Hayatın İçinden

Podyumların Arka Yüzü

Podyumların pırıltılı dünyasına adım atmak birçok gencin hayallerini süslüyor ama o dünyanın perde arkası hiç öyle magazin basınında, ya da kameralar karşısında göründüğü gibi değil. işte moda dünyasına emek veren mankenlerin anlattı şoke eden gerçekler.

Moda Dünyası’nda olanların yaşadığı zorluklar ise bir müddet sonra ortaya çıkıyor pek çoğu bir eşya gibi kullanıldığını ve tacizler ile karşılaştığını belirtiyor.Genç yaşta gelen bu ağır travma sonucunda bazı mankenler uyuşturucu bataklığına düşebiliyor.Victoria Secret modellerinden Kylie Bisutti 2013 yılında moda dünyasındaki yaşamını anlatan kitapla olay yaratmıştı.Mesleğine veda ettikten sonra dinine bağlı bir hristiyam gibi yaşamaya başlamıştı. Bisutti kitabında; bana bütün modellerin yeri geldiğinde üstsüz poz vermesi gerektiği söylendiğinde henüz 16 yaşındaydım diye yazdı.

Ahlaksız tekliflerin olduğunu belirten kitabında oldukça belli oluyor. Üstelik moda sürekli var olmak için pek çok kişi sürekli mükemmel olmak zorunda. Aşırı zayıflamak için az yemek yiyen Alman model Henriette Hömke, 63 kilodan 40 kiloya kadar düşünce hayatını kaybetti.

Miss International 2013 Filipinler güzeli bir güzel Santiago’da zayıflamak isterken böbreklerini kaybetti.Ünlü manken şuan Diyaliz makinesine bağlı olarak yaşamını sürdürüyor.

Türkiye’nin en ünlü mankenlerinden olan Burçin Bircan düştüğü zorluklara fazla dayanamadı. Her ne kadar sürekli büyük başarı elde etse de ağır psikolojik sorunlar yaşamaya başladı. En sonunda ise aşırı uyuşturucu doz kullanımından hayatını kaybetti.

Ünlü aktör Eddie Murphy‘nin kızı Bria 2009 yılında Amerika’da ekrana gelen bir modellik yarışmasına katılmıştı. Bria Murphy‘nin anlattığına göre, genç kızlar İnce kalabilmek için meyve suyuna batırdıkları pamuk topraklarını yutuyorlarmış. Bu aslında moda dünyasındaki birçok modelin kilo almadan doymak için kullandığı bir yöntemmiş.Ancak uzmanlara göre bu kesinlikle ölümcül sonuçlara yol açabilecek Zararlı bir uygulama.

Moda endüstrisinin yarattığı 0 beden model anlayışı, özellikle genç kızların kendi bedenlerini sorunlu olarak görmelerine ve kilo vermeyi hastalık derecesine getirmelerine sebep oluyor. Anoreksi ölümcül bir hastalık haline geldiğinde ise kurtuluşu oldukça zor. Yaş ve boya Uyumsuz kilo, kilo almaktan korkup yemek yememek, kemiklerde zayıflama ve çabuk kırılma büyümede gerilik ve kalp ritminde düzensizliğe sebep olabiliyor.

Anoreksi dünya gündemine 2006’da Brezilyalı ve uruguaylı iki modelin ölümü ile daha fazla ilgilendirmeye başlamıştı. 2010’da Fransız model Isabella Caro’nun 25 kiloya düşerek ölümüyle anoreksiya nervoza ya karşı hareketler daha da büyümüştü.

Modellerin Vücut kitle indeksinin girildiği resmi bir veri olmasa da genel olarak endeksin 18 veya 18,5 olması minimum kabul ediliyor.İsrail, İtalya ve İspanya modellere bu tip kilo sınırlandırmaları ve düzenlemeler getirmiş. Vücut kitle indeksi veya belirlenen minimum ölçüler hesaplanarak modellerin aşırı zayıflamaları engellenmeye çalışılıyor.

Aç bırakılmak,  çocuk yaşta çalıştırılmak, cinsel taciz ve insanlık dışı çalışma saatleri bu kölelikle geçimini sürdüren bir kabilenin maruz kaldığı koşullar değil, Işıklı moda dünyasının ve podyumların öteki yüzü.

Daha Fazla Göster

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Kapalı