Genel

Sovtaj Bedeli Ne Demek?

Sigorta işlemlerinde, özellikle Kasko ile ilgili işlemlerde sıkça karşımıza çıkan terimlerden biri Sovtaj bedelidir. Araç sahiplerinin sigorta işlemlerinde karşılaşıp merak ettiği sovtaj bedelinin ne anlama geldiğini ve konuyla bilinmesi gerekenleri bu yazımızda sizlerle paylaşacağız.

Sovtaj, sigortacılıkta sık kullanılan terimlerden biridir. Sigorta şirketleri, hasar görmüş malların bedelini sigorta kapsamında karşılarlar. Sovtaj söz konusu olduğunda, sigorta şirketleri malın hasar görmüş kesimleri için tazminat öderken, malın hasar görmemiş kısmını satılığa çıkarır. Böylece hasar görmemiş kısmın ödenen tazminattan düşülmesi sağlanır. Kısaca sovtaj bedeli, bir malın hasar oranı göz önüne alınarak sigorta şirketine geçmesi sonrasında satıldığı fiyata verilen addır.

Sovtaj uygulamasında hasar görmüş olan mal, sigortalı kişinin onayı ile satışa çıkarılır. Tüm bu işlemler sigortalı kişi ile sigorta kuruluşu arasında yapılan anlaşmaya bağlıdır. Hasar görmüş malın değerli bölümünden bir gelir elde edilir. Bu satış işlemi sigorta şirketi tarafından yapılmalıdır. Sovtaj bedeli, daha çok Kasko işlemlerinde karşılaşılan bir durumdur. Araç sigortasında sovtaj konusunun daha iyi anlaşılması bakımından kısa bir örnek verelim:

Değeri 50 bin TL olan (aracın Kasko değeri) bir aracın kazaya uğradığını var sayalım. Sigorta kapsamındaki bu aracın Kasko bedeli olan 50 bin TL, sigorta şirketi tarafından araç sahibine ödenecektir. Bu ödemeyle sigorta şirketi aracı satın almış olacaktır. Böylece kazaya konu olan aracın hakları sigorta şirketine devredilmiş olur. Sigorta şirketi bu aracı satarak bir gelir elde eder. Elde edilen bu gelire sovtaj bedeli adı verilir.

Sovtaj Bedeli İle İlgili Bilinmesi Gerekenler

Sovtaj uygulaması sayesinde hem perte çıkmış araçlar satılarak ekonomiye kazandırılır hem de sigorta şirketleri ödedikleri tazminatın belirli bir kısmını geri kazanmış olur. Sovtaj uygulamasının yapılabilmesi için öncelikle hasarlı aracın “pert” olarak kabul edilmesi gerekir. Pert araç, hurda araç demek değildir. Aracın pert olup olmadığı bilirkişi tarafından tespit edilmelidir. Kazaya uğrayan araç pert değilse, sigorta şirketi aracı satın almayacak, yani sovtaj uygulaması gerçekleşmeyecektir.

Etiketler
Daha Fazla Göster

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Kapalı