Banka ve FinansBankalardan satılık

Halkbank’tan Satılık 2. El Araçlar

Halkbank aracılığı ile satışa sunulmuş 2. el araçlar, bankadan araç kredisi kullanıp borcunu belirtilen süre içerisinde ödemeyen kişilerin sahip oldukları araçlara borç karşılığında ipotek nedeniyle el koyulan araçlardır. Banka artık bünyesine aldığı bu araçları teklif usulü ile satışa sunmaktadır. Halkbank satılık 2. el araç çatısı altında satışa sunulan araç başvurusu için banka şubelerine gidip detaylı bilgi almak mümkündür.

Bankadan Araba Nasıl Alınmaktadır?

Halkbank’tan satılık araç alımı için banka şubelerine müracaat etmek gerekmektedir. Banka tarafından satışa sunulan bu araçlara ait tüm vergi borçları banka bünyesinde yatırılmış ve vergi ilişkileri kesilmiş olup bu araçlar “Çekme Belgeli” olmaktadır. Bu sebeple aracın fenni muayenesi ve diğer işlemleri aracı alacak kişiye ait olmaktadır. Yine Halkbank satılık 2. el araç listesinden alacağınız aracın muayeneye ilişkin yapılması gereken tüm işlemleri ve yapılacak tüm masrafları ayrıca aracın olası tamir bakım masrafları arabayı alan kişinin üzerinde olmaktadır.

Araçlarda herhangi bir hasar, kusur ya da araç ayıbı varsa bunlar ile satışa sunulmaktadır. O sebeple araç alıcıları ileride aracın mevcut durumun gördüğü şekilde uygun olmadığını bankaya bildirse bile satış işleminden dönülmemektedir. Geçici teminat bedeli olarak alınacak tutar ilan bedeninin %3’ü civarı olarak hesaplanmıştır. Aracı alan kişinin araç teminatını yatırması zorunludur.

Teminat Bedelleri Nasıl ve Nereye Yatırılmaktadır?

Satışa sunulmuş araç listesinde beğendiğiniz aracın teminat bedelini yatırmak içi havale ya da EFT yapmanız gerekmektedir. Teminat bedelli Halkbank 850 Gayrettepe Şubesi 01306101 numaralı TL hesabına, açıklama kısmına adı ve soyadı kısmını doldurduktan sonra “………….. tarafından yatırılan ………….. Plakalı araç ihalesi teminat bedelidir” ibaresi yazarak işleminizi tamamlayıp havale ya da EFT yapabilirsiniz. Teklif sahibi olan kişi veya firma ihaleden vazgeçmiş olsa dahi yatırdığı teminat bedelinin geri dönüşü olmayacaktır o sebepten emin olmadan teminat bedelini yatırmamanızda fayda vardır.

Başvuruda Gerekli Olan Belge ve Evraklar Nelerdir?

Başvuru kısmında gerekli olan belgeler şunlardır;

 • Teklif Sahibi İstekli şartnamenin tüm sayfaları eksiksiz olarak imzalanıp kaşelenmesi gerekmektedir.
 • İmzalı Şartname,
 • Teminat Dekontu,
 • Kimlik Belgesi ve Fotokopisi,
 • Teklifi veren Tüzel kişi ise şirket yetkilisi olduğunu ispatlamak için Onaylı Yetki Belgesi başvuru yapacağınız şubeye teslim edilmesi gereken belge ve evraklar olarak belirtilmiştir. Şube haricinde bankanın resmi sitesinden öğreneceğinin yetkili kişilerin mail adresine de belgeleri ulaştırabilirsiniz.

Halkbank Satılık 2. El Araç Alımı Özellikleri Nelerdir?

Halkbank’tan satışa sunulmuş 2. el araç almak isteyenlerin bilmesi gereken detaylar şunlardır:

 • Halkbank’ın resmi web sitesi üzerinden aracın modeli, cinsi ve km gibi bilgilerini öğrenebilir; aracın dış görünüşünü inceleyebilirsiniz.
 • Talep edilme halinde aracı bulunduğu il ve şubeden inceleme hakkınız da olmaktadır.
 • Araç alımı işlemi için merak ettiğiniz her şeyi ve tüm detayları banka yetkilisiyle telefonda görüşerek öğrenebilirsiniz.
 • Çekme belgeli olarak satışa sunulmuş aracın noter, muayene ve sonradan ortaya çıkabilecek tüm masrafları alıcının kendisi tarafından karşılanacaktır.
 • Aracı teslim alacak kişi aracın fiziki hasarlarını ve hukuki masraflarının hepsini kabul etmiş sayılmaktadır.
 • Halkbank satılık 2. el araç listesinden beğenilen aracın %3’ü oranında teminat belgesi yatırılması gerekmektedir.
 • İhale sonrasında aracı almaktan vazgeçen ama araç teminatını yatıran kişilerin teminat bedellerinin geri ödemesi yapılmamaktadır.
 • Banka tarafından doldurulması istenen şartnameyi imzalayarak teminat dekontu ve kimlik fotokopisi ile yetkili hesaplara mail gönderilmesi gerekmektedir.
 • Alacağınız araç için KDV ödemezsiniz. Bankalar KDV’den muaf olarak satış işlemini gerçekleştirmektedirler.
 • İhale sonucunda satışı gerçekleştirilen aracın bedeli peşin olarak yatırılmalıdır.
 • Ücret bedeli yatırılan araçların devir işlemleri kısa süre içerisinde gerçekleştirilmektedir.
Etiketler
Daha Fazla Göster

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Kapalı