Banka ve Finans

Kredi Notu Düşük Olanlara Kredi Veren Bankalar

Bankalar kredi verebilmek için bir takım kriterleri değerlendirmektedirler. Bu kriterlerin başında kredi notu bulunmaktadır. Kredi notu kişinin bankalara olan ödemelerini düzgün bir şekilde yapıp yapmadıklarını ortaya koyan bir değere sahiptir. Bankalar vermiş oldukları kredinin tekrardan geri ödemesinin yapılıp yapılmayacağı konusunda güvenirliliği kredi notuyla saptanmaktadır. Bankalardan almış olduğunuz kredilerin düzensiz bir şekilde gecikerek ödenmesi,  kredi notunuzu düşmesine neden olacaktır. Bankalardan alınmış olan kredinin hiçbir şekilde ödenmemesi halinde kredi notu çok düşük olabilmektedir. Kredi notu düşük olan kişiler ileriki zamanlarda bankalarda çok zor bir şekilde kredi alabilmektedirler. Bankalar riskinin en aza indirgenmesi için kredi notunun düşük olduğu kişilerin başvurularını genellikle olumsuz bir şekilde karşılamaktadır. Bir kişinin kredi notu düşük ise üzerine kayıtlı olan gayrimenkul, menkul şeklinde mülkleri bankaya ipotek olarak göstererek kredi alabilme şansını yakalamaktadır. Kişinin üzerine kayıtlı olan herhangi bir mülk yok ise güvenilir bir kefil ile bankadan kredi almak için başvuruda bulunabilir. Bir kişinin kredi notu binin altında ise bankalar bu kişiye olumlu olarak bakmaktadırlar. BDDK kredi notunun 100’den aşağı olduğu kişilere kredi veren bankalara ceza verebilmektedir. Günümüzde ekonomik şartlarım oluşturmuş olduğu mecburiyetler den dolayı BDDK bu kişilere bankalar tarafından kredi verilmesine imkân tanımıştır. Bankalar kişilere kredileri verebilmeleri için onlara son bir şans daha verebilmektedir. Verilecek olan kredi normal kredi faiz oranından biraz daha yüksek olacak şekilde kredi notu düşük olan kişilere verilebilmektedir.

Kredi Notu Düşük Olanlara Kredi Alma Şartları

  • İpotek Verilmesi

Kredi notu düşük olan kişilerin bankaya güvence olarak en azından borçlarını tekrar ödeyebileceklere bir teminat olarak ipotek gösterebileceği mülklerinin olması gerekmektedir. Bankalar ipotek için genellikle gayrimenkul teminatları kabul ederek kredi verme imkânı tanımaktadır. Fakat bankanın teminat olarak kabul edeceği ipotek mülklerinin şartlara uygun olması gerekmektedir. Bir ipoteğin değeri bankanın eksper çalışanları tarafından belirlenmektedir. Bankalar 15.000 TL kadar ihtiyaç kredisini  %2,5 olacak şekilde faizlerle 36 ile 48 aya varan vade seçenekleri şeklinde olan paketleri başvuran kişilere sunmaktadır.

  • Kefil Gösterme

Hem kredi notu düşük olan hem de bankaya teminat olarak gösterebileceği herhangi bir menkul ya da gayrimenkul mülkü bulunmuyor ise en azından kefil gösterebilmesi gerekmektedir. Bankaların kişilerden talep ettiği kefil sayısı değişiklik gösterebilmektedir. Bir kişi kefil olarak kabul edilebilmesi için bankanın gerekli gördüğü şartları sağlayabilmesi gerekmektedir. Bankaya kefil olarak gösterilecek kişinin en azından 1200 ben fazla kredi notunun olması gerekmektedir. Kişinin SSK’ya kayıtlı bir şekilde çalışıyor olması da bankanın aradığı kriterler arasında yer almaktadır. Bir kişi kefil olarak göstermek istiyor iseniz o kişinin kefil olabilmesi için eşinin de onay vermesi de gerekmektedir. Bu ola işlem imzalama şeklinde olmaktadır.

  • Gelir Belgesi Sunulması

Daha önceden ödemelerinde problem yaşayan kişiler kredi notlarının düşmesine sebep olabilirler. Bu ödeme problemini sebebi gelirlerinden kaynaklı ise şu anki gelirleri eski gelirlerine göre daha yüksek ise bu bankaya bildirilmelidir. Gelirin yüksek olması bankanın kişiye kredi verme imkânını yükseltmektedir. Kredi notu düşük olan kişiler gelir belgesini bankaya gösterdiği zaman gelirlerinin yüksek olduğunu gören banka tarafından 100 bin TL’ye kadar krediler verilebilmektedir. Kişinin bu belgeyi gösterirken hane sayısını da belirtmesi gerekmektedir. Kişilerin kredi notlarının düşük olması ve bu şartlardan herhangi birini sağlayabiliyor olması halinde bankanın şubelerine giderek personellerle ile görüşme yapıp başvuru işlemleri yapabilirler. Bankaların belirli dönemlerde bazı kampanyalar düzenlediğini de bilmenizde fayda vardır. Kredi notuna bakmadan faiz ve vade seçenekleri ile sizlere kredi verebilecek bankaları sizin için araştırarak bilgilenmenizi amaçladık.

