Ssk

SSK Doğum Yardım Parası Sorgulama ve Başvuru Şartları

Doğum parasının sorgulanması ve başvurusu SGK’na bağlı olarak yapılmaktadır. Sorgulama işlemi direkt olarak kurumdan yapılabileceği şeklinde, e- devlet sistemi de bunun için kullanılabilmektedir. Sosyal Güvenlik Kurumu bünyesinde vazife alan annelerin daha rahat bir lohusalık süreci geçirmesi ve bebeğin harcamaları mevzusunda destek bulması için sağlanan yardım, sigortalı olarak çalışan ve koşulları karşılayan bütün hanımefendilere verilmektedir. Çoğunlukla hastane doğumlarında başvuruya gerek kalmasa da, herhangi bir aksiliğe rağmen gidilen hekimden ve doğum olan hastaneden doğum belgesi talep edilmelidir.

 

Doğum Parası Almak İçin Yapılması Gerekenler Nedir?

Doğum parası alma aşamasında bireylerin yapmaları gerekenler, ilk olarak kendi işyerlerinin SGK altyapı bilgisine ulaşmak olmalıdır. Kimseler, bu biçimde başvurularını nasıl yapacaklarını da belirlemiş olurlar. Şayet işyeri SGK altyapısında yer almıyorsa, hekimden rapor alınmalı ve doğum belgeleri saklanmalıdır.

Doğum parası alma taleplerinde şahısın iş yerinin Sosyal Güvenlik Kurumu ile içinde bir yazışma geçmesi gerekmektedir. Meydana getirilen yazışmalar sayesinde bireylerin işlemleri tamamlanır. Yazışmaların bitirilmesi ve onay gelmesi ile bireylerin doğum parası alması olanaklı hale gelir. Şayet işyeri SGK altyapısında yer alıyorsa, herhangi bir işlem bir yapılmadan da doğum parasını almak olanaklı olacaktır.

 

Doğum Parasında Süre Aşımı Bulunur Mu?

Doğum parası alımında zaman aşımı 5 sene olarak belirlenmiştir. Doğumu olan işçi, doğumunun arkasından 5 sene içerisinde doğum parasını alabilir. Ama bu zaman aşımı bir tek işyeri SGK bünyesinde yer almayan kimseler için geçerlidir. SGK ile çalışan işyerinde aslında herhangi bir işleme gerek  kalmadan doğum ücreti alınabilir. Süre aşımı, bebeğin doğum belgesi zamanı baz alınarak hesaplanmaktadır.

Doğum Parası Alma İşlemi Niçin Gecikir?

Doğum parasının gecikme sebebi işyeri ile Sosyal Güvenlik Kurumu arasındaki yazışmalardır. Ama hiçbir şartta yazışmaların süresi yasal vakit aşımını bulmaz. Bu vaziyette bir tek SGK bünyesinde yer almayan kurumlar için geçerlidir. Kurum SGK bünyesinde yer almıyorsa, Sosyal Güvenlik Kurumu il çalışılan işletme içinde bir yazışma yapılmalıdır. Bu yazışma esnasında dosyaların kaybolması şeklinde durumlar ortaya çıkabilir. Bu yüzden gecikme yaşanabilmektedir.

Doğum Parasına Başvuruyu Kim Yapar?

Doğum ücreti başvurularını işveren, işçi yerine yapmaktadır. SSK altyapısında yer edinen kurumlarda çalışılıyorsa, hastane kimse adına müracaat yapmış olumlu sonuçlanır. Bu yüzden bireylerin herhangi bir işlem yapmalarına gerek kalmaz. Şu demek oluyor ki şahısın bireysel olarak herhangi bir müracaat yapması söz konusu olmayacaktır.

Otomatik Olarak Doğum Parası Almak Olanaklı Mıdır?

Otomatikman doğum ücreti almak mümkündür. Ama bunun için doğumun kayıtlara hızlı bir biçimde geçmesi, hastanenin doğru bir biçimde doğumu bildirmesi gerekir. Otomatik olarak doğum parasını almak için bireylerin hastane tarafınca başvurusunun yapılması gerekmektedir. Hastaneler sadece SGK ile anlaşması bulunan iş yerlerinin işçilerine bu şekilde bir olanak tanımaktadır.

