Hayatın İçinden

Uçaklarla İlgili İlk Defa Duyacağınız 10 İlginç Bilgi

Araştırmalara göre dünyanın en güvenli ulaşım aracı uçak ile yapılan seyahat olduğu belirlenmiştir. Ama yine de içten içe korkumuzu engel olamıyoruz. Belki bu bizden sakladıkları Sırlar yüzündendir. Kemerlerinizi bağlayın şimdi bütün sırları açıklıyoruz..

1-Uçak Girişinde Neden Hoşgeldiniz Diyerek Karşılıyorlar?

ucak-girisinde-neden-hosgeldiniz-diyerek-karsiliyorlar
ucak-girisinde-neden-hosgeldiniz-diyerek-karsiliyorlar

Uçaklar diğer tüm ulaşım araçlarına göre daha kurallıdır ve bu kurallara uymamız beklenir. Kapıda hostesler sizin sıcak bir gülümsemeyle hoş geldiniz diyerek karşılar. Araştırmalara göre hoşgeldiniz ile karşılanan yolcular, bu şekilde uçağa aidiyet hissediyor, daha saygılı davranıyor ve kuralları uyuyorlar. Yani bunu size önemsedikleri için yapmıyorlar. Bilinçaltınıza mesaj göndererek, daha uslu olmanızı sağlıyorlar.

2-Pilotların Aynı Yemeği Yemeleri Yasak

pilotlarin-ayni-yemegi-yemeleri-yasak
pilotlarin-ayni-yemegi-yemeleri-yasak

Kaptan pilot ve yardımcı pilotun aynı yemekleri yemeleri yasaktır. Sebebi yiyecek zehirlenmesi ihtimaline karşı, iki pilotu da aynı anda kaybetmemek içindir. Onlara, yolcuların yediğinden ayrı özel yemekler yapılır. İki ayrı yemeğin sağlanamadığı durumlarda, önce bir pilot yemek yer, bir saat beklenir ve eğer zehirlenmediyse diğer pilot aynı yemekten yiyebilir. Kulağa zalimce geliyor ama bizim için gerekli bir durum.

3-Uçak Havada İken Yakıt Biterse Ne Olur?

ucak-havada-iken-yakit-biterse-ne-olur
ucak-havada-iken-yakit-biterse-ne-olur

Yakıt deposu yola çıkmadan tamamen doldurulur değil mi? Uçaklar bunun tam tersini yapıyor ve sadece yetecek kadar yakıt alıyorlar çünkü uçak ne kadar hafif olursa o kadar az yakıt harcar. Bu havayolu şirketi için az masraf demektir ama her zaman riski vardır. Yakıt harcaması havadayken hesaplanandan fazla olabilir. Böyle bir durumda, en yakın havaalanına acil iniş yapılıp yakıt alınır. Ama asla tam depo ile yola çıkılmaz

4-Uçak Tuvaletinde Neden Kül Tablası Olur?

ucak-tuvaletinde-neden-kultablasi-olur
ucak-tuvaletinde-neden-kultablasi-olur

Her kapalı alanda olduğu gibi, uçaklarda da sigara içilmesi yasak. Peki sizce neden hala uçak tuvaletlerinde küllük var? Yasak olmasına rağmen, eğer birisi bu yasağı delip tuvalette sigara içerse, en azından sigarayı çöp yerine küllüğe atsın diye. Çünkü eğer tam söndürmeden atarsa, uçakta yangın çıkar ve bu içeride sigara içilmesinden çok daha büyük bir soruna sebep olur. Yani bize gizlice, “madem içtin bari küllüğe at” mesajını veriyorlar.

