Teknoloji

Hayvanlardan İlham Alınarak Tasarlanmış 10 Robot

BOSTON DYNAMİCS ATLAS

Atlas; karda yürürken bile dengesini aynı bir insan gibi sağlayabilmesi bir yanında ağır bir koli gayet stabil bir şekilde kaldırarak masanın üzerinde koyabiliyor.Atlas’ın arkadan aldığı bir sopa darbesi ile yere düştükten sonra tekrar ayağa kalkması, kendisinin en dikkat çekici kısmı olduğunu söyleyebiliriz.

BOSTON DYNMİCS SPOT

Google’ın sahip olduğu Boston Dynmics firmasının geliştirdiği dört ayaklı robot, her türlü arazide yürüye bildiği gibi atılan tekmelere rağmen dengesini kaybetmiyor.Yapılış amacının Zorlu arazilerde yük taşımak olduğu belirtildi.

BOSTON DYNMİCS SPOTMİNİ

Spotmini Boston Dynmic Spot’tan daha küçük daha hafif olmasının yanı sıra üzerinde 1 adet kola da sahip. Bu kol sayesinde İnsanların farklı ihtiyaçlarına gidilebiliyor.

MIT CHEETAH

MIT’nin Cheetah olarak isimlendirilen robotu serbestçe koşu yapabiliyor ve yüksek engelleri rahatlıkla açabiliyor. Yapılan testlerde 45 santimetrelik engelleri zıplayarak aşabiliyor ve saatte 50 km/s hıza ulaşabiliyor.

BOSTON DYNMİCS HANDLE

Gerçekten sıradışı bir robot. Tekerlekleri sayesinde ani hızlanma ve frenleme yapabiliyor, rahatça merdiven inip çıkabiliyor. Karlı ve engebeli arazide seri bir şekilde yol alabiliyor.Hatta kendi etrafında dönmek gibi artistlik hareketler de yapabiliyor 1.2 metre yüksekliğinde zıplayabilmesi cabası.

FESTO BİONİC KANGAROO

Alman firması olan Festo’nun yaptığı biyonik Bionic Kangaroo: 40 santim yukarı ve 80 santim ileri zıplayabilmekte.Bir Kangurunun anatomik yapısını inceleyip, aynı şekilde uygulayan Mühendisler harcanan enerjiyi geri kazanma konusunda da oldukça başarılı sonuçlar almakta.

FESTO SMART BİRD

SmarBird;martılardan ilham alınarak tasarlanmı, kendi başına uçabilen ve konabilen ve uçabilen bir robot.Sadece 450 gram ağırlığında ve 1.96 metre kanat genişliğine sahip.

FESTO EMOTİON BUTTERFLİES

Festo robot kelebekleri gerçeklerinden farksız. Robot kelebek sadece 32 gram ağırlığında ve kelebekler toplu halde birbirine değmeden uçabiliyorlar.

AGİLİTY ROBOTİCS CASİE

Agility Robotics kartondan yapılan Cassie; Arama ve kurtarma, afet ve acil durumlarda kullanılacak veya alışveriş paketlerimizi bizim için kapımıza kadar taşıyabilecek. Askeri alanda ise üst kısmına istenilen silah, sensör tarzım mühimmatların monte edilebileceği söyleniyor.

HONDA ASIMO

Hepinizin adını duyduğu ASIMO robotun ilk prototipi 1986 yılında ortaya çıktı. İnsanlara yardımcı olması amacıyla üretilen ASIMO o günden bu zamana kadar geliştirilmeye devam ediyor.

Daha Fazla Göster

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Kapalı