İş

GİH Memuru Nasıl Olunur? Ne Kadar Maaş Alır?

Bu makalemizde memuriyet sınıfında önemli anlamda ehemmiyet arz eden GİH memuru {nasıl} olunur, ne kadar aylık ücret alır şeklinde sorulara cevap vereceğiz. Türkiye’de bilhassa birkaç senelik dilim içinde memuriyet için birkaç değişik derslik kendisini gösterdi. Çoğu düşündüğümüz vakit bilhassa memuriyette çeşitli nedenler ile meslekten kopan insanoğlu için vakit içinde memuriyet içinde değişik bir derslik belirlenmiştir diyebiliriz sanırım. GİH memuru nedir? GİH memuru {nasıl} olunur? GİH memuru olma şartları nedir? GİH memuru aylık ücreti ne kadar? Bu şeklinde soruların tamamına yanıtlar verebilmek adına bu makaleyi hazırlama yoluna gittik.

 

GİH Memuru Nedir?

GİH memuru, genel yönetimsel hizmetler sınıfında genel anlamda bilgisayar işletmeni veya veri hazırlama çalışanı olarak vazife alan kişilerdir.

Günümüz kamu kurumlarında genel tabiri ile geri hizmet memuru olarak da adlandırılan memuriyet sınıfı diyebiliriz. Günümüzde bilhassa devlet kurumlarında bilgisayar kullanımı ve veri işlemleri önemli anlamda ehemmiyet arz etti. GİH memurları da bu anlamda sınıfının mühim adları olarak dikkat çeker. Evrakçılık, kamu kurum ve kurumlarında önemli anlamda ehemmiyet arz eder ve bu niçin dolayısı ile dikkat ile hareket etmek gerekiyor. GİH memuru olmak ile ilgili olarak merak edilenleri sizlere sunma yoluna gideceğiz.

 

GİH Memuru Olmanın Şartları Nedir?

GİH memurları, devletin bütün kanatlarında olduğu şeklinde yeniden KPSS imtihan koşulu ile alınır ama eğitim şartlarında yüksek beklentiler söz bahsi değildir. Genel yönetim hizmetleri olarak adlandırılan bu derslik memuriyet, aslına bakarsak çoğu şahısın de önemli anlamda merak etmiş olduğu konuların başlangıcında geliyor demek yanlış olmaz sanıyorum. GİH memuru olabilmek için devlet memurluğu için kullanılan genel koşullar tam anlamı ile geçerlidir. Bu anlamda maddeler durumunda sizlere elimizden geldiğince bilgiler sunacağız. Ayrıntılar aşağıdaki gibidir;

  • Minimum lise ve dengi okul mezunu olmak,
  • Herhangi bir yüz kızartıcı kabahat işlememiş olmak,
  • Erkekler için askerlik hizmetini tamamlamış veya imtiyazlı olmak,
  • KPSS sınavından minimum 70 ham puan almış olmak,
  • Güvenlik ve arşiv araştırması sonucunda herhangi bir mesele çıkmaması,
  • Herhangi bir parti, dernek veya sendika üyeliğinin olmaması,
  • Devlet memurluğu genel sıhhat şartlarına uyumlu olunması,
  • Bilgisayar işletmenliği ve veri mevzusunda MEB onaylı sertifika sahibi olmak,

 

bu anlamda GİH memuru olmak için lüzumlu koşullar yönünden yeterlidir. Türkiye çapında de bilhassa son devrin en fazlaca ilgi gören memuriyet alanlarından birisi olduğundan ötürü bilhassa bu mevzu fazlaca araştırılıyor. Bizde sitemiz içinde olanaklı mertebe detaylara eğilim gösteriyoruz.

GİH Memuru {Nasıl} Olunur?

Devletin kurumları, yıl içinde belli aralıklar ile beraber önemli anlamda devlet memuru alımı yaparlar. Bu devlet memuru alımları, kısa bir vakit dilimi içinde online müraacatlar ile tespit edilir ve sonrasında seçmeler yapılır. GİH memurluğu için de yeniden bakanlıkların resmi web sitesinden gösterilen ilanlar önemli anlamda fark yaratır diyebiliriz sanırım. GİH memuru alımları için bilhassa ayrı başlıklar açılır.

Bütün bakanlıklar veya müdüriyet alanları, GİH memurluğu için bilgisayar işletmenliği ve veri işleme kabiliyetleri olan yetkin kimseler arar. GİH memuru alımlarına müracaat yaptıktan sonrasında KPSS puanı değerlendirmesi de yapılır. Sonrasında ise hakkınızda bir ön soruşturma gerçekleştirildikten sonrasında mülakatlara ve beceri sınavına çağrılırsınız. Bu aşamaları da geçtikten sonrasında ise güvenlik ve arşiv araştırması başlamış olur. Bu araştırma, bilhassa FETÖ vakalarından sonrasında uzun zamanlar sürebilmektedir.

Güvenlik ve arşiv araştırmasının da pozitif olarak sonuçlanmasının peşinden aday memurluk süreciniz başlamış olur ve alakalı kurumda işe başlarsınız. 1 senelik aday memurluk bu anlamda fazlaca büyük ehemmiyet arz eder. Herhangi bir olumsuzluk ile karşılaşmanız halinde göreceğiniz davalar, meslekten ihracınıza bile niçin olabilir. Bundan dolayı aday memurluk sürecini sorunsuz bir biçimde atlatabilme yoluna gidiniz.

 

GİH Memuru Ne Kadar Aylık ücret Alır?

2020 yılı itibari ile en az devlet memuru aylık ücreti 3468 Türk lirası olarak belirlenmiştir. GİH memurları, bilgisayar kullanımı mevzusunda yetkin olsalar bile aylık ücret manasında değişik biçimde başlarlar. Mesela polisler dahi vakit içinde GİH memurluğuna yeniden kendi birimi içinde giriş yapabiliyor. Dolayısı ile bu aşamada aylık ücret mevzusunda önemli anlamda merak söz bahsi. Sahadaki polis memuru GİH memurluğuna geçerse daha eksik aylık ücret alır, ilk olarak bunu belirtelim.

2020 GİH memuru maaşları 3900 Türk lirası dolaylarında başlamaktadır. Bilgisayar mevzusunda yetkinlik durumları veya eğitim durumlarına nazaran 4200 Türk lirası’ye kadar başlangıç maaşları yükselebilir.

 

 

Daha Fazla Göster

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Kapalı