Sosyal Yardım

PTT 65 Yaş Yaşlılık Maaşı (Aylığı) Sorgulama İşlemi

PTT 65 yaş yaşlılık aylığının sorgulama işlemini; PTT şubelerinden yapabilmektedirler. Kimlik belgesi ile beraber PTT şubesine gitmeleri gerekmektedir. İlk maaşını PTT’den aldıktan sonra 65 yaş yaşlılık maaşını herhangi bir bankadan almak için başvuru yapabilme imkanı bulunmaktadır. E-devlet üzerinden veya SGK İl Müdürlüklerinden ilgili başvuru yapılabilmektedir. Tahsis talep ve beyan taahhüt belgesi ile beraber sigortalının işten ayrılış belgesi ile yaşlılık aylığı için başvuru yapılabilmektedir. Yaşlılık aylığı bağlanma sürecini takip edebilmek için SGK’dan SMS ile bilgi alabilmek, e-devlet üzerinden takip edebilmek veya SGK’ya giderek bilgi talep edebilmek mümkündür.

65 Yaş Yaşlılık Maaşı Almak İçin Sağlanması Gereken Şartlar Nelerdir?

Yaşlılık aylığı için gerekli koşullar aşağıda verilmiştir:

 • Nüfus kayıtlarına bakıldığında, 65 yaşını doldurmuş olduğunun görülmesi gerekmektedir.
 • Yaşlılık aylığı almak isteyenlerin herhangi bir sosyal güvencelerinin olmaması gerekmektedir.
 • Sosyal Güvenlik Kurumu’ndan dul veya yetim maaşı alanların yaşlılık aylığı için başvuru yapma hakları bulunmamaktadır.
 • Kazanç elde ettikleri bir işte çalışmayanlar başvuru yapabilmektedirler.
 • Adına kayıtlı bir iş yeri olanlar başvuru yapamamaktadırlar.
 • Aylık gelirinin muhtaçlık sınırının altında olması gerekmektedir. Muhtaçlık sınırı ise 483.63 TL olarak açıklanmıştır.

65 Yaş Yaşlılık Maaşının Verilme Günleri Hangi Günlerdir?

Yaşlılık aylığı alım günleri aşağıda belirtilmiştir:

 • Doğum yılının son rakamı 0 veya 5 olanlara, içinde bulundukları ayın 5. gününde maaş verilmektedir.
 • Doğum yılı 1 veya ile bitenler; ayın 6. gününde maaş alabilmektedir.
 • Yaşlılık aylığını ayın 7. gününde alacak olanların, doğum yılının son hanesinin 2 veya 7 olması gerekmektedir.
 • Doğulan yılın son rakamı 3 veya 8 ise; ayın 8. gününde maaş alınabilmesi mümkün olmaktadır.
 • Sonu 4 veya 9 olan doğum yılına sahip olanların, ayın 9. gününde yaşlılık aylığı alması mümkündür.

65 Yaş Yaşlılık Maaşı Başvurusu Nasıl Yapılmaktadır?

65 yaş aylığı başvurusu için Sosyal Güvenlik Merkez Müdürlüklerine başvuru yapılması gerekmektedir. Başvuruların yazılı olarak yapılması gerekmektedir. Yapılan başvurular müdürlük tarafından değerlendirmeye alınmaktadır. Değerlendirme sürecinde çeşitli araştırmalar yapılmaktadır. Bu araştırmaların sonucunda herhangi bir olumsuz sonuca rastlanılmaması durumunda ilgili kişiye yaşlılık aylığı verilmesi onaylanmaktadır. Çalışır durumda iken başvuru yapan kişilerin başvurularının onaylanabilmesi için yazılı bir beyan ile işten ayrılmaları şart koşulmaktadır. Hizmet akdi ile çalışanlar ise; iş yerlerinin bulunduğu bölgedeki Sosyal Güvenlik Kurumu aracılığı ile 65 yaş yaşlılık maaşına başvuru yapabilmektedirler.

65 Yaş Yaşlılık Maaşı Başvuru Sorgulaması Nasıl Yapılır?

Yaşlılık aylığı sorgulaması için izlenmesi gereken adımlar aşağıdaki gibidir:

 • https://www.turkiye.gov.tr adresine giriş yapılması gerekmektedir.
 • Sayfanın sağ üst köşesinde bulunan giriş yap butonuna tıklanması gerekmektedir.
 • 5 farklı giriş yöntemi ile e-devlet sistemine giriş yapılabilmesi mümkündür. PTT şubelerinden ücreti karşılığında alınan e-devlet şifresi ile, mobil imza ile, elektronik imza ile, T.C. kimlik kartı ile veya internet bankacılığı aracılığı ile sisteme giriş yapılabilmektedir.
 • Ardından sayfanın sağ üst köşesinde bulunan ve size nasıl yardım edebilirim yazan arama kısmına tıklanması ve yaşlılık aylığı sorgulama yazılması gerekmektedir.
 • Sorgulama sayfasına yönlendirilmektedir ve açılan sayfadan yaşlılık aylığı ile ilgili gerekli bilgilerin edinilebilmesi mümkündür.

65 Yaş Yaşlılık Maaşı Ödeme Şekli Nasıldır?

Yaşlılık aylığı ödeme şekli, TL cinsinden nakit paradır. Yaşlılık aylığı alacak olan kişilerin aylıklarını alacakları günler belirlidir. Ancak özel durumlara bağlı olarak bu günlerin değişebilmesi mümkündür. Ödeme günleri eğer içinde bulunulan ayda hafta sonuna denk gelir ise; bu durumda o ay içerisinde bir sonraki iş gününde yani pazartesi gününde ödeme alabilmektedirler. 65 yaş yaşlılık maaşının ödeme zamanının bayramlara denk gelmesi durumunda ise; Resmi Gazete’de önceden duyurulması şartı ile beraber, aylık günleri bayram başlangıcından önceki bir tarihe sadece o ay için çekilebilmektedir. Bu durum bayramdan sonraki ay için ödeme düzenini değiştirebilecek bir durum değildir. İnsanların özel günlerde harcama yapma ihtiyaçlarının olabileceği düşünülerek, bayramlara özel uygulanan bir durumdur. Dolayısı ile bu uygulamanın yapıldığı zamanlarda da PTT şubelerinde bir yığılma meydana gelebilmektedir. Yaşlılık aylıkları ilk olarak PTT şubelerine yatırılmaktadır ve sonrasında bu durum eğer değiştirilmez ise; kişi aylığını PTT’den almaya devam etmektedir.

Etiketler
Daha Fazla Göster

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Kapalı