Banka ve Finans

Kredi Sicili Nedir, Banka Kredi Sicili Nasıl Temizlenir ?

Kredi sicili temizleme kredi çekmek isteyen veya kredi kartı almak isteyen kimseler için zorunluluktur. Eğer borcunuz var ise ve yasal takip sürecine girmişseniz bu durumda kara listeye alınırsınız. Kara liste, bütün bankaların ortak bilgi havuzunda görülmektedir. Bundan ötürü da kara listeye giren bireylerin kredi çekmesi veya kredi kartı alabilmesi olanaklı değildir. Kara listeye giren bireylerin 5 yıl süresince sicili temizlenmemektedir.

 

Kredi Kayıt Bürosu tarafınca tutulan sicil kaydının temizlenebilmesi için borcun ödenmesinden sonrasında 5 yıl geçmesi gerekmektedir. 5 yıl sürecinde borçları tertipli olarak ödemek ve kredi notlarını yükseltmek gerekmektedir. Sicilin temizlenmesinin arkasından kredi notu yüksek olan ve bu süreçte borçlarını düzenli olarak ödeyen kimseler kredi çekebilmektedir.

Kredi Siciline Kredi Notunun Etkisi Nelerdir?

Kredi sicili ve kredi notu bireylerin kredi çekmesi ve kredi kartı alabilmesi için en mühim faktörlerdir. Kredi sicili; bireylerin kredi başvurusunda ilk bakılan unsurdur. Kredi borcu geçmişi tamamıyla silinmemektedir. Bu veri tabanında riskli konumda olan kimseler, 5 yıl süresince kredi çekememektedir. 5 senede bir yenilenen veri tabanları yardımıyla, kara listeye giren ve borcunu tamamıyla ödeyen kimseler sicilini temizlemektedir. Kredi veya kredi kartı borcunun 90 gün içerisinde ödenmemesi, kredi notunun düşmesine yol açmaktadır.

 

Kredi Sicili Nasıl Belirlenir?

Kredi sicilinin belirlenmesi çeşitli faktörlere bakılırsa yapılmaktadır. Kredi sicilini oluşturan bütün etmenlerin göz önünde bulundurulması ile kredi puanı belirlenmektedir.

Bunlar:

 • Kredi borçlarını tertipli olarak ödemek, kredi puanını yüzde 35 oranında etkilemektedir.
 • Var olan kredi ve kredi kartı borçlarının tertipli olarak ödenmesi kredi puanını yüzde 35 etkilemektedir.
 • Yeni alınan kredinin tertipli olarak ödenmesi yüzde 11 oranında kredi puanını belirlemektedir.
 • Kredi kullanma sıklığı, kredi puanını yüzde 10 oranında belirlemektedir.

Bilhassa borç yapılandırma, maaşı benzer bankadan çekme şeklinde ayrıntılar, kredi notunun belirlenmesini sağlamaktadır. Borçların tertipli ödenmesi, kredi notunun yükselmesini elde eden en mühim unsurdur.

Banka Sicili Nasıl Temizlenir?

Banka sicilinin temizlenmesi için borçların düzenli bir şekilde ödenmesi gerekmektedir. Banka sicilinin bozulması, uzun sürede düzelmektedir. Bundan ötürü kara listeye düşmemek ve yasal takibe alınmamak gerekmektedir. Eğer borçlar 90 gün süresince ödenmemiş ise ve yasal takip sürecine girilmiş ise bu listeden çıkmak için 5 yıl beklemek gerekmektedir.

Kredi Kayıt Bürosu tarafınca tutulmuş olan sicil kaydının silinmesi için borcun tamamıyla ödenmes gerekmektedir. Aksi taktirde, sicilin bozuk olması nedeniyle hem kredi kartı başvuruları hem de kredi başvuruları reddedilecektir. Sicilin temizlenmesi arkasından kredi çekebilmek için kredi notunun yüksek olması gerekir. Aksi taktirde bankalar olması gerekenden daha yüksek faizler ile kredi verebilmektedir.

Bankaların Kredi Sicili Puan Değerlendirmesi Nasıl Yapılır?

Bankaların kredi sicili hesaplaması ortak bilgi havuzunda yapılmaktadır. Buna bakılırsa bankaların kredi sicili puan değerlendirmesi:

 • Kredi sicil puan aralığı 1 ve 699 olan kşiler yüksek riskli gruptadır ve kredi kullanma ihtimali fazlaca düşüktür.
 • Kredi sicil puan aralığı 700 ve 1099 olan kimseler orta riskli gruptadır ve kredi kullanma ihtimali fazlaca düşük olmaktadır.
 • Kredi sicil puan aralığı 1100 ve 1499 olan kimseler düşük riskli kredi siciline sahiptir ve kredi kullanma ihtimali gelire bağlı olmaktadır.
 • Kredi sicil puan aralığı 1500 ve 1699 olan bireylerin kredi sicil risk puanı iyidir ve kredi kullanma ihtimali yüksektir.
 • Kredi sicil puanı 1700 ve 1900 olan bireylerin kredi sicili oldukça iyidir ve kredi kullanma ihtimali oldukça yüksektir.