  • Finansbank Kefille Kredi

Finansbank Türkiye’deki bankalar içinde adını duyurmuş güvenilir bankalardan bir tanesidir. Finansbank kredi notu düşük olan kişilere kefil ve teminat gösterdiklerinde 10.000 TL kadar kredi verebilmektedir. Bir kişinin kredi notu çok düşük ise 24 ay vade seçeneği ile yüzde 1,70-1.80 arasında faiz miktarlarıyla gelir belgesi istemeden kredi verebilmektedir. Bu krediden yararlanabilmek için Finansbank’ın sizlere koşmuş olduğu kefil, menkul ya da gayrimenkul şartlarından bir tanesini sağlayabiliyor olmanız gerekmektedir.

  • Akbank Kredi Notsuz Kredi

Gelişim içinde olan bankalardan bir tanesi olan Akbank, müşteri portföyünü arttırabilmek amacı ile 20.000 TL varan ve 48 ay vade seçenekleri olan kredileri verebilme imkânı sağlamaktadır. Kredi notu en azından 810’un altında olmayan kişiler bu krediden faydalanabilmektedir. Akbank’ın sağlamış olduğu kolaylıklardan bir tanesi de internet bankacılığı üzerinden bu krediye başvuruyor olabilmenizdir.

  • İş Bankası Kredileri

Stoktaki parası en çok olan bankalardan bir tanesi olan İş Bankası’dır.  İşçiye,   emekçi, esnafa, kobi’ye kredi vererek ülkenin her alanına değinerek ülke ekonomisine katkıda bulunmaya çalışmaktadır.  10.000 TL’ye varan kredi miktarlarını gelir belgesi ya da kredi notu gibi kriterlere bakmadan sizlere verebilmektedir.

  • Türkiye Ekonomi Bankası

Kredi notu düşük olduğu için kredi alamayacağı endişelerine kapılan kişilerin yardımına koşan bankalardan bir tanesi de Türkiye Ekonomi Bankasıdır. Türkiye Ekonomi Bankası CEPTETEB uygulaması kullanan kişilere 20.000 TL varan 48 ay vade seçenekleri olan acil kredi paketinden yararlanmalarına imkân tanımaktadır. Türkiye ekonomik Bankası’nın bu krediyi verebilmesi için sadece bir kefil gösterilmesi yeterli olacaktır.

  • Aktif Bank N Kolay Kredi

Bu Kredi paketi 30 bin TL’ye kadar verilerek birçok kişinin yararlanmasına imkân tanınmaktadır. Aktif Bank gelir belgesiz, kredi notu olmadan kefil karşılığında sicili bozuk olan kişilere de kredi verebilmektedir. Internet üzerinden başvurular yapabilme şansınız bulunmaktadır. Kredi başvurunuz onaylandı takdirde evraklarınızı banka merkezinde posta yoluyla iletmeniz gerekmektedir. Aktif Bank’ın Türkiye üzerinde bir şubesi bulunmamaktadır. Bu sebepten dolayı PTT şubelerinden kredinizi alabilirsiniz.

  • Burgan Bank

Ülkemizde bulunan en yeni bankalardan bir tanesidir. Burgan Bank kredi notu çok düşük olan kişilere bile %1,80 faiz oranı ile 48 ay vade seçenekli ihtiyaç kredisini başvuru yapanlara verebilmektedir. Burgan Bank’tan kredi almak istiyor iseniz internet bankacılığından başvuru işlemleri yapmanız gerekmektedir. Başvuru işlemlerinizin olumlu bir şekilde sonuçlanması ile size en yakın olan Burgan Bank şubesine giderek kredinizi alabilirsiniz.

  • Yapı Kredi Bankası

Teminat ve kefil karşılığında Yapı Kredi Bankası sicili bozuk, kredi notu düşük olan kişilere kredi imkânları tanımaktadır. Güncel faiz oranları sürekli değiştiğinden dolayı başvuru yaptığınız zaman baz alınarak 36 ay vade seçenekli kredileri alabilme şansınız bulunmaktadır. Yapı Kredi kişilerin riskli kategoriye girmemesi halinde en çok kredi veren bankalardan bir tanesi olduğunu bilmenizde fayda olacaktır. Bilmeniz gereken bir diğer husus da Yapı Kredi den kredi kartı aldığınızda bu kredi kartının limitini 1000 TL olabileceğidir. Bu kredi kartı faizsiz bir şekilde çalışmaktadır.

Bankalardan alacağınız kredilerin geri ödemeleri ve faiz ile vade seçeneklerine doğru bir şekilde karşılaştırdıktan sonra size ödeme kolaylığı sağlayan bankaları aradan seçerek ilk başvurularınızı bu bankalara yapmanız sizin en doğru karar olacaktır.

Etiketler
Daha Fazla Göster

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Kapalı