SgkSSK SGK BAĞKUR

İşveren Tarafından İşten Çıkarılan İşçinin Hakları Nelerdir?

İşveren Tarafınca İşten Çıkarılan İşçinin Hakları Nedir? Çalışan bir işçinin iş vereni tarafınca işine tek taraflı olarak son verilmesinin arkasından, işçinin doğan yasal hakları neler olmaktadır? Çalışan bir işçinin sözleşmesinin tek taraflı olarak işveren tarafınca son verilmesinin arkasından işçinin yapması ihtiyaç duyulan işlemler neler olabilmektedir? Yasaya nazaran işten çıkarılan bir işçinin yasal hakları nedir? İşveren işten çıkarttığı işçiye vermesi ihtiyaç duyulan yasal haklar neler olmaktadır? İşten kovulan şu demek oluyor ki işveren tarafınca işine son verilen bir işçinin yasal hakları nedir? Hepsi ve daha çok bilgi için yazımızı enine boyuna inceleyebilirsiniz.

 

Herhangi bir işveren tarafınca çalıştırılan işçinin, işveren tarafınca sözleşmesini tek taraflı olarak fesih edilmesi halinde işçinin bu durumdan doğan yasal hakları neler olabilmektedir? İşten çıkarılan bir çalışan bu şekilde bir durumda nasıl hareket etmelidir? 4857 sayılı İş Kanunu gereğince işten kovulan bir çalışan, işvereninden tazminat, mesai, fazladan maaş alacaklarını işvereninden nasıl temin edebilir?

İkale Sözleşmesi Nedir?

İkale Sözleşmesi Nedir? Çalışan işçinin işvereni tarafınca iş sözleşmesinin tek taraflı olarak fesih edilmesinden, 4857 sayılı İş Yasası’na bağlı olarak işçi yeni haklar elde ederek alacaklı konuma geçmiş bulunmaktadır. Bu sebeptendir ki işveren işten çıkaracağı kimse ile anlaşma yoluna gitmeyi seçer. Gidilen bu anlaşma yoluna İkale Sözleşmesi denilmektedir. Yapılacak olan ikale anlaşmasına bakılırsa işçi ve işveren ortak bir nokta bularak yollarını ayırmayı deneyebilirler.

 

İkale Sözleşmesi, kelime anlamı olarak göz attığımızda anlaşmayı bozmak manasına gelmektedir. İşçi ve işveren karşılıklı olarak anlaşma sağladıkları halde iş sözleşmesini yine anlaşarak, sona erdirmek amacı ile ikale sözleşmesi yapmaktadırlar.

İş akdi feshedilen bir işçinin özen gösterilmesi gereken bir takım konular bulunmaktadır. Bunlardan en başta bir işçinin iş akdini fesih eden bir işveren, çalışanına yazılı olarak bildirimde bulunması gerekmektedir. İşverenin yapmış olduğu yazılı bildirimde, meydana getirilen karşılıklı sözleşmenin sebep fesih edilmiş olduğu ile alakalı olarak net bir üslupla anlatılması gerekmektedir. İşveren çalışanının yeterliliği ilişkin bir gerekçe bulunuyor ise bu vaziyet için çalışanın savunmasının alınması gerekmektedir.

İşten Çıkarılan İşçinin İşverenden Alacağı Haklar Nedir?

İşten Çıkarılan İşçinin İşverenden Alacağı Haklar Nedir? Çalışan bir kişinin, işvereni tarafınca tek taraflı fesih ile işten çıkarılmasından doğan hakları altta yazılı olan şeklinde olmaktadır.

  • Kıdem Tazminatı Hakkı,
  • İhbar Tazminatı Hakkı,
  • Biriken Ücretli izinlerin tutarları,
  • İşten çıkarıldığı güne kadarki olan aylık ücreti,
  • Fazla Mesai tutarları,
  • İşten çıkarılan bir işçi gerekli koşulları sağlamış olduğu halde, işten çıkarılmasının arkasından İŞKUR üstünden işsizlik maaşı alabilmektedir.
  • İşten kovulan işçi, işverenine işe iade davası hakkı doğuyor.

İkale Sözleşmesi yapılmış ise,

  • İşverenden, işsizlik ödeneği için alması Lazım olan paranın tamamını alır.

İşten anlaşma ile ayrılmış olduğu için, işveren bu süreyi baz alarak 2 veya 3 maaş ikramiye ödemesi yapabilir.

 

 

Daha Fazla Göster

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Kapalı