Hangi Bankalar Kredi Siciline Bakmaz?

Kredi siciline bakmayan bankalar söz bahsi değildir. Ama bankaların kredi müracaat değerlendirmesi, başka olmaktadır. Bir takım bankalar kredi siciline daha az ehemmiyet verdiği için kredi çekme ihtimali daha yüksek olmaktadır. Bilhassa kişiye özel faiz oranları veren bankalar, sicil ve kredi puanını ikinci plana atabilmektedir. Bu değerlendirmeler bankaların kampanyaları veya dönemsel fırsatlarına bakılırsa belirlenmektedir. Kefilsiz biçimde kredi verebilen bankalar:

 • EnPara
 • En Basit Kredi – Aktifbank
 • CepteTEB

Banka Sicil Sorgulama E-Devlet

E-devlet üstünden banka sicili sorgusu Türkiye Cumhuriyeti kimlik numarası ve E-devlet parolası ile basitçe yapılabilmektedir. E-devlet giriş sistemi üstünden kredi puanı sorgulamak için e-devlet parolası olmayan kimseler 2 Türk lirası karşılığında herhangi bir PTT şubesi üstünden e-devlet parolası alıp giriş yapabilmektedir.

Kredi sicilini sorgulamak için:

PTT Gitmeden E-Devlet Şifresi Almak

 • E-devlet kapısına Türkiye Cumhuriyeti kimlik numarası ve E-devlet parolası ile giriş yapılmaktadır.
 • Giriş yaptıktan sonrasında sistem üstünden arama kısmına ‘’kredi sicil’’ yazılmalıdır.
 • Kredi sicil yazdıktan sonrasında karşınıza çıkan sorgu bölümünü tıklamanız yeterli olacaktır.
 • Ayda bir kere e-devlet sistemini üstünden parasız kredi sicili sorgulama hakkınız bulunmaktadır.
 • Sorgulama yaptıktan sonrasında sicilin hazır olduğuna dair SMS bilgilendirmesi gelecektir.
 • SMS bilgilendirmesinin gelmesinden sonrasında e-devlet sayfasını açarak sorgulama işlemlerini tamamlayabilirsiniz.

Banka Sicil Affı 2020

Bankaların sicil affı daha yasalaşmamıştır. 2020 yılında kara listeye girenler için bir banka affı beklentisi oluşmuştur. Sicil affı yasası, 2020 yılında, kara listeye girmiş olan bireylerin sicil notlarını düzeltmesi için oluşturulmuş bir yasa tasarısıdır. Sicil affına uyacağını açıklayan bankalar ise daha izahat yapmamıştır.

Resmi Gazete’de gösterilen verilere bakılırsa sicil affı yalnızca:

 • Esnaflara,
 • Emeklilere,
 • Çalışan vatandaşlara uygulanacak bir yasadır.

Bakanlar kurulu tarafınca sicil affı yasasının 2020 yılında kabul edileceği ön görülmektedir. Kredi borcu olan vatandaşlar bu yasanın yürürlüğe girmesi ile kara listeden çıkarak kredi çekebilecek veya kredi kartı müracaat yapabilecektir.

Kara Listeden Çıkmak için Ne Yapmam Gerek?

Kara listeden çıkmak için ilk olarak kara listeye alınmanıza sebep olmuş borçların ödenmiş olması gerekmektedir. Borcun ödenmesinin arkasından 5 yıl geçmesi gerekmektedir. Borçlar ve kredi ortak bilgi havuzu 5 yılda bir temizlenmektedir. Bu 5 yıl içinde borçların düzenli olarak ödenmiş olması ve şahısın tekrardan kara listeye girmemiş olması gerekmektedir.

Borcu ödedikten sonrasında 5 yıl içinde tekrardan kara listeye giren bireylerin kara sıralama süresi tekrardan 5 yıl olarak başlamaktadır. Bu zaman bitmeden kredi çekmek veya kredi kartı alabilmek olanaklı olmamaktadır. Ama bankalar, çeşitli dönemlerde kara listede olan kimseler için düşük limitli kredi ve kredi kartı şansı da sunabilmektedir. Bu kampanyaları izlemek ve maaşın yatmış olduğu banka üstünden kredi veya kredi kartı müracaatı yapmak gerekmektedir.

Kara listeden çıkmak için:

 • Borcun tamamının kapatılması gerekmektedir.
 • Borcu kapattıktan sonrasında halen kredi kartı kullanılıyorsa mümkünse ödemelerin otomatik yönerge ile ödenmesi gerekmektedir.
 • Borçların tertipli olarak ödenmesi ve maaşın almış olduğu banka üstünden kredi müracaat yapılması gerekmektedir.
 • Kara listede olan bireylerin sık sık kredi müracaatı yapması da kredi puanını düşürmektedir. Bundan ötürü müracaat sıklığını azaltmak ve kara lise süresinin tamamlanmasını beklemek gerekmektedir.

Maaş bankaları kimselere kısıtlı limitle kredi kartı verebilmektedir. Bu kartın alınması ve mümkünse her ay düzenli harcama ve tertipli ödeme yapılması gerekmektedir.

 

Daha Fazla Göster

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Kapalı