Hayatın İçinden

Uyurgezerlik Hakkında Herşey

Uyurgezerlik hala insanoğlunun tam olarak çözüm bulamadığı ürkütücü sonuçlara da yol açabilen bir uyku bozukluğu durumudur.

Rüya gördüğümüzde beynimiz bütün organlarımızı felç durumuna sokarak hareket etmemizi engelliyor. Ancak eğer beyin, bu işlevini eksik olarak yapıyorsa İşte o zaman insan olarak tanımlanamayacağımız bir etkiye maruz kalıyoruz.Buna bilim adamları zombi etkisi de diyorlar. Dünya üzerinde bazı uyurgezerler o kadar korkunç olabiliyor ki günlük hayatlarında Sıradan insanlar gibi gözüken bu kimselerin bazıları Geceleri Uyku vaktinde zincirlerle bağlanmak zorunda kalabiliyor. Çünkü bu uç vakalar, insanlar dinlenmek için gözlerini kapatıp darı sırada Hayal edilemeyecek kötülükler yapmak için Yeni Bir Hayata adım atabiliyorlar.

Şimdi size olaylardan bazılarını aktarmak aktaralım;

#CEMAL DELİBAŞ VAKASI

Yıl 2012 Türk medyası Bir konuya odaklanmış durumda Cemal Delibaş isimli şahıs evlenmek için 6 yıl beklediği Eşini evliliklerinin 45 gününde uykusunda boğarak öldürdü.Uyandığında eşinin cansız bedenini gören Cemal Delibaş ailesine ve Polise haber vererek durumu bildirdi. Bunu rüyasında yapmış olabileceğini ve eşini çok sevdiğini söylediği mahkeme 4 yıl sürdü. Uzmanlar Bu durumun gerçekleşebileceğini kabul ettiler. ancak uzun süre yapılan testler ve gözlemleri sonucunda mahkeme Celal delibaş’a hapis cezası verdi.

#KENNETH PARK VAKASI

23 Mayıs 1987’de Kanada’da Kenneth Park ismindeki genç bir adam gece yarısı yatağından kalktı.Ayakkabılarını giydiği ve arabasına bindi şaşırtıcı bir şekilde 20 kilometre daha fazla yol kat etti. Arabasını durdurdu eşinin ailesinin evine girdi ve kayınvalidesini öldürüp kayınpederini ağır yaraladı.Genç adam kendisine geldiğinde karakolda idi Ve kanlı ellerini göstererek; “sanırım kötü bir şey yaptım” diyordu.

Hiçbir uyurgezer ne yaptığını hatırlayamaz. Evet bir şeylerin farkındadır Ama bunlar anlamlandıramadığı şeylerdir.Mahkemede ise herkesin aklında tek bir soru vardı Kenneth  kilometrelerce yolu uyku halinde nasıl kat etti?.Yapılan inceleme sonucu suçsuz bulundu.

Enteresan bir şekilde uyku uzmanları, uyurgezerlerin araba kullanmaktan çok daha fazlasını yapabileceğini de söylüyorlar. Ata binenler Hatta helikopter kullananlar bile görülmüştür.

Şimdi gelelim bir ilginç olaya;

Olayımızın kahramanı Robert Ledru isimli 19 yüzyılda yaşamış oldukça başarılı bir Dedektif.  Bir gün Paris polisi ledru’ya bir cinayet Vakası’nın çözümlenmesi için danışır.Cinayet mahali olan deniz kenarına giden Ledru,Ellerinde sadece iki kanıt olduğunu fark eder. 1 adet aynı ledro’nun kullandığı türde bir silaha ait kurşun,ve kumda izi çıkmış katile ait olan baş parmağı kesik bir ayağın izi.

Ledru,bu durum karşısında şok olur. Çünkü onun da ayak baş parmağı küçükken geçirdiği bir kazada kopmuştu.İşin daha da ilginç kısmı ise o sabah ledru’nun ıslak bir çorapla uyanmış olması… sebebini ise bir türlü anlayamamıştı. Ledru, durumu hemen Fransız polisine bildirdi ve galiba uykusunda tuhaf bir şeyler yaptığını söyledi.

Dedektifin teorisini mantıklı bulan polis ufak bir deney yapma kararı alır onu bir hücreye kapatıp gece neler olacağını gözlemlerler

1.gece gerçekten de Ledru, uykusunda kalkıp hücrenin içinde hareket etmeye başlar.

Görevliler 2.Gün hücreye bir siyah koymaya karar verirler. Onu ne yapacağını beklemeye başladılar.Boş silahı aldı ve başındaki bekçiye ateş etti. Ledru herhangi bir ceza almadı. ancak ömrümün geri kalanını şehir dışında Bir çiftlikte geçirerek başkalarına zarar vermesi engellendi.

Bu uyurgezerlik vakasına timsahlarda dahil oluyor James curran oldukça uzun yıllardır uyurgezerlik hastası. Ancak 1998 yılında 77 yaşındayken başına gelen bu olay yaşadığı en kötü tecrübeydi. James bir gece yatağından kalkıp eline bir sopa alarak yakındaki bir gölete doğru yola koyulur.Uyandığında ise kendine göletin içindeki bir bataklığa saplanmış olarak bulur.Hem de etrafı timsahlarla sarılı bir halde… Elindeki sopa ile kendini timsahlardan korumaya çalışan James, yardım çığlıkları atmaya başlar ve çevredekilerin de gelmesiyle ufak sıyrıklarla olayı atlatır.

Peki uyurgezerlik daha çok kimlerde görülür ?

