Teknoloji

Hiç Duymadığınız 9 Süpersonik Savaş Uçağı

Bugün liste oldukça hızlı! Hayalet uçaklardan, süpersonik uçaklara, çalınan teknolojilerden en gizli projelere kadar tüm inanılmaz savaş uçaklarını anlatacağız. Yerlerinizi alın ve hazır olun uçuş başlıyor.

1-SAAB 37-VİGGEN FİGHTER

Saab tarafından tasarlanan SAAB VİGGEN FİGHTER jet uçağı 20 yıl boyunca üretilmeye devam etti.Toplamda 329 adet üretildi . Jet tüm hava şartlarına uygun. Yani kar fırtınaları ona vız geliyor. Turbofan motora sahip olan jetin iniş ve kalkış kabiliyeti oldukça yüksek. Küçük bir sokağa iniş yapabilir veya hızlıca oradan havalanabilir.

2-NORTHROP-MCDONNELL DOUGLAS YF-23A

Oldukça uzun bir ismi olan bu jet uçağı, Amerikan Hava Kuvvetleri’ne aittir. Siyah ve beyaz renk olmak üzere sadece 2 adet prototip üretilmiştir. İlginç tasarımlı kanatlara sahiptir ve bu sayede 1.8 mach hıza yani süpersonik hızla ulaşabilir. Ancak yeteri kadar atik olmadığı ve üretim maliyetinin fazlalığından dolayı proje iptal edildi.Yerini F-22 lere bıraktı. Onu da listenin ilerisinde ayrıca inceleyeceğiz.

3-SUKHOİ SU-47

sukhoi-su-47
sukhoi-su-47

Süpersonik jet uçağı, 1990’larda Sovyetler Birliği tarafından üretilmeye başladı. Onu diğer jet uçaklarından ayıran özelliği, arkaya itilmiş kanatları. Kanatların geride olması, hem bir artı hem de bir eksi özellik.Bu sayede daha çevik olabiliyor ve çok daha hızlı kalkışlar sağlayabiliyor. Ancak kanatlara bu yüzden fazla basınç yüklendiği için çok daha pahalı malzemeden üretilmesi gerekiyor.

4-DASSAULT MİRAGE

1961 yılında Fransız üretici firma Dassault tarafından tanıtılan uçak, ilk olarak İsrail tarafından ordu uçağı olarak kullanılmaya başlandı.Tanesi 3 milyon dolara mâl olan uçaktan, toplamda 1422 adet üretildi. Arjantin, Pakistan, Avustralya ve Hindistan tarafından da ordularına dahil edilen uçak, çeşitli eklemeler yapılarak halen kullanılmaya devam ediyor.

5-A-10 THUNDERBOLT 2

Bu ünlü savaş uçağının daha bilindik bir adı var, “Warthog”. Kara birliklerine yakın hava desteği sağlama görevi için özel olarak geliştirildi.Ona bir tank avcısı deniliyor. Çünkü zırhlı araç ve tanklara doğrudan saldırıda bulunabiliyor. Bunu da üzerinde top ile yapıyor. 7 namlusu olan hava topu, dakikada 2100-4200 mermi atabilir. Motor sesi oldukça değişik ince bir ıslık sesini andırıyor ve böylece yakın mesafeye gelene kadar kimse onu fark edemiyor.

6-ROCKWELL B-1 LANCER

https://www.youtube.com/watch?v=QXHKNEmS37Y

1961’de üretilmesine rağmen, Amerikan Hava Kuvvetleri’nde şu an hala görev halinde bulunan uzun menzilli stratejik bombardıman uçağıdır. Değişken geometrili kanatlara sahiptir ve alçak irtifalarda yüksek hızlara ulaşabilir. Hassas radarları sayesinde ekstra bilgiye ihtiyaç duymadan, tüm dünyada navigasyon ve bombardıman özelliğine sahiptir.Radara yakalanma riski düşüktür. Bu nedenle düşman tarafından tespiti zordur.

7-B2 SPİRİT

Bir diğer adıyla hayalet uçak olarak biliniyor. İlginç tasarımıyla türünün tek bombardıman uçağıdır. Kanat açıklığı 54 nokta 2 metre ve uzunluğu 21 metredir. Dış görünüşü ile adeta bir ufoyu andırıyor. Sadece 2 kişilik mürettebata sahip olan uçak, 4 adet turbo fan motoru sayesinde 1020 kilometre hızla ulaşabilir. Ona hayalet uçak denmesinin sebebi ise hiçbir radarda görülememesidir.

8-SHENYANG J-31

J31 Çin tarafından üretilen bu uçak birçok otoriteye göre F35 teknolojileri çalınarak üretilmiştir. Çift motorlu 5. nesil çok amaçlı bir savaş uçağıdır 1.8 mach, yani saatte 2200 kilometre hıza ulaşabilir. Uçak gemilerinede iniş yapabilen uçağın, tek eksiği silah taşıma kapasitesidir. Kanat altına yerleştirilen füzeler onu radar da görünür kılıyor, ve bu yüzden düşman tarafından fark edilebiliyor.

9-LOCKHEED MARTİN F-22 RAPTOR

Amerikan hava ordusuna ait bu uçak, dünyanın en önemli jet uçağı olarak bilinir. Birçok ülkeden satın alma talebi olmasına rağmen teknolojik özelliklerinin kopyalanmaması için ihracatı yapılmıyor. Maksimum kalkış ağırlığı yaklaşık 36 tondur ve 2.25 Mach hıza ulaşabilir.  Yani saatte yaklaşık 2.760 Km/H ulaşabilir.Hem havadan havaya hem de havadan karaya atış yapabilen füze ve roketlere sahiptir.

Etiketler
Daha Fazla Göster

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Kapalı