Genel

Mobbing Nedir? Nasıl Yapılır? Cezası Nedir?

Bu yazımızda sizlerle beraber mobbing nedir, nasıl yapılır ve cezası nedir gibi sorulara elimizden geldiğince cevap vereceğiz. Türkiye çapında birkaç senelik dilim içinde bilhassa iş hayatında oldukça ciddi anlamda sıkıntılar kendisini net biçimde gösteriyor. Mobbing, TC yasaları kapsamında oldukça büyük bir suçtur. Bu sebep dolayısı ile sizlere elimizden geldiğince detaylı olarak bilgiler sunma yoluna gideceğiz. Öteki merak ettiklerinizi yorum kısmından sorarak bizlerden bu anlamda en kesin detayları alabilme şansına sahip olabilirsiniz.

 

Mobbing Nedir?

Mobbing veya öteki adı ile BEZDİRİ, iş veya sosyal hayat içinde bir grubun öteki bir gruba sosyal anlamda üstünlük ve kabadayılık yapması, baskı kurması denebilir.

Mobbing, bilhassa iş hayatında günümüzde çokça kullanılan bir terim veya uygulama olarak kendisini kesin bir şekilde izah edilebilir. Bezdiri adı ile de anılan bu uygulama, üstün astına karşı uyguladığı psikolojik baskı olarak da kendisini izah edebilir. Dolayısı ile iş hayatında ki rahat çalışma ortamı önemli anlamda yok olur. Bununla beraber sosyal topluluklar için de bu geçerlidir. Anayasa maddeleri ile sınırları belirtilmiş olan mobbing uygulamalarının cezaları fazlaca ağırdır. Özel sektörde de devlet kurumlarında da mobbing uygulamarına yönelik şikayetler, devlet nezdinde en kısa zaman içinde değerlendirme altına alınır. Dolayısı ile çalışan hakları bu aşamada direkt devletin adına çok önemli anlamda suç teşkil eder ve ehemmiyet arz eder.

 

Mobbing Nasıl Yapılır?

Mobbing, kısa bir vakit dilimi içinde ülkemiz çalışma alanlarında bilhassa ciddi anlamda gözlemlenen sorunlardan birisi olarak dikkatleri çekiyor. Mobbing, önemli anlamda baskı ve yıldırma politikası olarak kendisini gösterdiğinden ötürü rahat çalışma ortamları esasına tamamıyla aykırı bir faktör olarak da kendisini gösteriyor diyebiliriz sanırım. Mobbing ile ilgili uygulama şekilleri kesin olarak açıklanamaz. Ama psikolojik anlamda oldukça ciddi anlamda baskı ve yıldırma vaziyeti söz bahsi ise kendisini gösterir.

 

Mobbing, doğrudan doğruya baskı anlama gelir. Şu demek oluyor ki sizi çalışırken devamlı baskı altına almak, sözlü olarak çalışmaya yönelik taciz etmek. Buna bağlı olarak önemli anlamda bunaltma veya çalışan özlük haklarından yoksun bırakma şeklinde adımlar atılabilir. Mobbing, çoğu farklı biçimde yapılır. Bunlardan bazılarını inceleyecek olursak;

  • Özlük haklarınıza karşı engel koyma ve bundan yararlanmamanızı sağlama,
  • Size karşı iş veya sosyal ortamda fiziki ve psikolojik baskı kurma vaziyeti,
  • Devamlı çalışmanıza yönelik olarak uygulanan baskı vaziyeti,
  • Maaşınız ile ilgili olarak uygulanan yaptırımlar,
  • Mesai saatlerinizin sebepsiz yere esnetilmesi,
  • Bireylerin size bir tek egoları için üstünlük kurma çabaları ve bu tarz şeyleri uygulamaya dökmeleri

 

çoğu farklı biçimde kendisini gösterir. Şu demek oluyor ki mobbing ile ilgili olarak iş ortamında ki huzurunuz tamamıyla ehemmiyet arz eden başlıca faktör. Dolayısıyla seçici olmak ve bu anlamda seçenekleri en iyi bir biçimde değerlendirmek fazlası ile mühimdir.

Mobbing Cezası Nedir?

Mobbing, devlet nezdinde oldukça önemli anlamda büyük bir suç olarak dikkat çeker. Devlet kurumunda çalışıyorsunuz ve mobbing uygulanıyor. Bu aşamada bilhassa yapılacak şikayetlerde devlet, çok önemli anlamda yaptırımlar uygular. Elbette ki bu bir tek devlet kurumlarında geçerli bir vaziyet değildir.

Mobbing cezası, özel sektör için de benzer kapsamı içerir. Bunun için herhangi bir kuruma da gitmenize gerek yoktur. Direkt CİMER üzerinden de şikayet yapmanız halinde devlet bunu suç duyurusu kabul ederek işlem başlatır. Dolayısı ile mutlaka en iyi imkanları sonuna kadar değerlendirmek gerekir. Mobbing, cezası çok büyük olan yasalara karşı bir uygulamadır.

Hapis cezası, para cezası şeklinde cezalar mobbing kapsamında kendisini kesin bir biçimde göstermektedir. Dolayısı ile bu anlamda bir çalışan iseniz mutlaka hakkınızı aramanız gerekir.

 

Daha Fazla Göster

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Kapalı