 

Aynı yumurta ikizlerinde sık görülen bir rahatsızlıktır. uyurgezerler,gözleriyle değil hafızaları ile hareket ederler. Erkek çocuklarda daha fazla görülür. Genetik yollarla nesiller arasında aktarıldığı biliniyor.Bu hastalığa muzdarip olanlar normal hayatta bilinçli yaptıkları her şeyi yapabilirler.Enstrüman çalabilir, yemek pişirebilir, araba kullanabilir, hatta eski sevgililerine mesaj bile atabilirler. Farklı vakalarda uyurgezer bireylerin bilinçli iken yapamadıkları şeyleri yapabildikleri de görülmüştür.Örneğin normal hayatında hiç resim yapmayan birinin uyurgezerken oldukça harika resimler yaptığı görülmüştür.

Yapılan bazı araştırmalara göre, uyurgezerler acıyı hissetmezler.Uykularında ki hareketleri sırasında fiziksel zarar görenler çoğunlukta acıyı sabah uyandıktan sonra hissederler. Aslında her 5 çocuktan biri uyurgezer…

Ancak yetişkinliğe eriştikten sonra bu oran azalıyor ve %1’e iniyor. Özellikle çocuklar, problemli bir ailede yetişiyorsa bu rahatsızlığın görülme oranı daha fazladır.

Uykuda Diş Gıcırdatıyorsanız tehlikede olabilirsiniz…

Eğer uykunuzda diş gıcırdatıyor, konuşuyorsanız sizde bir uyurgezer adayı olabilirsiniz..Bir uyurgezeri uyandırmanın hiçbir sakıncası yoktur. Ama dikkat etmeniz gereken şey o kişi uyandığında afallayabileceği için ona durumu izah etmeniz olacaktır.

#Sırada bir mühendis ve mormon rahibinin işlediği cinayet var.Mormonlar içe kapanık bir yaşam süren hıristiyanlığa dahili marjinal bir alt grup olarak genellikle Amerika’da yaşıyorlar. fakat bir gece Rahip, karısını 44 kez bıçakladı ve evlerinin havuzuna attı.Mahkemeye ikiye ayrılmış olsa da Sanığın bunu uyku halinde değil Ayık olarak yaptığına karar verildi ve rahip  müebbet hapse çarptırıldı. Fakat hala hiçbir şey hatırlamadığını uyku halinde olduğunu söylüyor.

#Bir gece ise Amerika’da polisine intihar yaşanabileceği üzerine ihbar gelir. İhbarı yapan kişi yaklaşık 40 metre yükseklikteki bir vincin tepesinde genç nir kızın durduğunu ve intihar etmek üzere olduğunu söylemektedir. Olay yerine giden İtfaiye ve polis ekipleri duruma hemen müdahale eder, ancak vincin tepesine tırmandıklarında tuhaf bir duruma karşılaşırlar. Çünkü karşılarında 15 yaşlarında olan ve uyuyan bir kız vardır. Ailesinin ifade ettiğine göre büyük bir tehlike atlatan kızın oldukça uzun bir uyurgezerlik hikayesi varmış.Genç kızın uyku halindeyken vincin üzerine nasıl tırmandığı İsa hala büyük merak konusu…

#Şimdi size biraz garip biraz da komik bir olay anlatmak istiyoruz.Genç kadının ismi anna Rayn.onun hikayesi daha farklı. Anna fazla kilolarından oldukça rahatsız bir kadındı ve ısrarla kilo vermek için sıkı diyetler uyguluyordu. Tüm sıkı diyet programlarında ve spor salonlarında geçen onca vakte rağmen, Anna’nın kilo veremiyor oluşur bir süre sonra diyetisyenin de dikkatini çekti. Fakat bu işin sırrını eşi çözdü..Çünkü karısının diyetine ihanet ettiği zamanlar vardı.Uykuları

Anna, bir uyurgezer di. Geceleri uyanıp evde bulunan tüm çikolataları kekleri mideye indiriyordu.Tehlikeli kısmı ise anna sadece evde hazır bulunan yemekleri yemiyordu, Aynı zamanda evdeki gazlı ocağı kullanarak yemekte pişiriyordu.

Uyurgezerliğin tarihteki süreci

Tarih boyunca uyurgezerlik vakaları insanlar tarafından tanımlanamadığı için vampirlik belirtisi, büyü ya da cadılık olarak görülüyordu. Çünkü bir uyurgezer çok sıradışı şeyler yapabilir. Hatta gelip sizinle saatlerce sohbet bile edebilir ancak gözleri renksiz ve donuktur.

Eğer bundan 100 yıl önce ki yıllarda bir uyur gezersiniz muhtemelen cezanız cadılık suçlamasıyla yakılarak öldürülmek olacaktı…

Yapılan deneyler gösterdi ki onlar belli telkinlerle yönlendirilebilir. Örneğin bir uyurgezerin yüzüne Işık tutulduğunda Aslında bunu yangın olarak algılayabilirler. Bu beynimizin uyku sırasında yaşadıklarımızı anlamlandırma çabasından kaynaklanıyor. Eğer uyurgezer birine saldırıyorsa Muhtemelen Rüyasında kendini koruduğunu görüyordur ya da bir uyurgezerin hiç bilmediği farklı dillerde konuşması ile karşılaşabilirsiniz filmlerde ya da sokakta duyduğumuz bütün sesleri beynimiz kaydediyor ve rüyasında normal konuştuğunu düşünen uyurgezer bu sesleri dışarıya duyduğu farklı dillerde lense edebiliyor

Geçmiş yüzyıllarda kayıtlara geçen vampirlik vakalarının çoğunda uyurgezerlerin Payı olduğunu biliyoruz. Neyse ki büyük ölçüde tedavisi var ve çocuklukta keşfedildiğinde kısa sürede çözümlenebiliyor.

Daha Fazla Göster

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Kapalı