Tarih

Yakın Zamanlarda Bulunan Tarihi Kalıntılar

Gezegenimiz, geçmişten günümüze sayısız gizeme ve sırra ev sahipliği yapmaktadır.Hala üzerinde gezdiğimiz toprakların altında bir gün keşfedilmeyi bekleyen sayısız tarihi kalıntı olduğu tahmin ediliyor.

Biz de bugün sizlere, bu gizemli kalıntılardan keşfedilmiş birkaç tanesinden bahsedeceğiz.

1-Moa Pençesi

yakin-zamanlarda-bulunan-tarihi-kalintilar-moa-pencesi
yakin-zamanlarda-bulunan-tarihi-kalintilar-moa-pencesi

Yeni Zelanda’da Owen Dağı’ndaki bir mağaradan derinliklerinde 1986 yılında Arkeologlar oldukça iyi korunmuş bir pençe bulmuşlar. Gizemli pençeyi mağaradan dışarı çıkarıp laboratuvara götüren Arkeologlar, pençenin prehistorik bir zamana ait uçamayan bir kuş türü olan Moa’ya ait olduğunu ortaya çıkarmışlardır. Hatta çok sayıda kişi pençeyi insanlıktan önce Dünya üzerinde yaşayan Uzaylıları ait olabileceğini öne sürmektedir.

2-Rosetta Taşı

yakin-zamanlarda-bulunan-tarihi-kalintilar-rosetta-tasi
yakin-zamanlarda-bulunan-tarihi-kalintilar-rosetta-tasi

1799 yılında Napolyon Fransız kuvvetlerinin Mısır Seferi sırasında Kale yapımında, bir subay tarafından tesadüfen bulunmuş ve bulunduktan sonra antik Mısır’ın gizemlerini ortaya çıkarmıştır.Taşı bu kadar ünlü yapansa, taşın antik Mısır Kralı tarafından üç dilde yazılmış olmasıdır.Bu diller Mısır’da halkın kullandığı diller olan Demotik, Hiyerogrif ve Antik Yunanca dilinde yazılmıştır.

 

3-Bağdat Pili

yakin-zamanlarda-bulunan-tarihi-kalintilar-bagdat-pili
yakin-zamanlarda-bulunan-tarihi-kalintilar-bagdat-pili

1938’de Alman arkeolog Wilhelm Koenig tarafından Irağın başkenti Bağdat’ın yakınlarında 2000 yıllık piller keşfedilmiş.13 santimetre boyundaki Toprak kabın içine monte edilmiş bir bakır silindir onun etrafındaki Demir silindir ve testinin ağzını kapatan asfalttan oluşan bu nesne, bilim insanları tarafından Dünyanın en eski pili olarak adlandırılmış. Çünkü yapılan incelemeler sonunda pilin milattan önce 200’lü yıllara ait olduğu anlaşılmıştır. Bu da eğer ki iddialar doğruysa elektrik kavramının milattan önce keşfedilip kullanıldığı anlamına gelebilir. Ancak bu bilgi sadece bir avuç insan tarafından bilinmekteymiş.

4-Balina Fosili

yakin-zamanlarda-bulunan-tarihi-kalintilar-balina-fosili
yakin-zamanlarda-bulunan-tarihi-kalintilar-balina-fosili

2016 yılında 4000000 yaşında olduğu tahmin edilen bir balina fosili bulunmuştur. Ancak bu fosil Tahmin ettiğiniz gibi deniz veya okyanusa değil, Kaliforniya’da bir tepede bulunmuş.Amerika’daki Santa Cruz dağlarında 4000000 yıl önce yaşadığı düşünülen balina fosili bulunmuş ve başta bilim insanları olmak üzere herkese büyük bir şaşkınlık yaşatmıştır. Deniz seviyesinin zamanla yükselmesi ve tektonik hareketler sonucu fosilin dağın tepelerinde kadar çıktığı düşünülmekte.Fosil ayrıntılı incelenmek üzere Güney Kaliforniya’da paleo solution adlı inceleme merkezine götürülmüştür.

5-Ağlama Duvarı Altındaki Amfi

yakin-zamanlarda-bulunan-tarihi-kalintilar-aglama-duvari
yakin-zamanlarda-bulunan-tarihi-kalintilar-aglama-duvari

Kudüs’te Ağlama Duvarı’nın altında gizemli bir Amfi bulunur. Uzun yıllardır arkeologların üzerinde çalıştığı bu keşif en sonunda bulunmuştur.Yıllar önce yahudi tarihçi flavius josephus bahsettiği bu amfi kudüs’ün ağlama duvarının altına inşa edilmiş.Ancak neredeyse 200 yıl boyunca kimseye bu amfiyi görmemiş.Yaklaşık 150 yıl boyunca arkeologların aradığı amfi nihayet 2017 yılında tesadüf eseri bulunmuştur.Yerde garip bir taş fark edildikten sonra çalışmalar başlamış Ve sonunda gizemli amfi ortaya çıkarılmış.Kısa bir araştırmanın ardından ise Kudüs’te bulunan bu amfinin antik Romalılar tarafından inşa edildiği ve şehir Meclisi’nin toplantıları için kullanıldığı anlaşılmıştır.

Daha Fazla Göster

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Kapalı