Banka ve FinansBankalardan satılık

İş Bankası’ndan Satılık Gayrimenkuller

İş Bankası gayrimenkul satışı ile teminat olarak kabul ettiği gayrimenkullerin satışını gerçekleştirmektedir. Banka, daha önceden nakit sıkıntısı çekmiş müşterilerine talep halinde sunduğu konut, çiftçi, ticari, araç ve ihtiyaç kredisi adı altında verdiği kredilerin ödenmemiş olması durumunda ipotek olarak gösterilen gayrimenkulün satışı söz konusu olabilmektedir. İş bankası tarafından ipotek aracılığıyla satışa çıkarılan gayrimenkuller, piyasa değerinden çok ucuza ihale açılmasından dolayı ev sahibi olmak isteyenler tarafından çok fazla ilgi görmektedir.

İş Bankası satılık gayrimenkul detayları için şubelerden ya da iş bankası resmi web sitesi üzerinden bilgi alınabilmektedir.

İş Bankası İcralık Gayrimenkul Nasıl Alınmaktadır?

İş Bankası bünyesinde icradan satılığa çıkarılan gayrimenkuller bankanın kendi resmi sitesinde 2 aylık süre boyunca müşterilerine duyurulmaktadır. İş Bankası aracılığıyla satışa sunulan gayrimenkuller hem ev hem de iş yeri olarak kullanılacak konutlardır. Teklif verildikten sonra alıcı kişilerinin işlemi onaylandıktan sonra 5 iş günü içerisinde taşınmaza ait bedelin ödenmesi gerekmektedir.

Bankadan satın alacağınız gayrimenkul için kredi talebinizin onaylanması tamamen bankanın inisiyatifine kalmış olmaktadır. Bankanın kredi talebinizi onaylaması halinde söz konusu gayrimenkulün ödemesini bu krediyle yapabilmektesiniz. Genel anlamda kredi talebinin olumsuz olmasıyla beraber peşin ödemeli satış yapılmaktadır. İş Bankası gayrimenkul satışları için teminat ödenmesi gerekmektedir. Ödenen bu teminat bedeli sayesinde gayrimenkul için fiyat teklifinde bulunabilmektesiniz. Teklifin banka tarafından onaylanması sonrasında satış işlemi gerçekleştirilmektedir.

Yatırılan Teminat Bedeli Toplam Tutardan Düşer mi?

Gayrimenkul için yatırdığınız teminat bedeli, gayrimenkulün alınması sonunda toplam ödemenizden düşülmektedir. İş Bankası tarafından satışa sunulan gayrimenkullerin fiyatı tamamen bankaya ait olmaktadır. Gayrimenkul için yaptığınız teklif bankanın değerlendirilmesi sonrasında, bankanın teklifi uygun bulması halinde satış işlemi onaylanmış olmaktadır.

Satış için ödenecek tapu harcı binde yirmi olarak alıcı ve satıcı tarafından ödenmektedir. Alıcının ödediği tapu harcının yarısı ve KDV ödemesi tamamen bankaya ait olup alıcı KDV ödemesinden muaf olmaktadır. İş Bankası tarafından satılık gayrimenkullerin ihale işlemleri fiziki olarak takip edilmektedir. Bankaya bulunacağınız teklifle kısa süre içerisinde size dönüş yaparak gayrimenkul hakkında tarafınıza bilgi akışı sağlanacaktır.

İş Bankası Satılık Gayrimenkullerin Özellikleri Nelerdir?

Satılık gayrimenkullerin genel özellikleri şu şekildedir:

  • İş Bankası satılık gayrimenkul çatısı altında satılan taşınmazlar, normal değerinin %50’si oranında daha düşük olacak şekilde satılmaktadır.
  • Piyasa değerinin oldukça altında olan gayrimenkuller, ev sahibi ya da iş yeri sahibi olmak isteyen kişilerin ilk tercihidir.
  • İhalede ne kadar az katılımcı olursa, gayrimenkulün limiti de o kadar düşecek; satın alma işlemi oldukça hızlı bir şekilde gerçekleşmiş olacaktır.
  • Banka tarafından satılan gayrimenkuller için ilk aşamada vergi ödenmesine gerek yoktur.

İş Bankası Satılık Gayrimenkul İhalelerinde Dikkat Edilmesi Gerekenler Nedir?

Satılık gayrimenkul ihalesinde ve satın alma işlemlerinde dikkat edilmesi gereken noktalar şu şekilde sıralanmaktadır:

  • İş Bankası tarafından yapılan ihalelere katılmak isteyen kişilerin konut ya da taşıt kredisi çekmesine izin verilmemektedir. Hazır sermayesi bulunan kişilere gayrimenkul satışları gerçekleşmektedir. Kredi verilmemesinin sebebi gayrimenkullerin geri iade edilememesi ve krediler için itiraz hakkının bulunmasıdır.
  • İcralık olarak satın alınan mülkler için daha sonrasında tekrardan haciz kararı çıkarılması riski de vardır. Satış işlemlerini başlatacak kişilerin avukatlarına danışmadan gayrimenkul alımlarını gerçekleştirmemeleri önerilmektedir.
  • İhale aşamasında açık arttırma usulü kullanıldığından en yüksek değeri veren kişiler ihaleye dâhil edilecektir.
  • İş Bankası satılık gayrimenkul ihaleleri için birbirinden farklı olarak tarihler belirlenmektedir. Belirtilen her ihaleye katılımda gayrimenkulün güncel değerinin %20’sini teminat olarak ihaleye yatırma zorunluluğu bulunmaktadır.

 

Etiketler
Daha Fazla Göster

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Kapalı