5-Uçakta Neden 13 Numaralı Koltuk Yok?

ucaklarda-neden-13-numarali-koltuk-yok
ucaklarda-neden-13-numarali-koltuk-yok

Uçakta hiç 13 numaralı sırada oturdunuz mu? Hayır dediğinizi duyar gibiyim. Çünkü 13 sayısı birçok kültürde uğursuz sayılır ve bu yüzden çoğu havayolu firması koltuk sıralamasında 12’den 14’e atlar. Uğursuz olduğu için 13 numaralı sırada oturmayı reddeden yolcular yüzünden bu sayı neredeyse hiçbir firma tarafından kullanılmaz.

6-Uçakta İniş Ve Kalkışta Işıklar Neden Kapanır?

ucakta-inis-ve-kalkista-isiklar-neden-kapanir
ucakta-inis-ve-kalkista-isiklar-neden-kapanir

Işıklar gece uçuşlarında kalkış ve iniş esnasında kısılır. Sebebinin yakınlardaki binalardan yansıma yapmasını engellemek için olduğu sanılır ama asıl sebep bu değil. Acil durumlarda gözlerinizi daha etkin bir biçimde kullanabilmeniz için uçakta ışıklar karartılır. Uçaklar en çok iniş ve kalkış anlarında düşerler, ışıkların kapatılmasında ki amaç sizi acil bir duruma karşı hazırlamaktır.

7-Uçakta Tuvalet Kapısı Kilitlenirse Ne Olur?

ucakta-tuvalet-kapisi-kilitlenirse-ne-olur
ucakta-tuvalet-kapisi-kilitlenirse-ne-olur

En büyük tedirginliklerden biri de siz tuvaletteyken birinin kapıyı açma ihtimalidir. Peki, uçak tuvaletlerinde kilitleseniz dahi kapıların rahatlıkla açılabileceğini biliyor muydunuz? Uçuş personelinin acil durumlarda tuvalete girebilmesi için dışarıda gizli bir kol vardır. İçeride birinin bayılma ya da kilitli kalma ihtimaline karşı bir önlemdir ve o kolun yerini sadece personel bilir.

8-Uçaklar Yeteri Kadar Temizleniyor mu?

ucaklar-yeteri-kadar-temizleniyormu
ucaklar-yeteri-kadar-temizleniyormu

Uçaklar ne kadar temiz ve düzenli görünüyor değil mi? Ama gerçekler pek öyle değil. Uçuş aralarında temizlik için yeterli vakit yoktur ve uçak sadece şöyle bir süpürülür. Yastık ve battaniyeler yıkanmaz hatta değiştirilmez bile. Sadece yeniden paketlenir. Önünüzdeki portatif masalar ise vakit kalırsa silinir. O masaya sizden önce kimin ne koyduğunu bilemezsiniz.

9-Uçaklar Yıldırım Çarpmasından Nasıl Korunuyor?

ucaga-yildirim-carptiginda-ne-olur
ucaga-yildirim-carptiginda-ne-olur

Uçakta en korkulan şeylerden biri de yıldırım çarpma ihtimalidir. Ama korkmayın. Yağmurlu bir günde, uçaktayken yerde olduğunuzdan daha güvende olursunuz. Uçakların dışı bakır ile kaplıdır ve bu sayede yıldırım çarpsa dahi içini etkilemez. Yani bu zamana kadar siz uçaktayken birçok kez yıldırım çarpmış olabilir çünkü bunu hissetmezsiniz.

10-Uçakta Yediğimiz Yiyecekler Neden Tat Vermiyor?

ucakta-yiyeceklerden-neden-tat-alamiyoruz
ucakta-yiyeceklerden-neden-tat-alamiyoruz

Free Shoptan alıp uçakta yediğimiz şeylerin tadı daha mı kötü geliyor? Bunu size söylemezler ama belli bir yüksekliğin üzerindeyken, tükürük salgınız ve koklama duyunuz %30 azalır. Bu yüzden yiyeceklerin tadı da bu oranda kötüleşir. Uçak yemeklerinin hep tuzsuz gelmesinin sebebi budur. Aslında tuzludur ama bunu algılayamaz ve tuzu boca edersiniz.

Etiketler
Daha Fazla Göster

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Kapalı