Doğum Parası Almanın Koşulları Nedir?

Doğum parası alma koşulları şu biçimde sıralanabilir:

 • Verilen doğum izni kullanılmış olması lazım ve doğum izninin kullanıldığı raporla belgelenmelidir.
 • Doğumdan önceki 1 yıl içerisinde minimum 90 günlük sigortanın yatırılmış olması gerekmektedir.
 • Çalışan, izinlerini tam kullanmalıdır. Doğumdan ilkin 8 hafta, doğumdan sonrasında 8 hafta izinli sayılmalıdır. Belirtilen sürelerde izin kullanmayan işçi, çalmış olduğu günlerin parasını fazladan alır ama doğum ücreti alamaz.

Doğum Ücreti Nasıl Hesaplanır?

Doğum parasının ne kadar alınacağının hesaplanması esnasında bir tek son 3 aydaki maaş durumu dikkate alınır. Bu sebeple anne, doğum parasını güncel maaşından hesaplar. 3 aylık aylık ücret, 90’a bölünerek günlük maaş miktarı bulunur. {Bulunan} miktarın 2/3’ü hesaplanır. Bunun sonucu olarak doğum parasının günlük olarak ne kadara hesaplanacağı bulunur. Arkasından bulunan sonuç, şahısın izin günü sayısı ile çarpılır ve sonuçta alınacak olan doğum ücreti miktarı bulunur.

Çoğul Gebeliklerde Doğum Parası Alma Koşulları Nedir?

Birden fazla bebeğin dünyaya getirilmesi halinde doğum izni uzar. Bu mevzuda uzayan doğum izninin hekim raporu ile belgelenmesi şarttır. İkiz doğumlarda yasal doğum izni süresi 20 hafta şeklinde belirlenmiştir. Ama sağlık sorunları sebebiyle iznin uzaması söz bahsi olursa, hekim raporu ile durumun belgelenmesi gerekmektedir. izin ne kadar uzarsa, alınacak olan doğum ücreti o denli artar.

Üçüz doğum meydana getiren anneler için sağlık sorunları koşulu aranmadan izin süresini arttırma şansı sunulmuştur. Annelerin herhangi bir mazeret sunmadan doğum izinlerini arttırması, bir tek üçüz doğumlar için mümkündür. Bu sebeple annenin alacağı doğum ücreti da artar.

Çoğul Gebelikte Doğum Ücreti Nasıl Hesaplanır?

Çoğul gebelikte alınacak olan doğum ücreti, yasal doğum izninin artması ile beraber artış gösterecektir. Maaşın son 3 ayki toplamı yeniden 90’a bölünür. Arkasından çıkan sayının 2/3’ü alınır. {Bulunan} miktar, yasal izin süresi olan 140 gün ile çarpılır. Buradan ikiz doğumda alınacak olan doğum parasının miktarına ulaşılmış olunur.

Mesela 3 ayda toplamda 8.500 Türk lirası maaş alan bir anne düşünelim. Bu sebeple annenin alacağı doğum parasını hesaplarken 8.500/90 şeklinde bir formül kullanmamız gerekecektir. Buradan günlük tutarı 94.44 Türk lirası olarak buluruz. Arkasından bu miktarın 2/3’ünü aldığımızda 62.96 Türk lirası kalır. Bu tutarı, çoğul doğumlarda yasal izin süresi olan 140 gün ile çarpmamız gerekecektir.

Bu işlem sonucunda annenin alması gereken doğum parasını 8.814.04 Türk lirası olarak buluruz.  Tek çocuk dünyaya getiren aynı anne için benzer işlemleri yaptığımızda ise annenin yasal izin süresini 140 gün olarak hesaplamamız gerekecektir. Bu yüzden tek çocuk dünyaya getiren ve aynı aylık ücreti alan annenin doğum ücreti 7.051.85 Türk lirası olarak bulunur.

İşten Ayrılan Kimse Doğum Parası Alabilir Mi?

İşten ayrılma halinde doğum ücreti alınamaz. Doğum parasının alınması için şahısın geçici doğum iznini kullanıyor olması gerekmektedir. Kalıcı olarak işi bırakmış elemanın doğum bildirisi işveren tarafınca yapılamaz. Bu yüzden doğum parası da alınamaz.

