Sağlık

Kadın Hastalıkları ve Doğum Uzmanı Nasıl Olunur? Ne Kadar Maaş Alır?

Bu yazımızda kadın hastalıkları ve doğum uzmanı {nasıl} olunur, ne kadar maaş alır şeklinde mevzular üstüne bilgilendirmeler yapacağız. Her geçen gün büyüyen teknolojiler tıp sektörünü de önemli anlamda etkiledi diyebiliriz. Hekim olmak isteyenler vakit içinde belli alanlara doğru eğilim içine girerler. Bu eğilim çoğunlukla uzmanlık alanı olarak tanımlanır. Hanım Hastalıkları ve Doğum Uzmanı olarak doktorluk hayatına devam etmek isteyenlerin sayısı önemli anlamda fazla. Bu makalemizde asıl olarak bu mevzuya derinlemesine bir biçimde bakış atacağız.

 

Hanım Hastalıkları ve Doğum Uzmanı Nedir?

Hanım hastalıkları ve doğum uzmanı, pratisyen hekimlikten hanım hastalıkları üstüne uzmanlık okumuş ve bitirmiş tamamıyla hanım hastalıklarına yönelen doktorlardır.

Bildiğimiz şeklinde doktorluk, yaşam boyu okumaktır tabiri oldukca yaygındır ve bu önemli anlamda doğrudur. 6 yıl tıp öğrenciliğinin peşinden pratisyen doktor olarak mezun olan doktorlar, vakit içinde uzmanlaşmak isterler. Bunun için TUS (Tıpta Uzmanlık Imtihanı)’na girerler ve kazandıktan sonrasında yeniden 4 – 6 yıl aralığında bir stajyerlik dönemleri olur. Uzmanlık, değişik alanlara seçim yapma şansı sunar. Pratisyen hekimler genel anlamda acillerde ya da sıhhat ocaklarında vazife yaparlar. Uzmanlaşanlar, kendilerine bir alan belirlerler ve hanım hastalıkları da bu uzmanlaşma alanlarından bir tanesidir.

 

Hanım Hastalıkları ve Doğum Uzmanı {Nasıl} Olunur?

Geldik en oldukca dört gözle beklenen kısımlardan bir yenisine daha. Hanım hastalıkları ve doğum uzmanı {nasıl} olunur? Bunun için yapmanız ihtiyaç duyulan birkaç aşama söz mevzusudur. Bağlı ki öncelikli olarak tıp eğitim yaşamını başarıya ulaşmış bir biçimde tamamlamak gerekiyor. Hanım hastalıkları kısmı bir uzmanlık alanı olarak dikkatleri çekiyor da diyebiliriz. Bağlı ki aşama aşama anlatmak daha mantıklı olacaktır. Genel anlamda aşamalar aşağıdaki gibidir;

  1. Öncelikli olarak üniversitelerin örgün eğitim veren Tıp Fakültesi bölümlerinden 6 senelik eğitim yaşamını başarıya ulaşmış olarak tamamlamalı ve pratisyen doktor olarak mezun olmalısınız.
  2. Mezun olduktan sonrasında ise TUS (Tıpta Uzmanlık Imtihanı)’na müracaat yapmanız gerekiyor.
  3. Bu sınava girerek başarıya ulaşmış bir netice aldıktan sonrasında ise hangi alana yönelmek istediğinizi seçiyorsunuz. Burada hanım hastalıkları ve doğum uzmanı bölümünü seçmeniz gerekiyor.
  4. Bölümünüzü seçmenizin peşinden uzmanlık eğitim süreniz adım atar. Hanım Hastalıkları ve Doğum uzmanlığı, uzmanlık eğitim süresi 4 YIL olarak belirlenmiştir.
  5. Bu 4 senelik eğitim ve stajyerlik sürecini başarıya ulaşmış biçimde tamamlamanın peşinden bu alanda uzman hekim olma başarısını yakalarsınız.

 

Kısacası 6 senelik tıp eğitiminin üstüne bir de uzmanlaşmak için 4 yıl fazladan eğitim almak zorundasınız. Vakit içinde Doçentlik vs. şeklinde bir amacınız olur ise yeniden bunun için ekstradan okumanız gerekiyor.

Hanım Hastalıkları ve Doğum Uzmanının Görevleri Nedir?

Bu uzmanlar, 4 yıl süresince aldıkları uzmanlık eğitiminde hanım hastalıkları ve doğum mevzusuna önemli anlamda deneyimle eğitilirler. Uzmanlık alanında kendilerine ayrı bir nokta seçtiklerinden ötürü bilhassa de hanım hastalıkları mevzusuna eğilirler.

Bu kişiler, benzer sürede Opr. Dr. ünvanını da alma yoluna giderler. Şu demek oluyor ki benzer sürede bir cerrah olurlar. Operatör doktorlar, ameliyathanelerde operasyon hayata geçirmeye yetkili ve alanında uzman kişilerdir. Hanım hastalıkları mevzusunda uzman olan kişiler, her türlü hastalığa müdahale edebilir. Genel anlamda;

  • Kadınsal bütün hastalıkları teşhis ve tedavi eder,
  • Cerrahi müdahale gerektiren durumlarda operasyon yetkisini kullanır,
  • Hamile hanımefendilerin doğumlarını yaptırabilir,
  • Yerinde bakım hizmetlerinde vazife alabilir,
  • İster devlet ve isterse hususi hastanelerde vazife alabilir,

Kısacası tamamıyla hanım fizyolojisi üstüne uzmanlık yapmış olan kişilerdir. Başka alanlara karşı bilgisi de olmasına karşın bilhassa hanım hastalara yönelik olarak emek harcamalar yöneltir. Cinsel yönelimdeki hastalıkları da teşhis ve tedavi mevzusunda alanlarında uzman kişilerdir.

Hanım Hastalıkları ve Doğum Uzmanı Maaşı Ne Kadar?

İnternet üstünde en oldukca araştırılan konulardan bir diğeri de hanım hastalıkları ve doğum uzmanı maaşları ne kadar üzerinedir. Günümüzde bilhassa hamilelik kavramından ötürü en yoğun uzmanlar olarak niteleyebiliriz. Kimi vakit çocuk hastalıklarına bile bakmak halinde olan uzmanlardan bahsediyoruz.

Hastanelere gittiğiniz vakit kapısının önü en yoğun olan doktorlar olarak da kesin biçimde söyleyebiliriz sanırım. Hanım hastalıkları ve doğum uzmanı maaşı, günümüzde minimum 10,000 TL olarak kendisini gösteriyor. Uzmanlık düzeyine bakılırsa ise 20,000 TL’ye kadar yükselen bir maaş skalası söz mevzusudur.

 

Verdiğimiz bu sayılara hastanelerin uygulamalarından birisi olan döner ana para ücretleri de dahil değildir. Bu ücretler ile beraber maaşlar 30,000 TL’ye kadar eğilim gösteriyor diyebiliriz.

 

 

Etiketler
Daha Fazla Göster

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Kapalı