SgkSskSSK SGK BAĞKUR

SGK, SSK, Emeklilik Evrak Takibi ve Sorgulama Nasıl Yapılır

Sosyal Güvenlik Kurumu Emeklilik evrak takip yardımıyla Sosyal Güvenlik Kurumu’dan verilen evraklar taranıp, sanal ortalama aktarılmaktadır. Belgeler taranıp sanal ortama aktarıldığı için de belgeler zarar görmeden güvenli bir biçimde muhafaza edilir. Belgeler yıpransa, yırtılsa yada kaybolsa dahi Sosyal Güvenlik Kurumu Doküman Yönetim Sistemi yardımı ile belgeler sanal ortamda korunmuş olacaktır. Nitekim, Sosyal Güvenlik Kurumu DYS üstünden de bu evrakları kullanarak emeklilik müracaatı ve emeklilik vaziyeti haricindeki geneli bilginin sorgulamasını yapabilirsiniz.

 

2020 Sosyal Güvenlik Kurumu belge takip etmek için altta yazılı olan adımları izleyebilirsiniz.

 • Sosyal Güvenlik Kurumu evrak takibi yapmak için belirtilen linkteki sizi e-Devlet Kapısı’nda bulunan “SGK DYS Evrak Takip” isminde uygulamayı açınız. Uygulama linki: https://www.turkiye.gov.tr/sgk-sso-evrak-takip
 • Uygulama sayfası açıldıktan sonrasında karşınıza çıkacak olan sayfada kimlik doğrulama ekranından “Kimliğimi Şimdi Doğrula” düğmesine tıklayıp, e-Devlet Kapısı giriş sayfasına gidiniz.
 • E-Devlet Kapısı giriş ekranından Türkiye Cumhuriyeti kimlik numaranızı ve e-Devlet şifrenizi giriniz.
 • E-Devlet Kapısı’na giriş yaptıktan sonrasında uygulama sizi Sosyal Güvenlik Kurumunun sitesindeki “Doküman Yönetim Sistemi” isminde uygulamaya yönlendirecektir. “Uygulamaya Git” Düğmesine tıklayarak uygulamaya gidiniz.
 • Karşınıza gelen kimlik doğrulama sayfasından kimlik doğrulamak için “Onayla” düğmesine basınız.
 • Kimliğinizi onayladıktan sonrasında Doküman Yönetim Sistemi’ne girmiş olacaksınız. Karşınıza çıkan sayfadan görüntülemek istediğiniz dokümanın senesini seçiniz.
 • Senesini seçip, “Sorgula” düğmesine tıkladığınızda görüntülemek istediğiniz belgeler ekrana gelecektir.

e-Devlet Kapısı’na Girmeden SSK Evrak Takibi Nasıl Yapılır?

e-Devletsiz Sosyal Güvenlik Kurumu belge takibi yapılması için T.C. kimlik numarası ve kayıt senesi girilmelidir. Bu bilgiler ile e-Devlet olmadan Sosyal Güvenlik Kurumu evrak takibi yapılabilir.

 

e-Devletsiz Sosyal Güvenlik Kurumu belge aramak için altta yazılı olan adımları izleyiniz.

E-Devlet Evrak Tabibi İçin TIKLAYINIZ

 • Sizi “SGK Belge Kayıt ve Takip Sistemi Arama Sayfası” isminde sayfaya yönlenecek olan bağlantıya tıklayıp bahsi geçen sayfaya gidiniz https://uyg.sgk.gov.tr/EvrakArama/
 • Karşınıza gelen sayfadan Türkiye Cumhuriyeti kimlik numaranızı ve evrakın kayıt edilmiş olduğu yılı girdikten sonrasında “Evrak Ara” isminde butona tıklayarak, T.C. kimlik numarası ile Sosyal Güvenlik Kurumu belge takibi yapabilirsiniz. İstediğiniz belgeler karşınıza gelecektir.

Sosyal Güvenlik Kurumu Doküman Yönetim Sistemi ile Yapılabilecekler Nedir?

