Tarih

Mona Lisa Detaylarda Saklanan Sırları

Yıllar yıllar önce bir adam bir resim çizdi. Sıradan olmayan, sırlarla dolu bir resim… Bu, o zamanlarda sadece bir resimdi, fakat günümüzde bundan çok daha fazlası…

Kim bu Mona Lisa ?

Hangi çağda yaşadı? Esrarengiz gülüşünün ardında neler saklıydı?
Buna geleceğiz fakat Mona Lisa’yı bu kadar abartmak gereksiz olabilir miydi?
Bazıları tabloya bakar ve sadece bir kadın işte der. Bazıları da resmin sadece kadın resmi değil, bir sanat olur düşünür. Çünkü Mona Lisa farklı farklı stüdyolara taşınıp, ince ayrıntılar düşünülerek 16 yılda tamamlanan, Altın Oran kullanılarak yapılan ve 500 yılda iki kere çalınıp bir kere de asitle tahrip edilen bir resim. İşte bu saydığım özellikler onu eşsiz kılıyor. Onu eşsiz yapan sadece bunlar da değil…
Bu tablo Leonardo’nun ressamlık becerisinin en büyük özetiydi. Hayatı boyunca 20 den az tablo yapan Da Vinci’nin burada, son akşam yemeği tablosunda olduğu gibi bazı sırları sakladığı söylenmekte. Bunu bize düşündüren şey ise not defterlerinde ve çalışmalarında kullandığı şifrelemeler.

Leonardo yazılarının çalınmaması ve okunmasının zor olması için tersten yazardı. Ayrıca çok önemli notlarının önce bir kısmını karışık şekilde dizer, yerlerini ve birleşeceği kısımları sadece kendi bileceği şekilde düzenlerdi. Böylece basit bir şifreleme yapmış olurdu. Tüm bunlara bakınca ona paranoyak diyebilirsiniz fakat belki de bunu yapmak zorundaydı…

mona-lisa-detaylarda-saklanan-sirlari
mona-lisa-detaylarda-saklanan-sirlari

Araştırmacı Stevenson ve ekibi tablonun ultra çözünürlükteki bir kopyasını çıkarmışlar ve günlerce incelemişler. Sonucunda bir gün sağ tarafta Duran köprünün hemen altında bir şey fark etmişler.
Biraz netleştirdiklerinde bunun bir rakamı olduğunu görmüşler.
7 ve 2 rakamı…
Resmi incelemeye devam eden ekip Mona Lisa’nın gözlerinin içine yaklaştıklarında silik bir şekilde duran çizgilere rastlamış. Daha net baktıklarında ise sağ gözünde L harfini, sol gözünde ise S harfinin net bir şekilde göründüğünü tespit etmişler.

Bunların Bir Anlamı Olmalı?

Bunların anlamlarını öğrenmek için Mona Lisa’nın arkasında bulunan manzaranın, gerçek olup olmadığını incelediklerinde, İtalya’da bulunan Bobbio isimli küçük bir kasabayı buluyorlar. Leonardo’nun daha önce buraya geldiği net bir şekilde bilinmekte. Kasabaya ortaçağdan kalma bir kaleden bakıldığında tablodaki arka manzaraya çok benzer yanlar ortaya çıkmakta. Kıvrılan nehir, yüksek tepeler ve bize göre sağ tarafta bulunan taş köprü.

Olaylar ilginç bir hal almaya başlarken köprünün 1472 yılında meydana gelen selde, büyük kemerinin ağır tahribi sonucu köprünün yeniden restore edildiği bilgisi, ortaya çıkan 72 sayısını anlamlı kılıyor. Bu tamda Leonardo’nun dönemi. Leonardo bu sayı bilerek mi yerleştirmişti yoksa sadece bir tesadüf müydü? Bunu neden eklediği bilinmez fakat Leonardo Da Vincinin çizdiği ya da eklediği her şeyde bir anlam olduğu biliniyor.

