Genel

Nöbetçi Noter İle Hafta Sonu Araç Alım Satım Riskleri

Eğer araç alım ve satım işlemleri yapmak istiyor iseniz noter kanalı ile yapmanız gerekmektedir. Yapılmış olan son düzenlemeler ile araçların plakaları ve ruhsatları ile ilgili tüm detaylar noterlerden yapılmaktadır. Bu şekilde işlemleri noterden gerçekleştiriliyor olması kişilerin hem güvenilir hem de kolay bir şekilde araç alım satım işlemlerini gerçekleştirebilmelerine olanak tanınmaktadır. Araç alım satım işlemleri noterlerde hafta içi değil hafta sonları da yapılabilmektedir. Bu işlemleri yapan noterlere nöbetçi noterler denilmektedir. Bazı nöbetçi noterler de mesai saatleri dışında çalışarak kişilere büyük kolaylıklar sağlamaktadır. Fakat bu iş sandığımız gibi güvenilir ve gerçekten kişilere yardımcı olmakta mıdır?

Nöbetçi Noterden Yapılan Araç Satışına İtiraz

Günümüzde araç alım satım işlemlerini kolaylaştırmak amacıyla nöbetçi noterler hafta sonları da çalışarak kişilerin işlemlerini ara vermeden yapabilmelerine olanak tanımaktadır. Alıcı ile satıcı arasında herhangi bir güven problemi olmadığı zaman herhangi bir problem çıkmamaktadır. Fakat ikisinden birisinin doğru olmayacak şekilde bilgi vermesi bir kişinin mağdur olacak duruma düşmesine neden olmaktadır. Eğer alıcı ile satıcı arasında hiçbir problem çıkmazsa araç alan kişi aracını alıp hemen kullanmaya başlayacaktır. Fakat karşılıklı olarak dürüstlük ilkesinin benimsenmemiş olması da sorunların kaçınılmaz hale gelmesine neden olmaktadır.

Nöbetçi noterlerin hafta sonları çalışıyor olması olası bir problem yaratabilmektedir. Bu problem şu şekildedir,  kişiler vekâlet sonunda araçlarını hafta sonu noter aracıyla satıkkların da eğer bir problem çıkar ise bu mesai saatlerinin dışında bir sürede gerçekleştiği için hukuksal süreçte dava yok hükmünde sayılabilmektedir. Bu sebepten dolayı kişilerin bu konularda çok dikkatli olmaları gerekmektedir.

Nöbetçi Noter De Vekâlet İle Araç Satışı İptal Edilebilir Mi?

Kesin olmamakla birlikte birçok kişi hafta sonu vekâlet ile yapılmış olan araç satım işlemlerinin noter tarafından satışını iptal edilebileceği hakkında görüşleri bulunmaktadır. Kişi eğer vekâleti hafta sonunda size araç satmak için notere vermiş ise daha sonra böyle bir vekâleti verdiğini İnkâr edecek olursa sizin problem yaşamanız neredeyse kaçınılmaz bir hal almaktadır. Maalesef günümüzde noterlerinin çoğu bu konuda bilgi sahibi oldukları halde işlemin devamlılığını sağlamaktadırlar.

Etiketler
Daha Fazla Göster

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Kapalı