Sosyal Güvenlik Kurumu DYS belge takibi ile aşağıda belirtilen sorgulamaları yapmanız için gereksinim duyduğunuz tek şey e-Devlet şifresidir. E-Devlet parolası olmadan altta yazılı olan sorgulamaları yapmanız olanaklı değildir. e-Devlet Kapısı şifresini herhangi bir PTT şubesinden Türkiye Cumhuriyeti kimlik numaranızın yazdığı bir belgeyi ibraz ederek alabilirsiniz. İbraz edebileceğiniz belgeler T.C. kimlik kartı dışında pasaport, nikah cüzdanı, yeterlik de olabilir.

İstediğiniz T.C. kimlik numaranızın bulunmuş olduğu belgeyi ibraz ettikten sonrasında e-Devlet Kapısı parolası alma tutarı olan 2 Türk lirası’yi ödeyip e-Devlet Kapısı şifrenizi alabilirsiniz. Böylece de SGK Doküman Yönetim Sistemi’ne giriş yapabilirsiniz.

Sosyal Güvenlik Kurumu DYS evrak takibi sorgulamaları aşağıda sıralanmıştır;

 • Emeklilik başvurusunun onay vaziyeti
 • 4/A Emeklilik evrak takibi ve 4/C emeklilik belge takibi
 • Emekli maaşının bağlanıp bağlanmadığı, maaş bağlanmadı ise ne süre bağlanacağı, bağlanması için nelerin Lazım olduğu yada hangi aşamada olduğu şeklinde bilgiler,
 • 4/A Aylık ücret sorgulama,
 • 4/B Aylık ücret sorgulama,
 • Bireysel ödemek için yapılan müraacatlar,
 • Sosyal Güvenlik Kurumu’ye bağlı olarak yaptığınız çoğu işlemi Doküman Yönetim Sistemi vasıtasıyla ile yapabilir, yukarıda yazılan mevzular ilişkin bilgi alabilirsiniz.

Sosyal Güvenlik Kurumu DYS Evrak TakibiEvrak Dosyasına Kaldırılmış” Ne Anlamına gelir?

Sosyal Güvenlik Kurumu DYS belge takibi sorgulamasında evrak dosyasına kaldırılmış ibaresi yok ise o evrakla alakalı işlemler bitmiştir veya evrak sonlanmıştır. Amma velâkin “Evrak dosyasına kaldırılmış” ibaresi bulunan her belge için işlemler bitmiştir veya iptal olmuştur diyemeyiz. Bir takım gerekli işlemler olabilir. Bu mevzuda kesin bir bilgiye ulaşmak için Sosyal Güvenlik Kurumuna müracaat edip, evrakınızın sebep kaldırıldığına dair bir bilgi almanızda yarar vardır.

Sosyal Güvenlik Kurumu DYS Evrak Takibi “Giden Evrak Kayıtlı” Ne Anlamına gelir?

Sosyal Güvenlik Kurumu Doküman Yönetim Sistemi giden evrak kayıtlı söz dizisi evrakınızın kayıt edildiğini ve alakalı yere gönderildiğini belirtir.

Sosyal Güvenlik Kurumu DYS Evrak Takibi “Gelen Evrak Kayıtlı” Ne Anlamına gelir?

Sosyal Güvenlik Kurumu Doküman Yönetim Sistemi gelen evrak kayıtlı söz öbeğinin manası evrakınızın kaydedilme süresinin devam ettiğini belirtir.

Sosyal Güvenlik Kurumu DYS “Gelen Evrak Dosyaya Kondu” Ne Anlamına gelir?

Sosyal Güvenlik Kurumu DYS evrak takibi sorgulaması “Gelen Evrak Dosyaya Kondu” ifadesinin anlamı işlemlerinizin devam etmesi ve kayıt altına alınmasıdır.

Sosyal Güvenlik Kurumu DYS Evrak Takibi “Zimmetten Çıktı” Ne Anlamına gelir?

