Banka ve FinansÇiftçi DestekleriKredi ve Destekler

Genç Çiftçi Hibe Kredisi

Çiftçilik alanında faaliyet gösteren devlet girişimleri arasında genç çiftçileri hedef alan uygulamalar son yıllarda büyük bir hız kazandı. Özellikle kent göçünün engellenmesini ve üretimin artmasını hedefleyen bu uygulama sayesinde kendinize yeni bir iş sahası kazanabilirsiniz. Nüfusun 20 binlerin altında olduğu bölgeleri kapsayan Genç Çiftçi Hibe kredisi, üretim sektörüne yeni başlangıçlar yapmak için kaçırılmayacak bir fırsat olarak görülüyor. Peki, genç çiftçi hibesi nasıl alınır? Gıda Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı’nın genç çiftçi hibesine kimler başvurabilir? Bu gibi soruların yanıtlarını yazımızın devamında bulabilirsiniz.

Genç Çiftçi Hibe Kredisinden Yararlanma Koşulları

Genç çiftçiler hedef alınarak uygulamaya geçirilen kredi hibesinin sağlanması için birtakım şartlar aranmaktadır. Aranan şartlara uygun olanlar Gıda Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı’na belirtilen sürelerde müracaat edebilirler. Hibe kredisi için gerekli ön inceleme yapıldıktan sonra karar verilmektedir. Ancak adaylarda öncelikle bu şartlar aranmaktadır:

  • Genç çiftçi hibesinden yararlanmak isteyenler nüfus oranının 20 binin altında olan bölgelere göç etmeleri
  • Başvuru adayının eşinin herhangi bir yerde çalışmıyor olması
  • Başvuru sahibinin sigortalı bir işte çalışmıyor olması
  • Kişilerin genç çiftçi olarak kabul edilmesi için 18 – 41 yaş aralığında olması gerekmektedir

Genç Çiftçi Hibe Başvurusu Nasıl Yapılır?

Gıda Tarım ve Hayvancılık bakanı Genç Çiftçi Hibesi başvuruları için 400 milyon TL’nin üzerinde hibe kaynağı sağlamıştır. Nüfusun az olduğu bölgelerde istihdam sağlamak, köyden kente göçü azaltmak ve üretici ekonomisini güçlendirmek isteyen bakanlığın bu uygulamasından siz de yararlanmak isteyebilirsiniz. Genç Çiftçi Hibe kredisi başvurusu için gencciftci.tarim.gov.tr adresine giriş yapabilirsiniz. Başvuru kayıt esasına dayalı olduğu için eğer kaydınız bulunmuyorsa bu adres üzerinden yeni kayıt yaptırmanız doğru olacaktır. Başvuru sürecinde internet adresi TC kimlik numaranızı talep edecektir. Gerekli alanları doldurduktan sonra başvurunuz değerlendirmeye alınacaktır.

Etiketler
Daha Fazla Göster

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Kapalı