Banka ve FinansÇiftçi DestekleriKredi ve Destekler

Koyun Yetiştiriciliği ve Kredi Destekleri

Koyun yetiştiriciliği başta olmak üzere, küçükbaş hayvancılık sektöründe bulunanlar için uygun vadeli kredi seçeneklerini sıraladık. Koyunculuk için kredi arayışındaysanız yazımızda incelediğimiz kuruluşlardan kendinize uygun olanı tercih edebilirsiniz.

KOSGEB Koyun Yetiştiriciliği Kredi ve Destekleri

Ülkemizde tarımın ve hayvancılığın ilerlemesinde, yatırımların arttırılıp sektöre yeni girişimcilerin kazandırılmasına KOSGEB’in önemli katkıları bulunmaktadır. KOSGEB’den çiftçiye hibe ve kredi desteği hizmeti alan üreticilerin önemli bir kısmı genç girişimcilik eğitimiyle uzman birer çiftçi haline gelmektedir. Koyun yetiştiriciliği söz konusu olduğunda KOSGEB’in doğrudan bu alanı kapsayan bir uygulaması bulunmamaktadır. Ancak 18 – 41 yaş aralığında olan ve gerekli şartları sağlayan hayvan yetiştiricisi adaylar, kuruluştan önemli miktarlarda hibe ve kredi alabilirler.

Tarım Müdürlüğü Koyun Yetiştiriciliği Kredi ve Destekleri

Koyun yetiştiriciliği için maddi destek konusunda Tarım Müdürlüğü önemli adımlar atmıştır. 2016 yılından bu yana oluşturduğu uygulamalarla küçükbaş hayvan yetiştiricilerine destek olan Tarım Müdürlüğü, önümüzdeki dönem için de gerekli kredi ve hibelerin hayata geçirilmesi için çalışmaktadır. Özellikle 2019 dönemindeki çalışmaları öğrenmek isteyen girişimcilerin duyuruları takip etmesinde yara vardır. Geçtiğimiz yıllarda Tarım Müdürlüğü koyun yetiştiricilerine destek kapsamında ortalama 30 bin TL ödeme yapmıştır.

Ziraat Bankası Koyun Yetiştiriciliği Kredi ve Destekleri

Tarım ve hayvancılıkla uğraşan üreticilerin dostu olan Ziraat Bankası, sunduğu kredilerle küçükbaş hayvancılığa büyük katkı sağlamaktadır. Ziraat Bankası koyun yetiştiriciliğine destek kapsamında geçtiğimiz dönemde üreticiye ortalama 50 bin TL kredi imkanı sunmuştur. Bankanın en önemli avantajlarından biri düşük faizli geri ödeme şansının bulunmasıdır. Önceki dönemlerde ortalama faiz bedeli 0,40 – 0.41 olarak hesaplanmıştır.

Çiftçinin bankadan aldığı krediler için uzun vadeli ödeme planı çıkarılmaktadır. Ziraat Bankası hayvancılık kredi vadeleri geçen dönemde 84 aylık bir dönemi kapsamıştır. Gerekli koşullara sahip üreticiler, Ziraat Bankası’nın sunduğu bu uygulamaları göz önüne alarak tercihlerini yapmalıdır.

Şekerbank Koyun Yetiştiriciliği Kredi ve Destekleri

Koyun yetiştiriciliği başta olmak üzere hayvancılık alanında tercih edebileceğiniz bir diğer banka da Şekerbank’tır. Kredi veren birçok banka gibi Şekerbank da müşterilerine sunacağı krediler için bazı şartların yerine getirilmesini talep etmektedir. Şekerbank koyun yetiştiriciliği kredisi almak isteyenlerin en az 50 koyunluk kapasitesi olması gerekmektedir. Keçi yetiştiriciliği için bu rakam 25’tir.

Etiketler
Daha Fazla Göster

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Kapalı