Sosyal Güvenlik Kurumu Doküman Yönetim Sistemi zimmetten çıktı ifadesinin anlamı evrakla alakalı işlemlerin bitmesidir. Evrak takibi sorgulaması yaptığınızda bu söz dizisiyle karşılaşıyorsanız evrakla alakalı işlemler sonlandırılıp alakalı yere gönderilmiştir veya işlemler bitip dosyaya yerleştirilmiştir.

Varide No ile Evrak Sorgulama Nasıl Yapılır?

Evrak varide no ile evrak takibi yapmak için altta yazılı olan adımları izleyiniz.

Varide No Sorgulamak İçin TIKLAYINIZ

 • Aşağıda belirtilen sizi Sosyal Güvenlik Kurumunun evrak takip hizmetlerinden “Evrak Doğrulama” isminde uygulamaya yönlendirecek bağlantıya tıklayarak evrak sorgulamak için kullanacağınız uygulamaya gidiniz. https://uyg.sgk.gov.tr/DYSEvrakDogrulamaWEB/
 • Bağlantıya tıklayıp uygulamaya gittikten sonrasında karşınıza gelen ekranda ilkin resimdeki güvenlik kodunu, arkasından evrak varide numarasını ve evrak doğrulama kodunu girdikten sonrasında “Sorgula” düğmesine tıklayarak sorgulama işlemini bitirebilirsiniz.

4C Emekli Sandığı Evrak Takibi Nasıl Yapılır?

4C Devlet memuru emeklilik takibi yapılabilmesi için e-Devlet Kapısı kullanılmalıdır. Bunun için de e-Devlet Kapısı şifrenizin bulunması gereklidir. E-Devlet Kapısı şifreniz var ise altta yazılı olan adımları izledikten sonrasında 4C emeklilik evrak takibi yapabilirsiniz.

4/C Emekli Sandığı Evrak Takibi İçin TIKLAYINIZ

 • 4C kamu görevlisi emeklilik evrak takibi yapmak için aşağıda belirtilen ve sizi e-Devlet Kapısı kapsamında bulunan “4C Emeklilik İşlemleri Evrak Takibi” isminde SGK hizmetine yönlendirecek olan bağlantıya tıklayınız. https://www.turkiye.gov.tr/4c-emeklilik-islemleri-evrak-takibi
 • Bağlantıya gittikten sonrasında karşınıza gelen kimlik doğrulama ekranından “Kimliğimi Şimdi Doğrula” düğmesine tıklayarak e-Devlet Kapısı giriş ekranını açınız.
 • E-Devlet Kapısı Kimlik Doğrulama Sistemi’ne T.C. kimlik numarası ve e-Devlet şifrenizi yazdıktan sonrasında “Sisteme Giriş Yap” düğmesine tıklayınız.
 • Butona basıp sisteme giriş yaptıktan sonrasında 4C emeklilik evraklarınızın durumunu görebilirsiniz.

Sosyal Güvenlik Kurumu Emeklilik Başvurusu Ne Kadar Sürer?

Sosyal Güvenlik Kurumu Emeklilik başvurusu süresine etki eden faktörlerin başlangıcında ilk olarak Sosyal Güvenlik Kurumunun iş yükü gelmektedir. Sosyal Güvenlik Kurumunun yoğun olduğu dönemde emeklilik başvurusu yapmış olursanız bu iş yükünün fazlalığına göre müracaat süreniz uzar. Bunun dışında müracaat yaptığınız hizmet kolları da emeklilik başvurusu süresinin artmasına sebep olur.

Örnek vermek gerekirse hem 4/a sigorta kolu emekliği hem de 4/b sigorta kolu emekliliği için emekli müracaatında bulunmuşsanız başvurunuzun yanıt süresi uzar. Nitekim Sosyal Güvenlik Kurumu emeklilik başvurusu onay süresi ortalama 1-2 aydır. 1-2 Ay içerisinde emeklilik başvurunuz cevaplanır, şayet olumluysa 1-2 ay içerisinde emekli maaşınız bağlanır.

 

Daha Fazla Göster

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Kapalı