Gözlerin içinde yer alan “L” Leonardo anlamına gelebilirdi fakat “S” harfi?

mona-lisa-detaylarda-saklanan-sirlari-salai
mona-lisa-detaylarda-saklanan-sirlari-salai

Bunu öğrenebilmek için Leonardo’nun hayatı hakkında biraz araştırma yapmamız gerekiyordu. Leonardo hayatının bir kısmında, henüz 10 yaşlarında yanına aldığı fakir bir ailenin çocuğu olan, Gian Giacomo Oreno isimli genç ilerleyen yaşlarda yaptığı yaramazlıklar ve kötü davranışları nedeniyle, Leonardo Da Vinci tarafından “Salai” yani “Küçük Şeytan” lakabını alacaktı.

Çoğu kişiye göre Salai, Da Vinci’nin çizimleri için ilham kaynağı, çırağı, sevgilisi, belki de üçü birdendi. Salai’yi birkaç tabloda yansıtan Leonardo, onunla bir ilişki içinde olabilir miydi?

 

mona-lisa-detaylarda-saklanan-sirlari-salai-monalisa
mona-lisa-detaylarda-saklanan-sirlari-salai-monalisa

Çiziliş amacını bilmiyoruz fakat Salai’nin birebir çizilen bu portresi ilginç sırlar barındırıyor olabilir ve düşünüldüğü gibi  de oldu.Tablo Mona Lisa’nın tablosu ile karşılaştırıldığında burun, çene, yüz hatları ve gülüş inanılmaz derecede benzerlik göstermektedir.

Bu tesadüf olabilir miydi?
Leonardo, adını sanını hiç duymadığımız ve kim olduğunu, ailesini eminen bilmediğimiz Mona Lisa isimli birini neden ve neye bakarak resmetmiştir?

Cevap şu ki; Leonardo, yanına aldığı çırağı ilk başlarda önemsemese de sonradan aralarındaki uyumu fark etti ve ilerleyen yaşlarda sevgili oldular. Bunun bilinmesi onların hayatına mal olurdu. Çünkü o dönemde eşcinsel ilişkinin cezası idamdı. Leonardo ve Salai, bunu ömür boyu saklamak  zorundaydı ve öyle de oldu. Fakat Salai bilinmek, tek kıymetlisinin o olduğunun Leonardo’dan göstermesini istiyordu. Belki de bunu Leonardo kendi istemişti. Bunu yapması mümkün değildi fakat tek bir yol hariç! Salai’yi başka bir adla ve yüze en mükemmel şekilde çizerek yaşatmaktı.Öylece ona verdiği değeri gösterebilirdi. Bunun için resmi sürekli yanında taşıdı ve birçok stüdyoda 16 yıl boyunca gizlice çizimlere devam etti. Kusursuz olmalıydı. Burun, yüz hatları hepsi benzemeliydi ama tanınmamalıydı.

Bazı yerlerde değişiklikler yaptı ve özenle çalıştığı bu resmi tamamlamayı başardı. İsmi Salai olamazdı,lakabını bilen çoktu. Bunun yerine benim küçük şeytanım anlamında ki Mon Salai ismini şifreleyerek Mona Lisa olarak yeniden düzenledi.

Mon benim anlamındaydı. Leonardo,canına mal olacak büyük sırrı Mona Lisa tablosunda işte bu şekildek gizlemişti.Gözünün içinde yer alan “S” harfi de böylece anlam kazanmıştı.

Bu anlatılanlar bir komplo teorisi gibi görünse de parçalar birleştirilince, gerçek aslında bundan ibaret gibi görünüyor. Tabloya sakladığı düşünülen sırlar bundan ibaret değil

Leonardo’nun son akşam yemeği tablosunda, ekmekler ve eller birer nota ile eşleştiğinde anlamı henüz çözülememiş bir melodi ortaya çıkıyor.

Daha Fazla Göster

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Kapalı