldığını bilen Korsanlar bir gözlerine göz bandıyla hep karanlıkta tutarak, aydınlık olan güverte üstünden karanlık olan güverte altına geçerken gözlerinin çok daha hızlı adapte olmalarını sağlıyorlardı.

 

 

 

KANCA ELLER VE TAHTA AYARKLAR

Kanca eller veya tahta ayaklarda gerçek o zamanlar yaygın bir biçimde kullanılan misket tüfeği mermisi vücuda girerken kendisi ile birlikte bir kumaş parçasından yanında götürdü Korsanlar bu mermi yarasını ve tedavi ederken, mermiyi çıkarsalar bile genellikle genellikle kumaş parçası vücutta kalır ve mermiden daha büyük sıkıntılar yaratır.

Anestezik ilaçların Yokluğunda, canının acısından ve iltihabı yayılmasından ötürü öleceklerini bilen korsanlar, yaralı uzuvlarını kesmek zorunda kalırlardı. Kesilen elin yerine bir kanca yerleştirmek,kesilen ayağın yerine bir tahta yerleştirmek ise işin sadece havalı ve korkutucu kısmıydı.Çünkü çoğunlukla Korsanlar böyle gözükmeyi severler de zaten omuzlarında papağan taşımalarının sebeplerinden biri de bu egzotik görünümlü bir hayvan iyi eğitilirse  kanatları da işe yarayabilir. Çünkü bakımı bir köpekten daha kolay ve savaş veya azgın dalgalar gibi kaos ortamlarında ayak altında bulunmuyor ve uçuyorlar.

KORSANLIK NEDİR?

Korsanlık kelime anlamı olarak denizlerde gemilere saldırıp yanmayan, Katil ve hırsız anlamına  gelmektedir.

Tarihi neredeyse Denizcilik tarihi kadar eski Deniz ticaretinin gelişmesi ile korsanlığın başladığını söyleyebiliriz.Korsanların merkezi yüzyıllar boyunca Akdeniz olmuştur. Ilk Korsanlar fenikelilerdi.Milattan önce 2000 yıllarında Akdeniz’de Deniz ticaretini elinde tutan fenikeliler, yasal yollardan Ticaret yaparken karşılaştıkları diğer Ticaret gemilerine saldırıp, yüklerine el koymaktan da geri durmuyorlardı.Hatta dönem dönem kıyı kasabalarını da saldırıyorlardı.

Roma İmparatorluğu döneminde de asillerden oluşan bir korsan grubu, Roma imparatoru pompei’nin de ve içinde bulunduğu bir gemiyi yağmalayıp pompei’yi esir almıştı.Ve imparator korsanların elinden ancak yüklü bir miktarda fidye ile kurtulmuştu.

8.yüzyılın sonu ve 11. yüzyılın başına kadar olan dönemde ise Vikingler korsanlık faaliyetleri ile tarihe damgalarını vurdular. Ejderha başlı gemileriyle Avrupa’da Her koyu yağmaladılar ve genel olarak açık denizlerde savaşmaktan ziyade Çok kez denizden karaya saldırmışlar. Ufak şehirleri ve özellikle de kiliseleri yağmalamışlardır.

BARBAROS HAYRETTİN PAŞA

Belki de Türk tarihinde yaşamış en büyük denizi olan Barbaros Hayrettin Paşa’da Teknik olarak bir lisanslı korsandı. Asıl ismi Hızır olan bu denizci Avrupalılar tarafından İtalyan dilinde Kızıl sakal anlamına gelen barba rossa olarak biliniyordu. Hızır denizde yakalanıp rosos’ta tutsak edilen abisini kurtardıktan sonra tunus’a gider.Ve orada donanmasına günbegün geliştirdi. O zamanlar o toparklara hükmeden ispanyollara karşı hızlı zaferler aldılar ve kısa süre içinde Tunus, Cezayir ve Libya’nın büyük kısmına hakim oldular.Bu süre zarfında Hızır, dönemin padişahı Sultan Selime hediyeler yollayarak bağlılığını belirtir ve Barbaros ismini alır.Uzun süreler boyunca ispanyol ile çekişme yaşayan Barbaros 1533 yılında yeni padişah Kanuni Sultan Süleyman tarafından kaptan-ı Derya ilan edilir.Yani Barbaros bu zamana kadar Osmanlı’ya bağlı bir korsan olarak bilinirken artık Kanuni’nin kararının ardından Osmanlı donanmasına hizmet vermeye başlar ve Osmanlı’nın verdiği güç ile İtalya’ya kadar Akdeniz’e hakim olan Barbaros Vatikan’ın dikkatini çekmeyi başardı ve papa, deniz üzerinde gerçekleşecek bir Haçlı Seferi’nin emrini verir.

Yunanistanın kuzeybatısındaki Preveze de çarpışan tarafların toplam sayısı Barbaros’un Seyir Defterine göre 120 binden fazlaydı.Az sayısına rağmen Savaşı Sadece 400 şehit ve hiç batmayan gemileriyle kazanan Barbaros Akdeniz’in bir Türk gölü yaptı.

KORSAN KARASAKAL

Güvertede Yürüdüğü zaman kendi mürettebatına bile korku salan, göğsünde 10 adet silah taşıyan, yüzüklerini vermedi diye kadınların parmaklarını satırla kesen,Kimseye güvenme Hadi kimsenin güvenmediği büyük efsane karasakal’ın ise aslında Sadece 2 sene boyunca korsanlık yaptığını biliyor muydunuz?

Önceleri lisanslı korsan olarak başlayıp Sonradan bir hayduta dönüşmüş olan Karasakal, kendi mürettebatı tarafından pusuya düşürünce sonu geldi. Ama o dünyanın en başarılı korsanı değildi.

 

Korsan Ching Shih (Zhèng)

filmlerde-gormediginiz-gercek-korsan-yasamlari-ching-shih-zhèng
filmlerde-gormediginiz-gercek-korsan-yasamlari-ching-shih-zhèng

Karasakal, Madam Zhèng ile tanışır.1800 dan fazla gemiye kaptanlık eden, ve birden fazla imparatorluk ile sürtünme yaşamış çinli korsan.Gemilerin sıklıkla kullandığı bir rıhtımda genelevini çalıştırmaya başlayan Zhèng, limana yanaşmış bir Korsanın kalbini çaldı ve korsanlık kariyeri başlamış oldu.Neredeyse diğer tüm Korsanları aksine hükümete hizmet etmip, kendi arzularına göre davranıyordu. Kocasının ölümünün ardından gücü elden bırakmayıp diğer tüm Kaptanlar ile birlikte kurulmuş bir konsolda, tüm gemileri yönetme yetkisini Sadece konuşarak aldı.Madam Zhèng’e askeri disiplini ve yönetme şekli ile duyulan korkuyu ile ifade edelim;

 

 

Hükümetler tarafından onu durdurmak için görevlendirilmiş generaller gemilerde bilerek sabote ediyor onunla karşılaşmamak için ellerinden geleni yapıyorlardı.

Gücünün aktif olduğu limanlarda mürettebatları için sayısız güvenli ofis kurdurdu. Kendi adına bir devlet kurmuş gibi Denizaşırı ülkeler tarafından Çin’den bağımsız olarak tanınıyordu Çin hükümeti tarafından Af gelince madam Zhèng kariyerini gücünün zirvesinde sonlandırdı ve kendi kumarhane ve genel evini açarak toprağa temelli olarak ayak bastı.

Daha Fazla Göster

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Kapalı