Doğum Ücreti Nereden Alınır?

Doğum parası almak için kullanılacak kurum PTT’lerdir. Bir defalığına toplu olarak alınacak olan miktar, PTT şubelerine müracaat yapılarak elde edilir. Miktarın başka bir hesaba yatırılması veya hesap aktarımı yapılması olanaklı değildir. Hatta miktar, yalnız doğum meydana getiren bayana verilir. kadının yakınları, ayrıca eşi dahi doğum parasını almaya yetkili değildir. Bayan, doğum parasını almaya gelirken yanında kimliğini getirmelidir. Kimliksiz başvurularda ödeme yapılmamaktadır. Bireylerin PTT’de hesapları bulunsa dahi, para alım işlemi veznelerden gerçekleştirilmelidir.

Doğum Ücreti Nereden Sorgulanır?

Doğum parasının sorgulanması için e- devlet sitesinden kullanılmalıdır. E- devlet sistemine T.C. kimlik numarası ve parola ile giriş yapılmalıdır. Şifrenin alınmamış olması halinde kişiler PTT’ye müracaat yaparak şifrelerini edinebilirler. Giriş işleminden sonrasında en alt bölümde bulunan ‘Hizmetler’ kısmına girilmelidir. Arkasından Sosyal Güvenlik Kurumu kısmına tıklanmalıdır.

Süt Parası Sorgulamak İçin TIKLAYINIZ

Burada açılan pencereden müracaat yapılabilecek bütün Sosyal Güvenlik Kurumu hizmetleri görüntülenebilir. Bu hizmetler arasından doğum parası seçilmelidir. Ekrana doğum parasının hangi PTT şubesinden alınabileceği, yatma zamanı, yatırılan miktar gibi belli bilgiler yansıtılacaktır. E- devlet sisteminin kendi hafızası bulunur. Bu yüzden ekrana form yansıtılmaz. Bilgi vermenize gerek kalmadan doğum ücreti sorgulama işleminizi yapabilirsiniz.

2020 Yılında Çalışan Bir Annenin Alabileceği Destek sunar

2020 yılında çalışan bir anne devlet tarafınca verilen üç yardım ve haktan faydalanabilmektedir. Bunlardan birincisi yukarıda detaylıca anlattığımız doğum parası kısaca iş göremezlik ödeneğidir. İkincisi ise doğum yardımıdır.

2020 senesinde çalışan bir anne doğum yardımı olarak;

 • Birinci çocuğu için 300 Türk lirası
 • İkinci çocuğu için 400 Türk lirası
 • Üçüncü çocuğu için 600 Türk lirası yardım ödeneği alabilmektedir.

Çalışan bir anne bir öteki yardım ödeneği olan süt parası kısaca emzirme ödeneği olarak da 202 Türk lirası alabilmektedir.

2020 yılında çalışan bir anne doğum yardımları kapsamında minimum;

 • Asgari tutar üstünden minimum 6.366,08 Türk lirası doğum ücreti,
 • İlk çocuğu ise minimum 300 Türk lirası doğum yardımı,

Emzirme ödeneği olarak ise 149 Türk lirası yardım ile toplamda 6815,08 Türk lirası minimum olacak biçimde yardım alınabilmektedir.

Kamu Çalışanları Başvurularını Nasıl Yapmaktadır ? Devlet memuru, Sürekli İşçi 4/D İşçi

Kamuda çalışan personeller, doğum ücreti alabilmek için kendi kurumlarına müracaat yapabilirler. 658 DKM bağlı olan devlet memuru görevlileri, 4/B ve 4/D statüsünde çalışanlar, devamlı işçi çalışanları, hizmet alımı olarak görev icra eden personeller ve diğer bütün çalışanlar benzer şekilde işlemlerini başlatabilirler.

Başvuru Süresi ;

 • Personel biriminize müracaat dilekçenizi bırakınız.
 • Müracaat yapacak kimse, “Çalışan Anne” ise : Doğum ücreti dilekçelerini kurumlarına teslim etmeli
 • Müracaat yapacak kimse, “Çalışan Baba, Çalışmayan Eşi” için ise : Yine doğum ücreti dilekçenizi personel biriminize bırakmanız yeterli olacaktır.

 

Daha Fazla Göster

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Kapalı